Yılda 300 güneşli gün ve 850 kilometre boyunca uzanan Atlas Okyanusu’nun yıkadığı güzel kumsalları ve büyüleyici dağları Portekiz’i yılın herhangi bir zamanında dinlenmek için en ideal yerlerden biri yapıyor. Ayrıca Portekiz’e herhangi bir Avrupa kentinden uçuş, sadece birkaç saat sürmekte. Avrupa’nın çizilmiş en eski sınırlarına sahip ve nispeten küçük bir alana kurulu bu ülke, zengin tabiatı ile ünlü olmasının yanında, sayısız açık hava etkinlikleri, eşsiz tarihi ve kültürel mirasıyla geleneksel ve moderni aynı potada uyum içerisinde bir araya getiriyor. Lezzetli şarap ve yemekler eşliğinde kısa ve uzun tatillerinizi geçirebileceğiniz yüksek kaliteli turistik servisleri ile Portekiz’in dostane havası birbirini bütünlüyor.

İklimi  

 

 Portekiz’in iklimi bölgeye, yükseltiye, bulunduğu enleme ve okyanusa yakınlığına göre çeşitlilik göstermektedir. Özellikle okyanusa yakın olan bölgelerde iklim ılımandır. Ülkenin güney kıyısında bulunan Algarve Bölgesi bu karakteristiği taşıyan bölgelerin başında gelir. Portekiz’in kuzey ve orta bölgelerinde, özellikle İspanya sınırında, kışları daha soğuk olmasına rağmen, ortalama sıcaklık Avrupa’nın geri kalan bölgelerine kıyasla daha ılıktır. Kışları yüksek bölgelerde, örneğin kıtasal Portekiz’in en yüksek noktasını (1991 m) içeren Serra da Estrela sıradağlarında kar yağışları sıklıkla görülür. Bu sayede, kış sporlarının yapılabileceği tatil ve dinlenme tesisleri bu bölgede kayak tutkunlarınca kış aylarında oldukça tercih edilir. Özellikle iç bölgelerde (kuzeydoğuda Traz-os-Montes ve güneyde Alentejo), yazları tipik olarak sıcak ve kuru geçer. Kıyı bölgelerde ise okyanusun serinliği yazın sıcaklığını yumuşatır. Portekiz’de sonbahar çoğunlukla ılık ve güneşli geçer. Kasım ayının başları Aziz Martin yazı olarak bilinir (Türkiye’deki pastırma sıcaklarına karşılık gelir) ve her yıl 11 Kasım'da St. Martin festivali olarak kutlanır.

 

Azorlar  

 Bulunduğu enlem ve Körfez Akıntısı’nın (Gulf Stream) buradan geçmesinden dolayı, bu bölgede yıl boyu ılıman bir iklim hüküm sürer. Suyun sıcaklığı bu faktörlerin etkisiyle bölgede yıl boyunca ılık olarak devam eder ve çeşitli su sporları için oldukça popülerdir.

 

Madeira Adaları   

Dağlık bölgelerin etkisinde olan bu adalar topluluğunda ılıman subtropik iklim hüküm sürmektedir. Ortalama sıcaklık yazları 24 C, kışları ise 19 C’dir. Deniz suyu sıcaklığı, Körfez Akıntısı’nın etkisiyle yıl boyu ılıktır, sıcaklık kışları 18 C ile yazları 22 C arasında değişiklik göstermektedir.  

 

Nüfus  

Portekiz’de nüfus  yaklaşık 10 milyondur. En yüksek nüfus yoğunluğu yaklaşık 1.9 milyon ile başkent Lizbon ve çevre bölgelerinde görülür.
İkinci yüksek nüfus ise ülkenin kuzeyindeki Porto şehrinde bulunur. Genel olarak ülkede kıyı nüfusu iç kesimlere göre daha yoğundur.

 

 

Din ve İnançlar   

Portekizlilerin çoğunun Katolik olmasıyla birlikte, farklı din ve inançtan insanların ve onların temsilcilerinin özgürlüğü ülkenin anayasası ile garanti altına alınmıştır.

 

 

Dil   

Portekizce Latin kökenli bir dildir. Dünya çapında her kıtadan 250 milyonun üzerinde insan tarafından konuşulmaktadır. Bu da Portekizceyi Avrupa’da en çok konuşulan üçüncü, dünyada ise beşinci dil yapmaktadır. Portekizce birçok ülkede resmi dil olarak kabul edilmiştir. Afrika’da; Angola, Cabo Verde, Guinea-Bissau, Mozambik, Sao Tome ve Principe, Latin Amerika’da Brezilya ve Asya’da dünyanın en genç ülkelerinden biri olan Doğu Timor’da resmi dildir. Birçok Portekizli İngilizce, Fransızca ve İspanyolcayı akıcı bir şekilde konuşabilmektedir.