Portekiz Golden Visa

 1. Ana Sayfa
 2. /
 3. Portekiz Golden Visa

Golden Visa (Altın Vize) Nedir?

Golden Visa, bir Avrupa Birliği ülkesi tarafından bir AB dışı vatandaşa, ailesini de kapsayarak, yatırım karşılığında verdiği haklar bütünüdür.

Portekiz Altın Vizesi

Portekiz Hükümeti’nin Avrupa Parlamentosu onayıyla Golden Visa yararlanıcısına, ailesini de kapsayarak verdiği haklar şunlardır:

 • Beş yıl boyunca, Portekiz’de yaşama, çalışma ve okuma özgürlüğü
 • Schengen Bölgesi’nde vizesiz dolaşma imkânı
 • Portekiz sağlık sisteminden faydalanma olanağı
 • Bazı vergisel avantajlardan yararlanma ayrıcalığı (denizaşırı gelir vergisi, stopaj vergisi, sermaye kazancı vergisi)
 • Beş yılın sonunda süresiz oturum* veya Portekiz vatandaşlığına** başvurma hakkı

Beş yılın sonunda süresiz oturuma başvuran ve edinen kişi ve ailesi herhangi bir Avrupa Birliği ülkesinde yaşayabilir, çalışabilir ve okuyabilir
Beş yılın sonunda Portekiz vatandaşlığına başvuran ve edinen kişi ve ailesi herhangi bir Avrupa Birliği ülkesinde yaşayabilir, çalışabilir ve okuyabilir; ayrıca, bu hakları nesiller boyu aktarabilir. Çifte vatandaşlık anlaşması sayesinde, TC vatandaşlığı ve Portekiz vatandaşlığı aynı anda korunabilir.

Portekiz Altın Vizesi, bu programı uygulayan Avrupa ülkeleri arasında en uygun olanıdır. Asgari Altın Vize süreci sadece beş yıldır. Bu süre içinde, her yıl sadece minimum 7 gün Portekiz’de bulunma zorunluluğu vardır. Beş yılın sonunda süresiz oturum veya Portekiz vatandaşlığı alındıktan sonra, kişi yatırımını satıp parasını Portekiz’den çıkarma hakkına sahiptir. 2012 yılından beri Türkiye, Portekiz Altın Vizesi’ne en çok başvuruda bulunan üçüncü ülkedir. Çin ve Brezilya’nın hemen ardında yerini alan Türkiye, bu ülkelerden başvuruların nüfusa oranı göz önüne alındığında, birinci sıraya yükselir. Golden Visa 2021 güncel rakamlarına bakıldığında Ocak 2021 ile Nisan 2021 arasında 59 TC vatandaşı Golden Visa başvurusunda bulunmuştur. Özetle, Altın Vize veren ülkeler içerisinde Portekiz pek çok açıdan en uygun ve koşulları en hafif olanıdır.

Neden Portekiz?

Portekiz dünyanın en köklü ülkelerinden ve ekonomilerinden biridir. 10,3 Milyon nüfusa sahiptir; bir Avrupa Birliği ülkesidir; Euro, para birimidir; Portekizce dünyada en çok konuşulan beşinci dildir. Portekiz, dünyanın en güvenli ülkeleri sıralamasında üçüncüdür. Portekiz 2016-2019 yılları arasında, yabancı sermaye sayesinde hatırı sayılır bir ekonomik büyüme göstermiştir. Portekiz’in turizm sektörü 2019’da %5,3 oranında büyüme kaydetmiştir. Bu oran, turizm sektöründe Avrupa’nın ortalama oranının iki katının fazlasıdır ve Portekiz’in gayri milli hasılasının %20’sini oluşturmaktadır. Portekiz, dünyada emekli olunacak yerlerin başında gelir. Bunun nedenleri, gayrimenkul çeşitliliği, sağlık hizmetleri, ucuz yaşam olanağı, iklimi ve yüksek hayat kalitesidir. Yılın 300 günü güneşlidir. 800 km Batı kıyısı ve 200 km Güney kıyısıyla boylu boyunca uzanan plajları vardır. İnsanları son derece yardımsever ve sıcakkanlıdır. Türklere karşı bir önyargı ve ırkçı yaklaşımları yoktur. Bütün bu olumlu özelliklere rağmen, gayrimenkul fiyatları Avrupa’nın genelindeki oranın çok altındadır. Bu yüzden Portekiz yüksek getirili yatırım fırsatları vaat eder.

