Adım Adım Fon Yatırımıyla Golden Visa Başvuru Süreci

Adım Adım Fon Yatırımı ile Golden Visa Başvuru Süreci

Portekiz Golden Visa başvurusu oldukça standarttır. Eksiksiz bir başvuru için atılması gereken adımlar şunlardır;

Birinci Adım: EUPorto Uzmanlarıyla Birlikte Zengin Yatırım Fonu Portföyünden Seçim Yapılması

Öncelikle Golden Visa uyumlu yatırım fonlarını iyi analiz etmeniz ve hangi fonlarla ilerleyeceğinize karar vermeniz gerekir. EUPorto ekibi olarak Portekiz Golden Visa fon seçeneği listemizde bulunan 20’den fazla fon arasından yatırımınızı belirlemede ve Golden Visa girişinizin güvenli bir şekilde tamamlanmasında destek verebiliriz.

İkinci Adım: Portekiz’de Kurumsal Bir Avukatlık Firmasıyla Anlaşma

Hem yatırımınızın tamamlanması hem de Golden Visa başvurunuzun girişi ve takibi için Portekiz’de kurumsal bir avukatlık firmasıyla anlaşılmalıdır.

Üçüncü Adım: Gerekli Başvuru Belgelerinin Hazırlanması

Kendinizin ve başvurunuza dâhil edeceğiniz tüm aile fertlerinizin gerekli kamu belgelerinin hazırlanması gerekir. Bu adım çeviri, noter tasdiki ve çift apostil işlemlerini içereceğinden size biraz karmaşık gelebilir. Bu yüzden, Portekiz Golden Visa alanında uzman EUPorto’dan ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Dördüncü Adım: Portekiz Vergi Numarasının (NIF) Alımı ve Portekiz’de Bir Banka Hesabının Açılması

Gerek NIF numarasının alınmasında gerekse Portekiz’de banka hesabınızın açılmasında Portekiz’de yerleşik kurumsal bir avukatlık firmasından destek alınmalıdır. T.C. vatandaşlarına tüm bankalar maalesef hesap açmıyor. Zaman yönetimi açısından hesap açımı konusunda avukatınızdan destek alarak ilerlemek daha pratik bir yol olacaktır. Avukatınız ileriki dönemlerde de gerektiğinde banka yetkilisiyle iletişimi kolaylaştırabilecektir.

Beşinci Adım: Fon Yatırımınızın Tamamlanması

Portekiz’de yirmiden fazla Golden Visa uyumlu fon bulunmaktadır. Bazı fonlar açık, bazıları ise kapalı fonlardır. Diğer taraftan bazı fonlar yeni şirketlere, bazı fonlar ise mevcut şirketleri güçlendirmek için yatırım yapar. Bunların arasından hedeflerinize en uygun fon/fonları seçip yatırımınıza karar vermeniz gerekir.

Altıncı Adım: Golden Visa Başvurunuzun Tamamlanması

Fon yatırım sertifikanız ve daha önceden Türkiye’de hazırlanan kamu belgelerinizle birlikte Portekiz’deki avukatınız SEF (Portekiz Göçmenlik Bürosu) portalından avukatınız online olarak girişinizi tamamlayacaktır. Bu süreç standart zamanlarda yatırımınıza kara verdiğiniz andan Golden Visa başvurunuzun yapılması yaklaşık iki ay sürer.

Yedinci Adım: SEF için Biyometrik Randevunuzun Oluşturulması

Ön başvuru onayınız geldikten sonra Portekiz Göçmenlik Bürosu SEF (Serviço de Fronteiras e Estrangeiros) biyometrik randevusu için size iki ay öncesinden tarih verecektir. Belirlenen randevu tarihinde parmak izi, resim ve imzalar için Portekiz’de randevu alınan şehrin SEF ofisine fiziksel olarak gitmeniz gerekir.

Sekizinci Adım: Portekiz Golden Visa Kartlarınızın Alınması ve Yenilenmesi

Yatırımcının ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerine, yatırım yapıldıktan yaklaşık bir ila bir buçuk sene sonra Portekiz Golden Visa oturum kartları kargoyla adreslerine ulaştırılır. Kartların ulaştırılması işlemini Portekiz’deki avukat sağlayacaktır. İlk kartlar iki yıl geçerlidir ve geçerlilik süresinin sonunda Golden Visa kartları avukatın takibiyle tekrar yenilenecektir.

Kartların ulaşması biyometrik randevudan yaklaşık altı ila sekiz ay sonrasına denk gelebilir.

