Fon Yatırımı

 1. Ana Sayfa
 2. /
 3. Fon Yatırımı

Fon Yatırımıyla Golden Visa Başvurusu

Sektöründe nitelikli kurumsal uzmanlar tarafından yönetilen Golden Visa yatırım fonları enerji, endüstri, teknoloji veya gayrimenkul gibi sektörlere yatırım yapma seçenekleri sunmaktadır. Bu seçeneklerin içerisinde büyüme potansiyeli taşıyan start-up’lar veya orta ölçekli projeler bulunabilmektedir. Portekiz Golden Visa yatırım fonlarının, Portekiz Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu’nun (CMVM) standartlarına uyumlu olması gerekmektedir. Ayrıca fon yöneticileri, üçüncü şahıslar tarafından düzenli olarak teftiş edilmektedir. Ek olarak, Portekiz Vergi Daireleri de bu fonları denetlemektedir. Bu kadar yüksek düzeyde düzenleme, fonların Portekiz vergi mevzuatına, kanunlarına ve fon yatırımcılarına taahhüt edilen yatırım planına uyulmasını sağlar.
Portekiz’deki Golden Visa (Altın Vize) için uygun fonların özellikleri şöyledir. Golden Visa için gerekli olan minimum yıl sayısı düşünüldüğünde, bu fonlar ortalama 6-8 yıllıktır. Bu fonlar kapalı fonlardır. Portekiz’deki fonların %60’ının Portekiz’de kullanılması zorunluluğu vardır. %40’ı ise dünyanın herhangi bir yerinde kullanılabilir.
Portekiz Golden Visa başvurunuzu yatırım fonu alarak, Portekiz’de oturum amaçlı gayrimenkul, ticari, turizm, sağlık ve perakende sektörlerine yatırım yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Yatırım fonu tavsiyeleri konusunda Euporto’nun Avrupa’da 20 yıla aşkın finans sektöründeki bilgi ve deneyimlerinden yararlanabilirsiniz.
Portekiz Hükümeti’nin 2012’de gayrimenkul alımı yoluyla başlattığı Golden Visa Programı 2018’de Portekiz yatırım fonlarını da ekleyerek genişletti. Önce 500.000 Euro ile başlayan yatırım fonu uygulaması şimdi 350.000 Euro olarak devam etmektedir. Portekiz’de yabancı sermayeye gayrimenkul dışındaki sektörlerin de ihtiyaç duyması nedeniyle, yatırım fonuyla Altın Vize başvurusu mümkün olmuştur.
Golden Visa yatırım fonu seçenekleri içerisinde Portekiz Golden Visa’ya en iyi yatırım fonu hangisidir sorusunun yanıtı yatırımcıların beklentilerine göre değişecektir, ancak içeriğinde sadece oturum amaçlı konutlar bulunan gayrimenkul yatırım fonu seçeneği sunduğu güven bakımından diğerlerinden ayrılmaktadır.
Yatırım fonu değerlendirilirken temel kavramlarını iyi anlamakta fayda var. Fon nedir sorusunu yanıtlamakla başlayalım. Fon, bir işletmeyi finanse etmek veya belirli bir faaliyeti yürütmek için, gerektiğinde harcanmak üzere ayrılan paradır. Yatırım fonu nedir sorusunu da yanıtlamak gerekirse, yatırım fonları Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş kurumların yatırımcıların birikimlerinin toplanmasıyla elde edilen bir portföydür. Yatırım fonları özellikleri açısından irdelendiğinde her bir yatırımcı fonun sahip olduğu portföyün belli bir kısmını temsil eden katılma payını satın alarak fonun yatırım portföyüne ortak olur.

Golden Visa’da Fon Yatırımının Avantajları

 • Masraf kalemlerinin kısılması: Gayrimenkul yatırımına oranla fon yatırım modeli 40.000 Euro gibi bir tasarruf sağlar. Tapu masrafları, avukatlık masraf kalemleri büyük oranda düşer.
 • Zaman tasarrufu: Gayrimenkul almak için daha fazla zamana ihtiyaç duyulur; işlemler de daha uzundur. Oysa fon alımı çok kısa sürede sonuçlandırılır.
 • Net 350.000 Euro: Golden Visa için gerekli yatırım fonu tutarı tek fiyattır. Gayrimenkul alımında ise bu tutar minimumdur, üzerine de çıkılabilmektedir.
 • Kolay çıkış: Fon yatırımı, Golden Visa sonrası komisyonsuz kolay çıkış sağlar. Temettüler ve sermaye kazancı vergiden muaftır.
 • Her tür vergiden ve masraftan muafiyet: Kurumlar vergisi, kira gelir vergisi, emlak vergisi, aidat, fiyat artışından doğan vergi, bakım-onarım, işletme ve yasal temsilci giderleri gibi masraflar fon yatırımında yoktur.

Fon Yatırımının Riskleri

Hangi fonun size uygun olduğunun belirlenmesi gerekir. Farklı risk seviyesinde yatırım fonları mevcuttur. Golden Visa amacı göz önünde bulundurulduğunda hangi risk seviyesinde bir fonun size uygun olduğu büyük önem taşır.
Öncelikle fonun nerede kullanılacağına ve hedef kitlesinin kimler olduğuna dikkat etmek gerekir. Bu fon ilk kez girişimde bulunan şirketlerde mi kullanılıyor, yoksa düzenli kira getirisi sunan gayrimenkul içerikli mi? Sektörel çeşitliliği var mı? Varlıkları ne kadar çeşitlilik gösteriyor? Fon yöneticisi firmanın geçmişteki performansı nasıldır? Fon yönetiminin yatırım yaptığı varlıkların güncel durumu ve hedeflenen performansları nelerdir? Ayrıca, fon yönetiminin yıllık maliyetlerine de bakmak gerekir.
Fon Yatırımı Adımları

 • Yatırım yapmaya karar verilir.
 • Portekiz’de banka hesabı açılır.
 • Türkiye’deki hesaptan Portekiz’deki kendi hesabına yatırım için gerekli Euro tutarı aktarılır.
 • Fon belgeleri imzalanır.
 • Bireysel hesaptan fon hesabına para aktarılır.
 • Golden Visa başvurusu için gerekli olan fon katılım belgesi elde edilir.

Fon Satın Alma Masrafları
Portekiz’de en iyi yatırım fonu seçenekleri konusunda EUPorto’nun uzmanlığına güvenebilir ve Golden Visa başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Fon Yatırımı Adımları

 • Yatırım yapmaya karar verilir.
 • Portekiz’de banka hesabı açılır.
 • Türkiye’deki hesaptan Portekiz’deki kendi hesabına yatırım için gerekli Euro tutarı aktarılır.
 • Fon belgeleri imzalanır.
 • Bireysel hesaptan fon hesabına para aktarılır.
 • Golden Visa başvurusu için gerekli olan fon katılım belgesi elde edilir.

Fon Satın Alma Masrafları

Menü