Fon Yatırımı

Portekiz Golden Visa Yatırım Fonu Seçeneği ile İlgili Bilmek İstediğiniz Her Şey

Portekiz Golden Visa Fon Yatırım sürecinizde 20 Yılı Aşkın Tecrübemizle Yanınızdayız

EUPorto sadece Portekiz odaklı çalışan, 2017’den günümüze 200’den fazla ailenin Portekiz’de yatırım yoluyla Golden Visa başvurularını başarıyla tamamlayan bir kurumdur. Golden Visa yatırımcılarına sunduğu kaliteli hizmet ve kurduğu karşılıklı güven ilişkisi gelecek yıllarının referansını oluşturmaktadır.

Portekiz’in en büyük finansal kuruluşlarının Golden Visa’ya uygun tüm yatırım fonlarını size sunmaya ve tüm süreciniz boyunca destek olmaya hazırız.

Siz de yatırımla Golden Visa alma sürecinizde bağımsız fon danışmanlarımızdan profesyonel rehberlik almak için bize ulaşın.

Portekiz, yatırım karşılığı oturum ve AB vatandaşlığı alabilmek için en avantajlı ülkedir. Üstelik Portekiz’de yaşama zorunluluğu da bulunmuyor. Yılda sadece 7 gününüzü Portekiz’de geçirmeniz yeterlidir. Bu detay son derece önemli çünkü amaç çocuklarınızın AB vatandaşlığı alabilmeleri ise Yunanistan, İspanya ve Malta Golden Visa programlarında her yıl en az 183 gün o ülkede yaşama zorunluluğu bulunmaktadır.

Misafirperver insanlarıyla, ılıman iklimiyle, zengin mutfağıyla Portekiz Kasım 2012’den günümüze Golden Visa aracılığıyla 12 binden fazla ailenin AB vatandaşlığı için ilk tercihi oldu.

Ekim 2023 sonrası Portekiz oturma izni başvuruları sadece Portekiz’deki yatırım fonları ile mümkün olmaktadır. Portekiz Golden Visa Fon Yatırım net tutarı 500.000 Euro’dur.

Güncel Portekiz Golden Visa Programı’na Genel Bakış

Golden Visa, Portekiz’de 500.000 Euro’luk bir fon yatırımı karşılığında ailece edinilen bir oturma izni programıdır. Tüm TC vatandaşları Golden Visa programına başvurabilir.  18 yaşını doldurmak ve temiz bir sabıka kaydına sahip olmak yeterlidir.

Programa uygun yatırım seçenekleri, ailenize sağlayacağı avantajlar ve başvurunuzla ilgili detaylı bilgi gereksiniminiz için Portekiz Golden Visa sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Portekiz Hükümeti Golden Visa programını Ekim 2012’de başlattı. Haziran 2023 itibariyle program 12,396 yabancı yatırımcı çekerek Portekiz ekonomisine 7,1 Milyar Euro’dan fazla fon sağladı. Böylece diğer ülkelerin Golden Visa programlarıyla karşılaştırıldığında ne kadar başarılı bir program olduğunu kanıtlamış oldu.

Portekiz Golden Visa’da Yatırım Fonu Seçeneği Nedir?

Portekiz Hükümeti 26 Kasım 2018’de, yatırım fonu alımı yoluyla Golden Visa başvurularının önünü açtı. Burada amaç Portekiz ekonomisinin temelini oluşturan şirketlere sıfır maliyetli fon sağlamaktı.

102/2017 no’lu kanunla Portekiz’de kurulu fonların, yatırımlarının en az %60’ının yurt içinde bulunan ticari şirketlerde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

İlk etapta 350.000 Euro olarak belirlenen yatırım tutarı yeni bir düzenlemeyle 1 Ocak 2022’de 500.000 Euro’ya çıkarıldı. (1)’.

