Portekiz Golden Visa (Altın Vize) Programı Nedir?

Golden Visa (Altın Vize) Nedir?

Golden Visa, bir Avrupa Birliği ülkesi tarafından bir AB dışı vatandaşa, ailesini de kapsayarak, yatırım karşılığında verdiği haklar bütünüdür.

Portekiz Altın Vizesi

Portekiz Hükümeti’nin Avrupa Parlamentosu onayıyla Golden Visa yararlanıcısına, ailesini de kapsayarak verdiği haklar şunlardır:
 
  • Beş yıl boyunca, Portekiz’de yaşama, çalışma ve okuma özgürlüğü
  • Schengen Bölgesi’nde vizesiz dolaşma imkânı
  • Portekiz sağlık sisteminden faydalanma olanağı
  • Bazı vergisel avantajlardan yararlanma ayrıcalığı (denizaşırı gelir vergisi, stopaj vergisi, sermaye kazancı vergisi)
  • Beş yılın sonunda süresiz oturum* veya Portekiz vatandaşlığına** başvurma hakkı

*Beş yılın sonunda süresiz oturuma başvuran ve edinen kişi ve ailesi herhangi bir Avrupa Birliği ülkesinde yaşayabilir, çalışabilir ve okuyabilir
**Beş yılın sonunda Portekiz vatandaşlığına başvuran ve edinen kişi ve ailesi herhangi bir Avrupa Birliği ülkesinde yaşayabilir, çalışabilir ve okuyabilir; ayrıca, bu hakları nesiller boyu aktarabilir. Çifte vatandaşlık anlaşması sayesinde, TC vatandaşlığı ve Portekiz vatandaşlığı aynı anda korunabilir.

Portekiz Altın Vizesi, bu programı uygulayan Avrupa ülkeleri arasında en uygun olanıdır. Asgari Altın Vize süreci sadece beş yıldır. Bu süre içinde, her yıl sadece minimum 7 gün Portekiz’de bulunma zorunluluğu vardır. Beş yılın sonunda süresiz oturum veya Portekiz vatandaşlığı alındıktan sonra, kişi yatırımını satıp parasını Portekiz’den çıkarma hakkına sahiptir. 2012 yılından beri Türkiye,  Portekiz Altın Vizesi’ne en çok başvuruda bulunan üçüncü ülkedir. Çin ve Brezilya’nın hemen ardında yerini alan Türkiye, bu ülkelerden başvuruların nüfusa oranı göz önüne alındığında, birinci sıraya yükselir. Golden Visa 2021 güncel rakamlarına bakıldığında Ocak 2021 ile Nisan 2021 arasında 59 TC vatandaşı Golden Visa başvurusunda bulunmuştur. Özetle, Altın Vize veren ülkeler içerisinde Portekiz pek çok açıdan en uygun ve koşulları en hafif olanıdır.
 

Neden Portekiz?

ortekiz dünyanın en köklü ülkelerinden ve ekonomilerinden biridir. 10,3 Milyon nüfusa sahiptir; bir Avrupa Birliği ülkesidir; Euro, para birimidir; Portekizce dünyada en çok konuşulan beşinci dildir. Portekiz, dünyanın en güvenli ülkeleri sıralamasında üçüncüdür. Portekiz 2016-2019 yılları arasında, yabancı sermaye sayesinde hatırı sayılır bir ekonomik büyüme göstermiştir. Portekiz’in turizm sektörü 2019’da %5,3 oranında büyüme kaydetmiştir. Bu oran, turizm sektöründe Avrupa’nın ortalama oranının iki katının fazlasıdır ve Portekiz’in gayri milli hasılasının %20’sini oluşturmaktadır. Portekiz, dünyada emekli olunacak yerlerin başında gelir. Bunun nedenleri, gayrimenkul çeşitliliği, sağlık hizmetleri, ucuz yaşam olanağı, iklimi ve yüksek hayat kalitesidir. Yılın 300 günü güneşlidir. 800 km Batı kıyısı ve 200 km Güney kıyısıyla boylu boyunca uzanan plajları vardır. İnsanları son derece yardımsever ve sıcakkanlıdır. Türklere karşı bir önyargı ve ırkçı yaklaşımları yoktur. Bütün bu olumlu özelliklere rağmen, gayrimenkul fiyatları Avrupa’nın genelindeki oranın çok altındadır. Bu yüzden Portekiz yüksek getirili yatırım fırsatları vaat eder.