Lizbon, Porto ve Algarve Bölgesi

2012’den bu yana Golden Visa gayrimenkul yatırımları, Portekiz’in başkenti Lizbon, tarihi liman ve ticari kenti Porto ve tüm Avrupa’nın yazlık beldesi niteliğindeki Algarve Bölgesi’nden yapılmıştır. Bu üç farklı lokasyon, üst üste yıllarca “European Best Destinations” tarafından Avrupa’nın en tercih edilen seyahat noktaları ve en iyi plajlarını barındırmaya devam etmektedir. Bu yerlerde İngilizce, Almanca ve Fransızca eğitim veren uluslararası ilk ve ortaöğretim okulları ile yüksek eğitim standardına sahip üniversiteler bulunmaktadır. Uluslararası küresel şirketler ve fabrikalar zinciri sayesinde, özellikle Fransız, Alman ve İngiliz menşeli yabancı sermaye ve expatlerin ilgi odağıdır. Algarve Bölgesi, ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında öncelikle İngiliz, Fransız, Hollandalı, İskandinav ve İspanyol turistlerin akınına uğrar. Bu ve sayısız başka nedenlerle, bu üç lokasyonun marka değeri hızla yükselmeye devam etmektedir. Buralarda Golden Visa başvurusuna uygun pek çok yüksek standartta ve getiride gayrimenkul yatırım projesi üretilmiştir. Ancak Portekiz Hükümeti, Ocak 2022’de bu üç bölgeyi Golden Visa kapsamından çıkarma kararı almıştır. Bu bölgelerde gayrimenkul alımıyla Golden Visa’ya başvurmak isteyen yatırımcılar için zaman daralmış, geri sayıma geçilmiştir. Bundan sonra da gayrimenkul alımıyla Golden Visa başka bölgelerde devam edecektir. Bu yeni düzenleme, fon yatırımını etkilememektedir.

Golden Visa Hukuki Destek

Golden Visa Programı başvuru işlemlerinin, başvuru sahibi ve Portekiz hükümeti arasında yasal bir süreci kapsadığından, uzman ve deneyimli Portekizli bir hukuk firmasıyla yürütülmesi gerekmektedir. Bu hukuk firması, beş yıl boyunca, Golden Visa Programı’na başvuran kişi ve ailesinin yatırım, vergi ve Golden Visa işlemlerini yürütecektir. Her avukatlık firması farklı ücretlendirme politikası uygular. Avukatlık firmasını belirlerken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar şunlardır:

 • Kurumsal yapı
 • Golden Visa alanında deneyim
 • Türkiye pazarında tecrübe
 • Ulaşılabilirlik ve iletişim açıklığı
 • Hız ve takip
 • Çözüm üretme becerileri

Golden Visa Başvuru Süreci

Portekiz Golden Visa Programı başvuru işlemleri, başvuru sahibi ve Portekiz hükümeti arasında yasal bir süreci kapsadığından, Portekizli kurumsal bir hukuk firması tarafından yapılmalıdır. Bu hukuk firması, beş yıl boyunca, Golden Visa Programı’na başvuran kişi ve ailesinin yatırım ve Portekiz Altın Visa işlemlerini yürütecektir.

Golden Visa Masrafları

Bu masraflar, doğru yatırım yapıldığı takdirde, Portekiz pasaportunuzu alana kadar gayrimenkulünüzün kira getirisiyle karşılanabilir. Yatırımınızı yüksek getirisi olan seçeneklerden yapabilmeniz için EUPorto danışmanlarıyla görüşebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Menü