Golden Visa Portekiz’deki yatırım fonları doğrudan sağlık, teknoloji, gıda, eğitim, enerji, turizm, perakende, yazılım, bilgi sistemleri, bankacılık, tarım ve imalat gibi farklı sektörlerdeki girişimlere yatırım yapar. Bazı fonlar sadece kendi sektöründe uzmanlaşmayı tercih ederken bazıları ise portföylerini çeşitlendirme eğilimindedir.

Golden Visa’ya uygun olan tüm fonları incelemeniz ve hangilerinin hedeflerinize uygun olduğunu netleştirerek karar vermeniz doğru bir yaklaşım olacaktır.

Kimler Fon Yatırımı Yapabilir?

18 yaşını aşmış ve sabıka kaydı temiz olan her T.C. vatandaşı Portekiz Fon Yatırımı yoluyla Portekiz Golden Visa programına başvurabilir.

Fon ve fon yönetim şirketleri, Golden Visa yatırımcısının daha önce finansal araç alım satım deneyimine sahip olmasını önemser. Ayrıca, Portekiz bankaları hesap açım aşamasında yapılacak yatırım tutarının kaynağının kanıtlamasını talep edebilir.

Portekiz Golden Visa Yatırım Fonu’nun Avantajları Nelerdir?

Golden Visa Portekiz programına yatırım fonu alımıyla başvurmanın avantajlarını kapsamlı olarak aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Portekiz Golden Visa Yatırım Fonu’nun Avantajları
Profesyonel Yönetim Portekiz Golden Visa yatırım fonları düzenli olarak piyasaları izleyen uzman profesyoneller tarafından yönetilir.
Güvenli Yatırım Portekiz’de Golden Visa’ya uygun fonlar yüksek düzeyde katı denetime tâbidir. Denetimler aşağıdaki kuruluşlar tarafından gerçekleştirilir.

1.       Portekiz Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu (CMVM)

2.       Portekiz Bankaları

3.       Portekiz Vergi Daireleri

4.       Fon Yönetim Şirketleri

Bu yüksek düzeydeki düzenlemeler ile fonların mevzuata, vergi kanunlarına ve hedefledikleri yatırım programına uymaları sağlanır.

Çeşitlendirme Portekiz yatırım fonları arasından birden fazla fon alarak çeşitlendirme yapılabilmektedir. Bu durumu göz önünde bulunduran Golden Visa yatırımcıları sadece bir yatırım fonuna bağlı kalmadan 2 veya 3 farklı fon seçiminde bulunabilir. Bu yaklaşımda bilmediğiniz bir ülkede yapacağınız yatırımın olası risklerinin azaltılması ve getirinin arttırılması hedefi gözetilir.
Vergi Avantajı Golden Visa yatırımcısı Portekiz’deki fon yatırımından dolayı vergi ödemez.
Uygun bütçeli yatırım Portekiz Golden Visa programı başvurusu için gerekli sermaye transferi tutarı 1,5 milyon Euro’dur. Yatırım fonu seçeneğinde ise bu tutar daha düşüktür. 500.000 Euro gibi daha uygun bir yatırım bütçesiyle ilerlenebilir.
Nakde Çevrilebilme Portekiz Borsa Yatırım Fonu, ihtiyaç duyulması durumunda birikmiş getirisiyle birlikte kolayca ve hızlı bir şekilde nakde çevrilebilir.