Lizbon, Porto ve Algarve Bölgesi

2012’den bu yana Golden Visa gayrimenkul yatırımları, Portekiz’in başkenti Lizbon, tarihi liman ve ticari kenti Porto ve tüm Avrupa’nın yazlık beldesi niteliğindeki Algarve Bölgesi’nden yapılmıştır. Bu üç farklı lokasyon, üst üste yıllarca “European Best Destinations” tarafından Avrupa’nın en tercih edilen seyahat noktaları ve en iyi plajlarını barındırmaya devam etmektedir. Bu yerlerde İngilizce, Almanca ve Fransızca eğitim veren uluslararası ilk ve ortaöğretim okulları ile yüksek eğitim standardına sahip üniversiteler bulunmaktadır. Uluslararası küresel şirketler ve fabrikalar zinciri sayesinde, özellikle Fransız, Alman ve İngiliz menşeli yabancı sermaye ve expatlerin ilgi odağıdır. Algarve Bölgesi, ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında öncelikle İngiliz, Fransız, Hollandalı, İskandinav ve İspanyol turistlerin akınına uğrar. Bu ve sayısız başka nedenlerle, bu üç lokasyonun marka değeri hızla yükselmeye devam etmektedir. Buralarda Golden Visa başvurusuna uygun pek çok yüksek standartta ve getiride gayrimenkul yatırım projesi üretilmiştir. Ancak Portekiz Hükümeti, Temmuz 2021’de bu üç bölgeyi Golden Visa kapsamından çıkarma kararı almıştır. Bu bölgelerde gayrimenkul alımıyla Golden Visa’ya başvurmak isteyen yatırımcılar için zaman daralmış, geri sayıma geçilmiştir. Bundan sonra da gayrimenkul alımıyla Golden Visa başka bölgelerde devam edecektir. Bu yeni düzenleme, fon yatırımını etkilememektedir.

Golden Visa Hukuki Destek

Golden Visa Programı başvuru işlemlerinin, başvuru sahibi ve Portekiz hükümeti arasında yasal bir süreci kapsadığından, uzman ve deneyimli Portekizli bir hukuk firmasıyla yürütülmesi gerekmektedir. Bu hukuk firması, beş yıl boyunca, Golden Visa Programı’na başvuran kişi ve ailesinin yatırım, vergi ve Golden Visa işlemlerini yürütecektir. Her avukatlık firması farklı ücretlendirme politikası uygular. Avukatlık firmasını belirlerken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar şunlardır:

Kurumsal yapı
Golden Visa alanında deneyim
Türkiye pazarında tecrübe
Ulaşılabilirlik ve iletişim açıklığı
Hız ve takip
Çözüm üretme becerileri

Golden Visa Başvuru Süreci

Portekiz Golden Visa Programı başvuru işlemleri, başvuru sahibi ve Portekiz hükümeti arasında yasal bir süreci kapsadığından, Portekizli kurumsal bir hukuk firması tarafından yapılmalıdır. Bu hukuk firması, beş yıl boyunca, Golden Visa Programı’na başvuran kişi ve ailesinin yatırım ve Portekiz Altın Visa işlemlerini yürütecektir.

Golden Visa Masrafları

 

Bu masraflar, doğru yatırım yapıldığı takdirde, Portekiz pasaportunuzu alana kadar gayrimenkulünüzün kira getirisiyle karşılanabilir. Yatırımınızı yüksek getirisi olan seçeneklerden yapabilmeniz için EUPorto danışmanlarıyla görüşebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

