Sıkça Sorulan Sorular

Golden Visa (Altın vize) Portekiz Hükümeti’nin yabancı yatırımcıları Portekiz’e çekmek amacıyla oluşturduğu, yatırım yoluyla oturum ve vatandaşlık programıdır. Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülke vatandaşlarının Altın Vize kapsamında Portekiz’de oturma hakkı kazanabilmek için yasada belirtilen 500.000 Euro tutarında fon yatırımı gerçekleştirmeleri gerekir. Alınacak Golden Visa oturum kartı ile yatırımcı ve aile üyeleri Portekiz’de yaşayabilir, Avrupa’nın Schengen bölgesinde özgürce seyahat edebilir. Yabancı yatırımcıları Portekiz’e çekmeyi hedefleyen Altın Vize programı, yılda sadece 7 gün Portekiz’de bulunarak 5 yıl sonra AB vatandaşlığı sunan Avrupa’nın en esnek programıdır. Minimum konaklama şartına sahip olduğundan Türkiye’deki çalışma ve aile düzenini bozmadan oturum iznini mümkün kılar.  Böyle bakıldığında, Portekiz Golden Visa, TC kökenli yatırımcılar için en cazip oturum izni ve AB vatandaşlık programıdır.

Avrupa Birliği’nde yatırım karşılığı oturum ve sonrasında ailece AB vatandaşlığı alınabilen program Portekiz’e aittir. Portekiz vatandaşlığını alabilmek için Portekiz’de yaşamak gerekmez. Yılda 7 gün Portekiz’de bulunmak yeterlidir.

Halbuki Yunanistan Altın Vize uygulaması yatımcılarını AB vatandaşlığına götürmez. Sadece vizesiz seyahat avantajı oluşur. Ayrıca, Yunanistan Golden Visa uygulaması sadece oturum iznini kapsar, bir şirkette çalışma iznini içermez. Yani alacağınız kartla Yunanistan’da bir yerde çalışamazsınız. Yunanistan vatandaşlığı için Yunanistan’da 7 yıl boyunca yılda en az 183 gün yaşama şartı vardır. Ayrıca Yunanistan’daki gayrimenkulünüzü sattığınızda oturum hakkınız otomatik olarak ortadan kalkmaktadır.
İspanya Altın Vize programında ise İspanya vatandaşlığı alabilmeniz için yılda 6 aydan fazla İspanya’da yaşama şartı vardır. Şartlar yerine getirildikten 10 yıl sonra İspanya vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirsiniz.
Portekiz’de ise net 500.000 Euro tutarında yatırım fonu alımıyla edinilen oturum kartı sayesinde yaşama ve çalışma izni oluşur.
Portekiz Golden Visa programı ile beşinci yılın sonunda Portekiz pasaportu, yani Avrupa Birliği pasaportuna başvuru hakkı elde edersiniz. Pasaportunuzu alıncaya kadar Portekiz’de yaşama zorunluluğu bulunmadığından fon yatırımınızdan Euro temettü geliri elde edebilirsiniz.
Vatandaşlık elde edildikten sonra fon yatırımınızı nakde dönüp paranızı Portekiz’deki hesabınızdan dilediğiniz ülkeye çıkarabilirsiniz. Yılda sadece 7 gün ülkede geçirerek alınabilen AB vatandaşlığı ile Portekiz Altın Vize uygulamasının, Avrupa’da diğer Golden Visa veren ülkelere göre avantajları bu şekilde özetlenebilir.

EUPorto’nun sahip olduğu fon portföyünden yatırım yapan yatırımcıların çoğunluğu dünyanın dört bir yanından gelir. Avrupa finans ve bankacılık sektöründe 25 yıldan fazla deneyimiyle, EUPorto’nun seçtiği fon kurumları yıllardır Portekiz piyasasında performanslarıyla güvenilirliklerini kanıtlamıştır.