Portekiz Golden Visa Yatırım Fonu’nun Dezavantajları

Portekiz yatırım fonu alımıyla programa başvurmanın dezavantajlarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Portekiz Golden Visa Yatırım Fonu’nun Dezavantajları
Kontrolün sizde olmaması Yatırım fonlarında fon yöneticilerine ve tecrübelerine güvenmek esastır çünkü yatırım kararlarını onlar alır. Böyle bir yatırım ilişkisini bazı yatırımcılar tercih etmeyebilir.
Çıkış Portekiz Golden Visa yatırım fonları ‘açık fonlar’ ve ‘kapalı fonlar’ olarak ikiye ayrılır.
Portekiz’deki kapalı fonlarda katılımcılar belli bir yıldan önce fondan çıkamazlar. Burada amaç aile fertlerinin Portekiz’de süresiz oturum veya Portekiz vatandaşlık başvurusunda bulunabileceği zamana ulaşmasını sağlamaktır. Ancak kapalı fonlarda üç temel sorun bulunur:1. Golden Visa yatırımınızdan vazgeçmek istemeniz durumunda fondan çıkmak nerdeyse imkansızdır çünkü 500.000 Euro’luk katılım payının mevcut hissedarlara yeniden satılması çok zordur.2. Fonlarda fon yönetiminin uzatma hakları vardır ve katılımcılar bu uzatmalarda söz sahibi değildir.3. Fonlarda nihai amaç portföyün hedeflenen değerde satılarak elden çıkarılmasıdır. Ancak fonun satış aşamasında piyasa ikliminin nasıl olacağına dair bir öngörüde bulunulamaz. Portekiz’deki açık fonlarda ise bu riskler yoktur çünkü istendiğinde satılıp, 5 iş günü içerisinde nakde dönülebilir.
Paylaşımlı Kazanç Yatırım fonlarının doğası gereği potansiyel getiriler ve nihai sermaye kazançları fon yöneticileriyle ‘kazan kazan’ mantığıyla paylaşılır. Fonlarda yönetim ve performans ücretleri değişken olup, Golden Visa yatırımcıları tarafından iyi irdelenmelidir.
Detaylı Belge Hazırlığı Portekiz yatırım fonu alımlarında, fon yöneticileri yatırımcılardan bir takım belge ve bilgileri talep eder. Örneğin gelirlerin belgelenmesi istenebilir veya servetin kaynağı sorgulanabilir.

Portekiz Yatırım Fonlarında Ücretler

Portekiz Yatırım Fonlarında Ücretler
Fon Kayıt Ücreti Fon kayıt ücreti fon şirketinden fon şirketine değişkenlik göstermekle birlikte çoğunlukla yatırım tutarının %1 ila %5’ine denk gelir. Fon şirketlerine tek seferlik bir ücret ödenir. Bazı fonlarda kayıt ücreti bulunmamaktadır.
Fon Yönetim Ücreti Fon yönetim ücreti, fon şirketlerinin gerek çalışanlarının maaşlarının ödenmesi gerekse yönetim operasyonları sırasında karşılaştıkları masrafları karşılayabilmek için alınır. Portekiz fon yönetim ücretleri genellikle yıllık %1 ila %2 arasındadır.
Performans Ücreti Fonun varlıklarının satışı sonrası oluşacak getirinin, belli bir kâr getirisinin üzerinde yarattığı tutara göre ‘performans ücreti’ tahsil edilir. Performans ücreti uygulaması bazı fonlarda yoktur. Var olan fonlarda ise oran %20 ila %50 arasındadır.
Yasal Ücretler Yasal ücretler, hukuk firmalarının kurumsal yapısına, programa dâhil edilecek aile ferdi sayısına ve fon sayısına göre küçük farklılıklar gösterebilir.
Danışmanlık Firmalarının Ücreti Portekiz yasalarını takip eden danışmanlık firmaları yatırımcılarından Portekiz’de hesap açılışı, vergi numarası alımı, fon yatırım danışmanlığı veya Golden Visa başvurusu kapsamında herhangi bir hizmet bedeli talep etmez. Fon şirketleri fon satışı sonrası danışmanlık firmalarına yönlendirme bedeli öderler. Golden Visa danışmanlık firması seçiminde bu detay gözden kaçırılmamalıdır.

Portekiz Golden Visa başvuru sürecinde hükümetin aldığı oturum kartı ücretleri yukarıdaki tabloda gösterilmemiştir.

Portekiz Yatırım Fonlarından Çıkış

Yukarıda avantajlar ve dezavantajlar tablolarında belirtildiği gibi, özellikle Portekiz Kapalı Tip Fonlardan çıkış, detaylıca sorgulanması gereken bir konudur.

Portekiz Açık Tip Fonlardan ise Türkiye’deki gibi son derece pratiktir, satış emri verdikten beş gün sonra Portekiz’deki hesabınıza geçecektir.