- Portekiz'e giriş yapılabilmesi için vize alınmasına gerek yoktur.
- Avrupa'da seyahat edebilmek için vizeye gerek yoktur. (Schengen bölgesi)
- Portekiz'de yaşamak, okumak ve çalışmak imkânı sunar.
- Aile üyelerini de kapsar.
- Minimum kalış süreleri ve vergi istisnaları ile diğer programlardan ayrışır.
- Beşinci yılın sonunda süresiz ikamet imkânı sağlar.
- Beşinci yılın sonunda Portekiz pasaportu yani Avrupa Birliği vatandaşlık imkânını sunar.
Avrupa Birliği’ndeki en uygun şartlardaki, hızlı oturma ve çalışma izni programı Portekiz’indir.
Yunanistan Altın Vizesi sadece oturum iznini kapsar, çalışma iznini içermez. Yani alacağınız kartla Yunanistan’da iş kuramaz veya bir yerde çalışamazsınız. Yunanistan vatandaşlığı için Yunanistan’da 7 yıl yaşama şartı vardır. Ayrıca Yunanistan’daki gayrimenkulünüzü sattığınızda oturum hakkınız otomatik olarak ortadan kalkmaktadır.
İspanya Altın Vize programında ise vatandaşlık alabilmeniz için yılda 6 aydan fazla İspanya’da yaşama şartı vardır. Şartlar yerine getirildikten 10 yıl sonra vatandaşlık için başvuruda bulunabilirsiniz.
Portekiz’de sadece 350.000 € değerindeki gayrimenkul yatırımı veya yatırım fonu alımı ile oturma ve çalışma izni alınabilmektedir.
Portekiz Golden Visa programı ile 5. yılda Portekiz, yani Avrupa Birliği pasaportuna başvuru hakkı elde edersiniz. Pasaportunuzu alıncaya kadar Portekiz’de yaşama zorunluluğu bulunmadığından gayrimenkulünüzü kiraya vererek Euro kira geliri elde edebilirsiniz.
Vatandaşlığı aldıktan sonra gayrimenkulünüzü satıp paranızı ülkenize geri getirebilirsiniz. Yılda sadece 7 gün geçirerek alınabilen Portekiz Altın Vizesi’nin diğer Golden Visa veren ülkelere göre avantajları bu şekilde özetlenebilir.
Golden Visa (Altın Vize) başvurusunun işleme alınması iki üç ay sürebilmektedir.
SEF’e (Yabancılar ve Sınır Hizmetleri) online ödenir.
a) Her aile üyesi başına başvuru işlem ücreti 533 Euro (başvuruda ve yenilemelerde)
b) Her başvuru sahibinin ilk oturum kart için 5.336,40 Euro
c) Golden Visa (Altın Vize) kartlarının yenilenmesi – tüm başvuru sahipleri için kart başına 2.668,20 Euro
Golden Visa (Altın Vize) başvurusu genellikle Portekizli bir avukat aracılığıyla Yabancılar ve Sınır Hizmetleri’nin (SEF) web sitesinden online kayıt yöntemiyle yapılmaktadır. Ön onay sonrasında yatırımcı ve aile üyeleri parmak izi, imza ve diğer formaliteleri yerine getirmeleri için Portekiz’e gitmeleri ve (SEF) Yabancılar ve Sınır Hizmetlerine bizzat başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Golden Visa (Altın Vize) kapsamında herhangi bir adım atmadan önce Portekiz’de yatırım ve Golden Visa konusunda deneyimli EUPorto yetkililerinden tavsiye almanızı önemle tavsiye ederiz.
Golden Visa (Altın Vize) yatırımcısının ve aile fertlerinin birtakım şartları yerine getirmeleri yeterli olacaktır.
a) Yatırımın minimum 5 yıl tutulması;
b) Yatırım bedelinin yurt dışından gelmesi;
c) Schengen vizesi ile Portekiz'e giriş yapılması;
d) Portekiz Göçmenlik Bürosu’ndan veya Schengen makamları ile daha önce yasal bir problem yaşanmamış olması;
e) Adli sicil kaydının temiz olması;
f) Portekiz'de minimum kalış süresi kuralına uyması: İlk yıl boyunca sadece yedi gün ve sonraki iki yıllık dönemlerde ise on dört gün.
Golden Visa (Altın Vize) sahipleri ancak beşinci sonunda Portekiz'de vatandaşlığına hak kazanılır.
Portekiz vatandaşlığı alabilmek için yatırımcı ve aile fertlerinin şu şartları yerine getirmeleri gerekir:
- Adli sicil kaydının temiz olması;
