Avrupa Birliği ülkelerinden olan Portekiz’den oturum ve vatandaşlık alarak, tüm aileniz için Avrupa’da bir yaşam kurabilirsiniz.

Portekiz Golden Visa (Altın Vize) Programı Nedir?

Portekiz Altın Vizesi, Portekiz’de gayrimenkul alımı yöntemiyle Avrupa’da süresiz oturum ve Portekiz vatandaşlığı alma hakkıdır. Bu hak, başvuru sahibinin tüm aile üyelerini kapsar.

Portekiz’in 2012’de başlattığı bu programa, Aralık 2019’a dek Türkiye’den 400 kişi başvurmuştur. Program hâlâ devam etmektedir.

Portekiz Golden Visa (Altın Vize) Programı Nedir?
Portekiz Golden Visa Başvurusu için Yatırım Şartları

Portekiz Golden Visa Başvurusu için Yatırım Şartları

Portekiz Golden Visa başvurusunda bulunmak için öncelikle gayrimenkul yatırımında bulunmak gerekir. Aşağıdaki şartlardan birini seçebilirsiniz.

- Portekiz’den, toplam değeri en az 500.000 Euro olan bir veya daha fazla gayrimenkul almak.
- Portekiz’den, resmî “kentsel dönüşüm” projelerinden toplam değeri en az 350.000 Euro olan bir veya daha fazla gayrimenkul almak.

Portekiz Golden Visa İle Seyahat Özgürlüğü

Portekiz Golden Visa Programı’na başvuran kişiler ve aile üyeleri, başvurudan 6-8 ay sonra oturum kartlarını alırlar. Portekiz oturum kartı sahipleri Avrupa’nın 26 Schengen ülkesine vizesiz seyahat edebilir, istedikleri kadar kalabilir ve yaşayabilirler.

Portekiz’de çalışma hakkına da sahip olurlar. İsteğe bağlı olarak 5. yılda Portekiz vatandaşlığına da başvurabilirler. Böylece, herhangi bir Avrupa vatandaşının tüm haklarına sahip olurlar. Portekiz Hükümeti’nin himayesine geçerek, 26 Schengen ülkesinde yaşayabilir, çalışabilir; sağlık, eğitim ve sosyal hizmetlerden faydalanabilirler.

TC Vatandaşlığı’nı kaybetmezler. İsterlerse, bu haklara sahip olduktan sonra, gayrimenkullerini satabilir, paralarını ülke dışına çıkarabilir ve hâlâ tüm haklarını nesiller boyu koruyabilirler.

Portekiz Golden Visa ile Seyahat Özgürlüğü

Sıkça Sorulan Sorular

Geçerli pasaport
Nüfus kayıt örneği
Portekiz’e yasal giriş yaptığınızı gösteren belgeler ( vize, pasaportunuzdaki giriş damgaları ve konaklama için belgeler gibi)
Portekiz’de özel sağlık sigortasına sahip olduğunuzu gösteren belgeler
Portekizceye çevrilmiş adli sicil kaydınız
Yatırım kararınıza bağlı kalacağınıza dair imzalı bir beyan
Portekiz’de ödenmemiş bir verginizin olmadığını gösteren belgeler
Golden Visa başvuru ücretinin ödendiğini gösteren makbuz
Doğum kayıt örneği
Portekiz oturum kartlarınızın yenilenmesinin tek şartı, vatandaşlığı alıncaya kadar gayrimenkul yatırımınızı korumanızdır. 5. yılın bitiminde vatandaşlığı aldıktan sonra gayrimenkullerinizi satabilirsiniz. Oturum kartı masrafları başvuruyu yapan kişi ve aile fertleri için değişiklik göstermektedir.
Portekiz ve AB / EFTA (İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre) vatandaşları hariç herkes Golden Visa yani Altın Vize için Portekiz Golden Visa’sına yani Portekiz Altın Vizesi’ne başvurabilir.
Aralık 2019 itibarıyla Türkiye’den başvuran vatandaşlarımızın sayısı 400’ü bulmuştur.
EUPorto’nun projelerinden yatırım yapan yatırımcıların çoğunluğu dünyanın dört bir yanından gelir. Portekiz emlak piyasasına hâkimiyetimiz sayesinde, EUPorto’nun çalıştığı partnerler yıllardır Portekiz piyasasında performanslarıyla istikrar ve güvenilirliğini kanıtlamıştır.

Böylece EUPorto tek bir projeyi tüm müşterilere pazarlamak yerine müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda çözüm önerileri sunar ve müşterilerinden aldığı geri bildirimlerle çözüm sürecinde müşterileri ile birlikte ilerler.
Emlak yatırımı için Portekiz'in en iyi bölgesi şüphesiz Lizbon'dur. Lizbon'dan satın alacağınız dairenizi Airbnb ile kiralayarak yılda % 4 ile 5'e varan bir kira geliri elde edebilirsiniz. Airbnb (kısa süreli kiralama) için büyük bir talep mevcuttur. Uzun vadeli kiralama da her zaman bir seçenek olabilir.