EUPorto, diğer Golden Visa piyasasındaki danışmanlık firmalarından farklı olarak kendi fonunu veya piyasadaki tüm fonları listeler halinde sunmak yerine, Golden Visa yatırımcılarının hedefleri doğrultusunda Portekiz’in kamu bankalarının da yatırım yaptığı en güvenilir yatırım fonlarını sunar. Yatırımcılarından aldığı geri bildirimlerle tüm Golden Visa sürecinde butik bir anlayışla birlikte ilerler.

Portekiz’de fon gelirleri vergiden muaftır. Gerek temettü geliri gerekse sermaye karlılığı Portekiz’de yaşanmadığı sürece vergiye tabii değildir.

Çocuklarınız kaç yaşında olursa olsun, Portekiz’de dünya standartlarında yabancı okullar bulunuyor. Başkent Lizbon ve Porto’da İngiliz, Amerikan, Alman, Fransız okulları bulunur. Bu okullarda IB, A Level, Baccalauréat ve Habitur eğitim sistemleri mevcuttur. Tüm dersler okulun anadilinde ve uluslararası standarttadır; örneğin Amerikan ve İngiliz okullarında, tüm dersler İngilizcedir.

Eğer başvuru dosyanız Portekiz Golden Visa alanında uzman bir kuruluş tarafından hazırlanmışsa ve sabıka kaydınız temizse Golden Visa başvurunuz SEF yani yabancılar ofisi tarafından reddedilmeyecektir.

Evet, süresiz oturum veya Portekiz vatandaşlığı aldıktan sonra yatırım fonunuzdan çıkabilir ve paranızı hesabınızdan istediğiniz ülkeye gönderebilirsiniz.

Evet. Ancak, her fonun hedefi birbirinden farklıdır. Bazı fonların stratejileri sermayeyi maksimize etmektir, bazı fonlar ise bunu yaparken yatırımcılarına vatandaşlıklarını alıncaya kadar bir kâr payı dağıtımını da hedefler. Bu yüzden fon seçim aşamasında bu detaya önem verilmelidir. Eğer kârlılıkla birlikte temettü geliri de sizin için önemliyse seçimizi bu iki kritere uyan fonlardan yapabilirsiniz.

Portekiz yatırım fonlarında doğası gereği herhangi bir getiri garanti edilemez. Ancak, fonların geçmiş dönemde elde ettikleri getirileri karşılaştırıp bir değerlendirme yapabilirsiniz.

Bu fonların yatırım stratejisi, halka açık olmayıp, büyüme potansiyeli yüksek, mali yapısının kuvvetlendirilmeye ihtiyaç duyan gereken şirketlere sermaye aktarımı yoluyla ortak olmayı hedeflemektedir. Golden Visa uyumlu sağlık, teknoloji, gıda, eğitim, enerji, turizm, perakende, yazılım, bilgi sistemleri, bankacılık, tarım, eğlence, spor ve imalat gibi birçok sektörde aktif fonlar bulunmaktadır. En güncel ve güvenilir fonlar konusunda Portekiz uzmanı EUPorto yetkilileriyle iletişime geçebilirsiniz.

Portekiz’de Golden Visa uyumlu 20’den fazla farklı türde yatırım fonu bulunur.  Özetle, Golden Visa yatırımında öncelikle şu parametreler irdelenmelidir.

Fonun Risk Düzeyi: Genellikle fonların yüksek getiri hedefli olmaları, yüksek risk içerdikleri anlamına gelmektedir. Fon seçiminden önce ilgili fonun amacı ile kendi risk anlayışınızın örtüşüp örtüşmediğine bakın.

Fonun Geçmiş Performansı: Eğer fon yeni kurulmamış ise geçmiş dönem temettü getirileri ve sermaye kârlılığı incelenebilir; gelecekte de benzer performansı sağlayıp sağlamayacağı sorgulanabilir. Aynı alanda faaliyet gösteren fonların geçmiş performanslarını karşılaştırarak fonların yönetim sürecindeki kaliteleri ve istikrarları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Fonun Yöneticisi: Yöneticilerin geçmiş dönemlerdeki fon performansları ve diğer fonlara göre başarı durumu sorgulanmalı. Fonun portföy bileşimi ve stratejisine bakılmalı.