Portekiz Yatırım Fonlarında Minimum Süre

Golden Visa onaylı yatırım fonlarının çoğu, altı ila sekiz yıl içinde feshedilebilecek şekilde düzenlenir. Bu süre, Golden Visa yatırımcısının Portekiz vatandaşlığını alıncaya kadar ihtiyaç duyacağı süre ile uyumludur.

Portekiz Fon Yatırımında İkinci El Satış veya Transfer

Kapalı fonlarda, yatırımların ikinci elde satışı veya transferi son derece zordur. Her ne kadar fonlar yatırımcılara paylarını katılımcılar arasında transfer veya satışa izni verse de 500.000 Euro ödemiş olan yatırımcılar, ek yatırım için bir bütçe oluşturup tekrar Portekiz’e yatırım yapmak için iştahlı olmayacaklardır.  Bu yüzden kapalı fonlar likit değildir.

Açık fonlarda ise yatırımın ikinci elde satışı veya transferi son derece kolaydır. Borsada satış emri verildikten 5 iş günü sonrasında yatırımınız Portekiz hesabınıza yatırılacaktır.

Portekiz Fon Yatırımında Uzatma Dönemleri

Portekiz Golden Visa onaylı kapalı fonlardan çıkış çoğunlukla altı ila sekiz yıl sonrası olarak belirlenir. Bununla birlikte, fon yöneticilerinin gerektiğinde fonun satışını erteleme hakları bulunur.

Açık fonlarda kontrol Golden Visa yatırımcılarındadır. Uzatma dönemi gibi bir süreç barındırmaz.

Portekiz Yatırım Fonlarında Çıkış Mantığı

Portekiz yatırım fonlarının amacı elde ettiği bütün geliri fon portföy değerine yansıtıp, hedeflenen vade sonunda bir kârla satıp sermaye kazancı elde etmektir. Çoğu fon yöneticisi, değer artışının belirli bir yüzdesi kadar performans geliri elde eder. Diğer taraftan fon yöneticilerinin olası kayıplara ortak olmadığı, risklerin Golden Visa yatırımcısına ait olduğu gerçeği göz önünde bulundurulmalıdır.

Portekiz Yatırım Fonu Başvurusu için Belgeler:

 • Geçerli tarihli pasaport
 • Fon yatırım belgesi
 • Sabıka kaydı
 • T.C. kimlik
 • Yatırım beyanı
 • Çocukların doğum belgeleri
 • Evlilik belgesi

 

Başvuru Aşamasında Fon Yatırımıyla İlgili Belgeler:

Başvuru sahibinin, toplamda 500.000 Euro’luk yatırımının yapıldığını gösteren belgeler sunması gerekir. Destekleyici belgeler aşağıda belirtilmiştir. Bunların hazırlanması avukatınızın sorumluluğundadır.

 • Bankadan alınacak beyan yazısı
 • Fon şirketlerinden alınacak fon katılım belgesi
 • Fon yöneticilerinden alınacak beyan yazısı

 

Portekiz Fon Yatırımının Zaman Çizelgesi

Portekiz Golden Vize başvuru işleminin ne kadar süreceği bazı faktörlere bağlıdır. Bunlardan en önemlileri danışmanlık alacağınız firmanın ve Portekiz’de yerleşik kurumsal bir avukatlık bürosunun seçimidir.

Aşağıda yatırım fonu alımıyla adım adım Portekiz Golden Visa programına başvurma sürecini bulabilirsiniz:

Adım 1: EUPorto Golden Visa uzmanlarıyla birlikte Portekiz’de sağlık, teknoloji, gıda, eğitim, enerji, turizm, perakende, yazılım, bilgi sistemleri, bankacılık, tarım ve imalat gibi sektörlerde aktif 20’den fazla fon içerisinden seçim yapılır.

Adım 2: Birlikte çalışılacak Portekiz’de kurumsal bir hukuk firmasıyla anlaşılır.

Adım 3: Vergi kimlik numarası (NIF) alınır ve hemen ardından Portekiz’de bir banka hesabınız açılır.