Porto, Yaşamak için güzel bir şehirdir. Lizbon'dan daha küçüktür. Ancak kira rakamları Lizbon’a kıyasla daha düşüktür. Airbnb (Kısa dönem kiralama) yatırımlarınız size yılda en az % 3’e varan bir kâr bırakmalıdır.

Algarve, Portekiz'in güneyinde kalan sahil bölgesidir. Dünyaca ünlü ve ödüllü muhteşem plajları bulunmaktadır. Gayrimenkul fiyatları Lizbon ve Porto’daki fiyatların altındadır. Algarve bölgesi çoğunlukla Nisan-Ekim ayları arasında yerli ve yabancı turistleri çekmektedir. Algarve'ı plaj hayatını sevenlere ve yatırımını Avrupa’nın en yoğun doluluk oranına sahip bir Turistik lokasyonda yapmak isteyen yatırımcılara önerebiliriz. Faro'da bir havaalanının olması büyük bir avantajdır.

Sonuç olarak, Golden Visa yani Altın Vize amaçlı Portekiz’den ev almak için en ideal lokasyonlar Lizbon, Porto ve Algarve’dır.

EUPorto yetkilileri Portekiz gayrimenkul piyasasını anlamanıza ve size en uygun projeleri herhangi bir hizmet bedeli almadan sunacaktır. Vatandaşlığınızı aldıktan sonra da Portekiz’deki gayrimenkulünüzü satmak istemeniz durumunuzda, EUPorto dairenizi portföyündeki mevcut yerli ve yabancı yatırımcılarına hızlıca satarak sonuç alırsınız.
Evet, aile üyeleri sınırlaması yoktur. Eşiniz, 18 yaş ve altı çocuklarınız, öğrenci olan çocuklarınız da Portekiz Golden Visa (Altın Vize) programından faydalanabilir.
Evet. Beşinci yılda, başvuru sahibi, kendisi ve diğer aile üyeleri için vatandaşlık (pasaport) başvurusunda bulunabilir.
Yatırım yoluyla Portekiz Golden Visa (Altın Vize), başvuru sahiplerine geçici oturma izni almalarını sağlar ve şunları içerir:

A) 280.000 Euro: Bu yatırım Nüfus yoğunluğunun düşük olduğu bölgelerde, 30 yaşın üzerinde, toplam değeri 280.000 Euro olan bir veya birden fazla gayrimenkul satın alarak.

B) 350.000 Euro: Şehirlerde ve yüksek nüfus yoğunluğuna sahip bölgelerde, 30 yaşın üzerinde, toplam değeri 350.000 Euro olan bir veya birden fazla gayrimenkul satın alarak.

Bu seçenekte emlâk kentsel dönüşüm alanında olmalı ve restore edilmelidir. Restorasyon tutarı 350.000 Euro’nun içindedir. Bir başka deyişle, 300.000 Euro’luk emlâk alıp 50.000 Euro’luk restorasyon yaptırabilirsiniz.
Portekiz'e gitmeden önce, müşterilerimizle tanışıp ihtiyaçlarını tespit ediyoruz, böylece ihtiyaçlarına uygun mülk bulmalarına yardımcı oluyoruz. Bu amaçla her ay İstanbul’da ücretsiz seminerler düzenliyoruz. Seminerlerimiz için buradan yerinizi ayırtabilirsiniz.
Avrupa Birliği’ndeki en uygun şartlardaki, hızlı oturma ve çalışma izni programı Portekiz’indir.

Yunanistan Altın Vize’si sadece oturum iznini kapsar, çalışma iznini içermez. Yani alacağınız kartla Yunanistan’da iş kuramaz veya bir yerde çalışamazsınız. Yunanistan vatandaşlığı için Yunanistan’da 7 yıl yaşama şartı vardır.
Ayrıca Yunanistan’daki gayrimenkulünüzü sattığınızda oturum hakkınız otomatik olarak ortadan kalkmaktadır.

İspanya Altın Vize programında ise vatandaşlık alabilmeniz için yılın 6 ayından fazla İspanya’da yaşama şartı vardır. Şartlar yerine getirildikten 10 yıl sonra vatandaşlık için başvuruda bulunabilirsiniz.

Portekiz’de Sadece 350.000 € değerindeki gayrimenkul yatırımı ile oturma ve çalışma izni alınabilmektedir.

Portekiz Golden Visa programı ile 5. yılda Portekiz yani Avrupa Birliği pasaportuna başvuru hakkı elde edersiniz. Pasaportunuzu alıncaya kadar Portekiz’de yaşama zorunluluğu bulunmadığından gayrimenkulünüzü kiraya vererek Euro kira geliri elde edebilirsiniz.

Vatandaşlığı aldıktan sonra gayrimenkulünüzü satıp paranızı ülkenize geri getirebilirsiniz. Yılda sadece 7 gün geçirerek alınabilen Portekiz Golden Visa’sının diğer Golden Visa veren ülkelere göre avantajları bu şekilde özetlenebilir.
5 yıl sonra mülkünüzü satabilir, paranızı istediğiniz ülkeye geri gönderebilirsiniz.