Golden Visa kapsamında fon yatırımına karar verirken göz önüne alınması gereken en temel konu, olası riskleri tanımlamak ve risklerin dağıtılarak, yatırımınızın verimliliğini artıracak şekilde bir fon portföyü oluşturmaktır.

EUPorto, riski kontrol etmek adına Portekiz kamu bankalarının yatırım yaptığı ve Portekiz Borsasına kote, halka açık firmalardan oluşan fonları yatırımcısına sunar. Böylece Golden Visa kapsamında birden fazla fona yatırım yapılır ve tek bir yatırımın sağlayabileceğinden daha avantajlı risk/getiri yapısına ulaşılır. Riskin çeşitlendirilmesi ile olası olumsuz piyasa koşullarının yatırıma verebileceği zarar minimum seviyede tutulmuş olur. Hatta, bu strateji çoğu zaman değer artışını destekler.

Portekiz Golden Visa kapsamında yatırım fonu seçiminde birçok parametre bulunur. Portekiz fon yatırımı konusunda deneyimli, uzman bir danışmanlık firmasından destek almanız ileride bir sürprizle karşılaşmanızı engeller.

Golden Visa kapsamında bir danışmanlık firmasının tam bir bağımsızlık içinde sadece ve sadece yatırımcılarının faydasını gözeterek fon önerilerini sunması gerekir. Ancak kendilerini Golden Visa uzmanı olarak tanıtıp kendi fon ürünü sunan firmalar olabilir.  Dünyadaki örneklerine bakıldığında bu bağımsızlık şartını sağlayan kurumların daha başarılı sonuçlar doğurduğunu görebiliriz.

Golden Visa (Altın Vize) başvurusunun yapılması bir kaç ay sürebilmektedir çünkü Portekiz’de banka hesabının açılması ve aktive olması biraz zaman alabiliyor.

Portekiz vergi numarası Portekiz vergi dairelerinden (Finanças) avukatınız yani yasal temsilciniz tarafından kolayca alınır.

Golden Visa (Altın Vize) başvurusu genellikle Portekizli bir avukat aracılığıyla Yabancılar ve Sınır Hizmetleri’nin (SEF) web sitesinden online kayıt yöntemiyle yapılmaktadır. Vergi numarası alımının ardından banka hesabı açılıp bireysel hesaba transfer gerçekleştikten sonra fona yatırım yapılır. Gerekli belgeler de hazırlandıktan sonra Golden Visa girişleri yapılır ve işlem harçları ödenir. Portekiz Golden Visa (Altın Vize) kapsamında herhangi bir adım atmadan önce Portekiz’de fon yatırımı ve Golden Visa detayları için, konusunda uzman EUPorto yetkililerinden danışmanlık almanızı önemle tavsiye ederiz.

Evlenme kayıt örneği, adli sicil kaydı gibi bazı başvuru belgelerinin Portekiz’e gönderilmeden önce apostillenmeleri gerekir. Bu belgelerin güncel listesini ve en kolay nasıl yapılabileceğini Portekiz Golden Visa uzmanı EUPorto yetkililerine danışabilirsiniz.

Portekiz Golden Visa (Altın Vize) programı kapsamında alınan ilk oturma izni iki yıllık geçerli olacaktır. İki yıl sonra ise 3 yıllık olarak yenilenecektir.

Portekiz Golden Visa (Altın Vize) yatırımcısının net 500.000 Euro tutarında fon yatırımı yapması başvuru için yeterli olacaktır.

Adli sicil kaydı, doğum belgesi gibi bazı dokümanların Portekizce’ye çevrilmesi gerekir. Portekizceye çevrilmesi gereken dokümanların güncel listesi için EUPorto yetkililerine danışabilirsiniz.