Dokuzuncu Adım: Ailece Portekiz Vatandaşlığına Başvuru Adımı

İlk Golden Visa kartı basıldıktan 5 sene sonra Portekiz’de süresiz oturuma veya Portekiz vatandaşlığına başvurma hakkı doğar. Portekiz vatandaşlık başvuruları bir ila bir buçuk yıl kadar sürer. Süresiz oturum kartı veya Portekiz vatandaşlığı alındıktan sonra Portekiz’deki yatırımınızı bir başka ifadeyle paranızı yurt dışına çıkartabilirsiniz.

EUPorto olarak fon yatırım kararınızdan Portekiz vatandaşlığına kadar giden yolculuğunuzda hep yanınızdayız.

Zaman Çizelgesi: Portekiz Golden Visa Başvurusunun Zaman Süreci Nasıl İlerler?

Portekiz Golden Visa Fon Yatırımı Adımları

Golden Visa girişleri fon yatırımından hemen sonra vekaletname ile yetkilendirdiğiniz avukatınız tarafından daha önce hazırlanan kamu belgelerinizle beraber online olarak Portekiz Göçmenlik Bürosu olan SEF’e (Serviço de Fronteiras e Estrangeiros) gerçekleştirilir. Başvurunuzun onaylanması sonrası biyometrik verilerinizi sunmak üzere Portekiz’e yüz yüze görüşmeye gidilmesi gerekir.

Portekiz’de adalar dâhil pek çok şehirde SEF ofisleri vardır. Avukatınız sizinle mutabık kalarak bunlardan bir tanesinde randevunuzu oluşturur.   Lizbon’daki SEF müdürlüğünde bekleme süresi uzun olacağından avukatınız size diğer şehirlerden alternatif öneriler getirecektir. SEF’teki biyometrik randevunuzun oluşturulması aşırı yığılmalardan dolayı bir yıl kadar sürebilir.

Başvuru sahibi olarak siz ve bakmakla yükümlü olduğunuz aile fertlerinizin SEF randevuları yeni uygulama sonrasında aynı tarihlerde olmayabiliyor. Yüz yüze görüşmenizden yaklaşık 6 ay sonra Golden Visa kartlarınız adresinize gönderilir. Beş yıllık  Portekiz oturma izni süreciniz Golden Visa kartınızın basıldığı günden itibaren başlar.

Birinci ve İkinci Yıl

İlk Golden Visa oturum kartlarınızın geçerlilik süresi iki (2) yıl olacaktır. Bu iki yıl içinde Portekiz’de ailece toplamda en az on dört (14) gün bulunmanız gerekmektedir.

İki yıl sonunda oturum kartlarınızın yenilenmesi gerekir. Bu nedenle, kartınızın son kullanma tarihinden bir ila üç ay öncesinde (30-90 gün önce) gerekli başvuru ücreti ödenmeli, güncel adli sicil kaydı ve geçerli pasaport bilginiz SEF’e avukatınız tarafından iletilmelidir. 2023 yılında başlatılan yeni uygulama kapsamında artık kart yenilemelerinde Portekiz’e biyometrik verileri sunmak için gidilmesi gerekmemektedir.

Üç, Dört ve Beşinci Yıllar

Yenilenecek Golden Visa oturum kartları üç (3) yıllık geçerli olacaktır. Bu üç yıl boyunca Portekiz’de minimum 3 hafta yani yirmi bir (21) gün konaklanmalıdır.

Beş Yıl Tamamlandıktan Sonra

Beş yıl tamamlandığında gerek başvuru sahipleri gerekse bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri aşağıdaki üç seçenekten bir tanesine karar verebilir.

  • Portekiz süresiz oturum kartına başvuru
  • Portekiz vatandaşlığı başvuru
  • Mevcut oturum kartının tekrar uzatılma başvurusu

Portekiz süresiz oturma izni veya Portekiz vatandaşlığı alındıktan sonra yatırımınız sonlandırılıp paranız Portekiz dışına çıkartılabilir. Ancak oturum kartlarından bir tanesinin bile süreli uzatılması durumunda yatırımın elden çıkartılmaması gerekecektir.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

EUPorto olarak Portekiz Golden Visa uzmanlığımız ile yatırımcılarımızın pazardaki yatırım fonu fırsatlarından maksimum seviyede yararlanmalarını sağlamak için objektif bir şekilde en uygun fonları sunmaktayız. Yatırımcılarımızın özel kriterlerini anlamak ve kendilerine en uygun yatırım fonlarını bulmaları için butik bir anlayışla çalışıyoruz. Portekiz Golden Visa yatırım fonu seçenekleri ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınız için bize ulaşın.

 

 

Detaylı Bilgi Alın.