- A2 seviyesinde Portekizce temel dil bilgisi.
Golden Visa (Altın vize) , Portekiz Hükümeti’nin, yabancı yatırımcıları Portekiz’e çekmek amacıyla oluşturduğu yatırım yoluyla oturum izni programıdır. Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülke vatandaşlarının, Altın Vize kapsamında, Portekiz'de oturma hakkı kazanabilmek için yasada belirtilen yatırımlardan birini gerçekleştirmeleri gerekir. Alınacak oturum kartı ile yatırımcı ve aile üyeleri Portekiz'de yaşayabilir, Avrupa’nın Schengen bölgesinde özgürce seyahat edebilmektedir. Yabancı yatırımcıları Portekiz'e çekmeyi hedefleyen Altın Vize programı, kolaylıkla uygulanabilir ve şeffaf yasal gereklilikleri olan Avrupa’nın en esnek programıdır. Minimum konaklama şartına sahip olup, TC kökenli vatandaşlarımıza en cazip oturum izni programıdır.  
Golden Visa (Altın Vize) sahipleri ancak beşinci sonunda Portekiz'de kalıcı oturum izni almaya hak kazanılır.
Yatırımcı ve aile üyelerinin, Portekiz'de süresiz oturum başvurusunda bulunabilmek için aşağıdaki kriterleri yerine getirmesi gerekmektedir:
- Son beş yıl içerisinde adli sicil kaydının temiz olması;
- Mevcut gelirini belgelemesi;
- Portekiz'de konakladığını belgelemesi;
- A2 seviyesinde Portekizce temel dil bilgisi.
a) Gayrimenkul yatırımı yolu ile:
1. Minimum 500.000 € değerinde gayrimenkul satın alınması;
2. Minimum 350.000 € değerinde gayrimenkulün satın alınması. Bu seçenekte gayrimenkulün 30 yaşından büyük olması ve kentsel dönüşüm bölgesinde bulunması gerekmektedir.
b) Sermaye yatırımı yolu ile: Yatırım/Girişim fonları için 350.000 € üzeri sermaye transferi.
Evet. Yatırımcının aile üyeleri de “aile birleşimi yoluyla” başvuruda bulunarak oturum kartı alabilirler. Golden Visa (Altın Vize) çocukları, eş ve bağımlı aile üyeleri de kapsamaktadır. Aile üyeleri de beş yıl sonra Portekiz vatandaşlığına veya süresiz oturum kartına başvurabilirler.
Çocuklarınız kaç yaşında olursa olsun, Portekiz’de onlara uygun dünya standartlarında yabancı okullar bulunuyor. Başkent Lizbon ve Porto’da, İngiliz, Amerikan, Alman, Fransız okulları bulunur. Bu okullarda IB, A Level, Baccalauréat ve Habitur eğitim sistemleri mevcuttur. Tüm dersler okulun anadilinde ve uluslararası standarttadır; örneğin Amerikan ve İngiliz okullarında, tüm dersler İngilizcedir.
EUPorto’nun projelerinden yatırım yapan yatırımcıların çoğunluğu dünyanın dört bir yanından gelir. Portekiz emlak piyasasına hâkimiyetimiz sayesinde, EUPorto’nun çalıştığı partnerler yıllardır Portekiz piyasasında performanslarıyla istikrar ve güvenilirliğini kanıtlamıştır.
Böylece, EUPorto tek bir projeyi tüm müşterilere pazarlamak yerine Golden Visa adaylarının ihtiyaçları doğrultusunda çözüm önerileri sunar ve aldığı geri bildirimlerle çözüm sürecinde birlikte ilerler.

Bizimle iletişime geçin

Golden Visa yatırımı konusunda, size yardımcı olacak uzman ekibimize güvenebilirsiniz. Size en kısa sürede ulaşabilmemiz için aşağıdaki formu doldurarak bize gönderebilirsiniz.

  Bu formu doldurmak suretiyle, paylaşmış olduğunuz kişisel bilgilerinizin, EUPorto, bağlı olduğu kurumlar ve işbirliği içinde olduğu kurumlar tarafından size sağlanacak avantajların sunulabilmesi, satış, pazarlama ve benzer amaçlı her türlü iletişim faaliyetlerinin bildirimi maksatlarıyla, yürürlükteki mevzuata uygun olarak kullanılabileceğine izin vermiş bulunmaktasınız. Aksine yazılı bildiriminiz olmadığı müddetçe, EUPorto’nun size telefon, kısa mesaj, elektronik posta ve mektupla ulaşma hakkı olduğunu kabul etmektesiniz.