Golden Visa başvurusu için aşağıdaki belgelerinin hazırlanması gerekmektedir:

 • Alınan fon veya fonların katılım belgesi
 • Geçerli tarihli pasaport
 • Portekiz vergi numarası
 • Adli sicil kaydı
 • Yatırımcının başvuru ücretinin ödeme makbuzu

Golden Visa (Altın Vize) oturum kartlarına sahip olduktan beş yıl sonra Portekiz vatandaşlığına başvurmaya hak kazanılır.
Portekiz vatandaşlığı alabilmek için yatırımcının şu şartları yerine getirmesi gerekir:

 • Yılda 7 gün Portekiz’de bulunmak
 • Adli sicil kaydının temiz olması
 • A2 seviyesinde Portekizce bilmek
 • Fon yatırımını tutmak

Golden Visa (Altın Vize) sahipleri ancak beş yıl sonra Portekiz’de kalıcı oturum iznine başvurmaya hak kazanır.

Yatırımcı ve aile üyelerinin Portekiz’de süresiz oturum başvurusunda bulunabilmeleri için aşağıdaki kriterleri yerine getirmeleri gerekmektedir:

 • Son beş yıl içerisinde adli sicil kaydının temiz olması
 • Portekiz’de yılda minimum 7 gün veya iki yılda toplam 14 gün konakladığının belgelenmesi
 • A2 seviyesinde Portekizce bilmek
 • Avrupa’da yani Schengen bölgesinde seyahat edebilmek için vizeye gerek duyulmaz.
 • Portekiz’de yaşama, eğitim ve çalışma imkânı sunar.
 • Aile üyelerini de kapsar.
 • Portekiz, fon yatırımlarında gelir ve sermaye kazanç vergisi almaz.
 • Yılda sadece 7 gün kalarak beş yıl sonra Portekiz vatandaşlığına başvurulabilir, Avrupa’da benzer programı sunan ülkelerle karşılaştırıldığında bu süre son derece avantajlıdır. Çünkü Yunanistan, İspanya ve Malta vatandaşlığı için ülkede yaşama zorunluluğu bulunur. Bu süre Yunanistan vatandaşlığı için 7 yıl, İspanya vatandaşlığı için 10 yıldır.
 • Beşinci yılın sonunda arzu edilirse süresiz oturum kartı alınabilir.

Özetle Portekiz Golden Visa programı ülkede yaşama zorunluluğu olmadan beş yıl sonunda size ve aile fertlerinize Portekiz pasaportu yani Avrupa Birliği vatandaşlık imkânını sunar.

Schengen Bölgesi 27 Avrupa ülkesinden oluşur. Portekiz Golden Visa kartı ile yatırımcı ve aile fertleri üye tüm ülkelere serbestçe girip seyahat edebilir.
Schengen Bölgesi ülkeleri:
Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’dır.  Bulgaristan ve Romanya Schengen Bölgesi’ne aday konumda olan ülkelerdir.

Evet. Yatırımcının bakmakla yükümlü olduğu aile üyeleri de “aile birleşimi yoluyla” başvuruya dâhil edilebilir. Portekiz Golden Visa (Altın Vize) kapsamında 18 yaşın altındaki çocuklar, 24 yaşın altında ekonomik olarak aileye bağımlı çocuklar, eşler ve bağımlı ebeveynleri de kapsamaktadır. Aile üyeleri de ek bir yatırım yapmadan beş yıl sonra Portekiz vatandaşlığına veya süresiz oturum kartına başvurabilirler.

7 Ekim 2023 itibariyle mülk alımıyla programa başvurmak sonlandırılmıştır.

Mevcut uygulamada Portekiz Golden Visa programına fon yatırımı yoluyla başvurulabiliyor. Fon yatırımlarında net tutar 500.000 Euro’dur.

Bu sorunun yanıtı firmadan firmaya değişecektir. Ancak sadece Portekiz Golden Visa alanında hizmet veren EUPorto, yatırımcılarından Portekiz’de hesap açılışı, vergi numarası alımı, fon yatırım danışmanlığı veya Golden Visa başvurusu kapsamında herhangi bir hizmet bedeli talep etmez.

Detaylı Bilgi Alın.