Portekiz Golden Visa’nın Avantajları

Golden Visa’nın Avantajları Nelerdir?

 • Portekiz ve diğer tüm Schengen ülkelerine vizesiz giriş yapma hakkı
 • Banka fon yatırımı ile Türkiye’den taşınmadan AB vatandaşlığı hakkı kazanımı
 • Oturum hakkının yanı sıra, Portekiz sınırları dâhilinde bir Portekiz vatandaşının sahip olduğu tüm sağlık, eğitim hizmetlerinden faydalanma ve çalışma hakkına sahip olma ayrıcalığı
 • Aile birleşimi adı altında, yatırımcı ile birlikte tüm aile fertlerinin de programa dâhil olma hakkı (18 yaşın üzerindeki çocukların öğreniminin devam etmesi, çalışmaması ve bekâr olması durumunda)
 • Yılda sadece 1 hafta Portekiz’de ikamet ederek 5 yıl sonra Portekiz vatandaşlığına başvurma hakkı
 • 5 yıllık süre içerisinde fon yatırımınızdan temettü geliri elde etme imkânı
 • Süresiz oturum veya vatandaşlık aldıktan sonra fonunuzdan çıkma hakkı
 • Çifte emeklilik imkânı (Türkiye’den ve Portekiz’den)
 • Çifte vergilendirmeden muafiyet
 • Karşılıklı anlaşma sayesinde çifte vatandaşlığı koruyabilme hakkı

Golden Visa Yoluyla Vatandaşlık

Golden Visa yoluyla vatandaşlık imkânı sunan diğer ülkeler İspanya, Yunanistan, Macaristan ve Malta’dır. Ancak vatandaşlığa gidebilmek için bu ülkelerde yaşama zorunluluğu mevcuttur. Örneğin, Yunanistan vatandaşlığı için ailece Yunanistan’da 7 sene boyunca senede en az 183 gün yaşanmalıdır. İspanya için 10 sene boyunca ailece senede en az 183 gün ülkede yaşanmalıdır. Her AB ülkesinin kendi belirlediği şartlara göre yatırım karşılığında oturma izni ve sonrasında vatandaşlık hakkı sunabiliyor.

Golden Visa Yoluyla Portekiz Vatandaşlığının Avantajları

 • Portekiz’de Yaşama Zorunluluğu Yok

Golden Visa yılları olan ilk beş yılı boyunca Portekiz’de yılda sadece yedi gün kalmanız yeterlidir. Bu, Portekiz vatandaşlığınızı beklerken Türkiye’de normal hayatınıza devam edebileceğiniz anlamına gelmektedir. Portekiz vatandaşı olduğunuzda ise artık Portekiz’de bulunmanız gerekmez.

 • Portekiz ve Avrupa Birliği’nin Dilediğiniz Ülkesinde Yaşayın, Çalışın ve Tüm Eğitim Fırsatlarından Yararlanın

Portekiz vatandaşlığı aldıktan sonra Portekiz’de yaşama, çalışma ve eğitim alma hakkına sahip olmakla birlikte teknik olarak bir AB vatandaşı olursunuz. Portekiz vatandaşlığı ile Avrupa Birliği’nin herhangi bir ülkesinde ailece yaşama, çalışma, iş kurma ve eğitim alma hakkına sahip olursunuz.

 • Aile Bireylerini Dâhil Edebilme

Portekiz Golden Visa uygulamasında başvurunuza aile fertlerinizi de dâhil etmek mümkündür. Eşiniz, ebeveynleriniz ve bakmakla yükümlü olduğunuz 25 yaş altındaki bekâr çocuklarınız başvurunuzda size katılabilir. Bununla birlikte, beş yıllık oturumun sonrasında aile bireylerinizin de Portekiz vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkı mevcuttur.

 • Vizesiz Seyahat Hakkı

Portekiz vatandaşlığına başvurabilmek için beş yıl gerekiyor. Ancak, Golden Visa oturum kartları geldikten sonra Schengen bölgesinde vizesiz seyahat etme hakkı elde edersiniz.

Beş yılın sonunda Portekiz vatandaşlığı başvurusunda bulunup ailece Portekiz pasaportuna sahip olursunuz.  Portekiz pasaportu ile 2024 yılı itibariyle dünya çapında 192 ülkeye vizesiz seyahat edilebilmektedir.

 • Sıfır Vergilendirme Avantajı

Portekiz Golden Visa kapsamında yatırım fonlarında, ülkede yaşanmadığı sürece temettü ve sermaye değer artışından dolayı vergi yükü oluşmaz. Türkiye ile Portekiz 2005 yılında çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması yapmıştır. Bu anlaşma ile dünya çapındaki geliriniz çifte vergilendirilmeye tâbi olmaz.

 • Avrupa’nın Sağlık ve Eğitim Altyapısına Erişim

Portekiz, ileri seviyede bir eğitim sistemine sahiptir. Golden Visa oturuma kart sahipleri sağlık dâhil, devletin kamu hizmetlerine erişebilir.

Portekiz Golden Visa uzmanı EUPorto olarak, sunduğumuz lokal yatırım fonları ve bağımsız danışmanlık hizmetimizle, yatırımcılarımızın hayallerini ve gelecekteki planlarını hayata geçirebilmeleri konusunda destek oluyoruz.

Portekiz Golden Visa sürecinde doğru fonların seçilmesi, oturma izni ve Portekiz vatandaşlığı işlemlerinin son derece ciddi sorumlulukla yönetilmesi gerektiğinin bilincindeyiz. Bu nedenle, EUPorto sadece Portekiz Golden Visa alanında aktiftir. Tüm Golden Visa sürecinde rehber edindiğimiz ilkelerimiz, bağımsızlık, lokal uzmanlık ve şeffaflık prensipleri üzerine kuruludur. İlkelerimiz, EUPorto isminin Portekiz Golden Visa alanında, sadece Portekiz lokalliğine odaklı olmasından kaynaklı Türkiye’de en çok tercih edilen marka olmasını sağlamıştır.

EUPorto’nun yenilikçi, sektöründe fark yaratan, Portekiz’in en lokal yatırım fırsatı seçeneklerini yatırımcılarının beklentilere göre günceller. Yatırımcılarının memnuniyeti en temel önceliğidir. 2017’den günümüze yatırım aracılığıyla 200’den fazla ailenin Portekiz Golden Visa başvurularını başarıyla tamamlamıştır.

Yatırımcılarına tercih ettikleri yatırım fonlarını, avantajları ve dezavantajlarıyla birlikte tanıtır.

İhtiyaç ve hedeflere göre belirlenen yatırım fonlarının risk yapısını bağımsız bir duruşla aktarır. Golden Visa yatırımcıları böylece değerlendirmeler doğrultusunda kendi seçimini bilinçli bir şekilde yapar.

Gerek Portekiz borsası fonu gerekse Portekiz kamu banka destekli Golden Visa ile uyumlu fon seçenekleri hakkında aklınıza takılan tüm sorular için deneyimli ekibimize ulaşabilir, Instagram ve Facebook’ta euportocom hesabını takip edebilirsiniz.

Detaylı Bilgi Alın.