Adım 4: Fon başvurusu için gerekli belgeler hazırlanır.

Adım 5: Fon yöneticisi başvuru belgelerinizi değerlendirip onaylar.

Adım 6: Gerekli para Portekiz’deki banka hesabınızdan talimatla fon hesabına aktarılır.

Adım 7: Fon yöneticisinden fon beyanı alınır.

Adım 8: Golden Visa başvuru belgeleri hukuk firmasına iletilir, başvuru ücreti ödenir ve online Golden Visa girişiniz tamamlanır.

Adım 9: Biyometrik verilerinizi sunmak üzere randevu belirlenir ve Portekiz’e seyahat edilir.

Adım 10: İki yıl geçerliliği olacak oturum kartlarınız adresinize gönderilir.

Adım 11: Golden Visa oturum kartları her iki yılda bir otomatik yenilenir ve 5 yılın sonunda Portekiz vatandaşlığına başvurulur.

Doğru fon seçiminde, fonların türlerine ve temalarına göre listelenmeleri sonra da beklentilere göre objektif bir şekilde karşılaştırılmaları yapılmalıdır. Bu süreçte Golden Visa Fon Yatırım alanında uzman bağımsız bir danışmanlık firmasından destek alarak ilerlemek son derece önemlidir.

Portekiz Golden Visa Fon Yatırımı Adımları

Portekiz Golden Visa yatırım fonu avantajları şu şekilde özetlenebilir;

 • Masraf kalemlerinin kısılması: Gayrimenkul yatırımına oranla fon yatırım modelinde masraf kalemleri büyük oranda düşer.
 • Zaman tasarrufu: Fon alımı kısa bir sürede sonuçlandırılır.
 • Kolay çıkış: Fon yatırımı, Golden Visa sonrası komisyonsuz kolay çıkış sağlar. Temettüler ve sermaye kazancında vergi avantajları sunar.

Yatırım fonu değerlendirilirken temel kavramlarını iyi anlamakta fayda var. Fon nedir sorusunu yanıtlamakla başlayalım. Fon, bir işletmeyi finanse etmek veya belirli bir faaliyeti yürütmek için, gerektiğinde harcanmak üzere ayrılan paradır. Yatırım fonu nedir sorusunu da yanıtlamak gerekirse, yatırım fonları Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş kurumların yatırımcıların birikimlerinin toplanmasıyla elde edilen bir portföydür. Yatırım fonları özellikleri açısından irdelendiğinde her bir yatırımcı, fonun sahip olduğu portföyün belli bir kısmını temsil eden katılma payını satın alarak fonun yatırım portföyüne ortak olur. Portekiz’deki yatırım fonları enerji, endüstri, teknoloji, banka, perakende gibi sektörlere yatırım yapma seçenekleri sunmaktadır. Golden Vize Portekiz başvurularında en önemli kısım, hedeflerinizi belirlemek ve kriterlerinize uyan doğru fonları bulmaktır.

Golden Visa olan ülkeler arasında Portekiz Golden Visa Yatırım Fonu uygulaması ile Portekiz ülkemizde son yıllarda popülerlik kazandı. Çünkü Portekiz Golden Visa şartları Yunanistan ve İspanya ile karşılaştırıldığında daha avantajlı.

Fon yatırımı sonrası Portekiz’de yaşama zorunluluğu olmadan yatırımcı ve aile fertlerine yaşama ve çalışma hakkının yanı sıra AB ülkelerine vizesiz seyahat etme hatta beş yıl sonra da Portekiz vatandaşlığına başvurma hakkı sunulur.

Portekiz vatandaşlığı avantajları şu şekilde özetlenebilir:

 • Portekiz dünyanın en güçlü 6. pasaportuna sahiptir.
 • 186 ülkeye vizesiz seyahat edilebilir.
 • Portekiz Avrupa Birliği üyesidir. Portekiz vatandaşlığı sayesinde tüm AB ülkelerinde yaşama, çalışma, sağlık ve eğitim hizmetlerinden özgürce faydalanma hakkı doğar.

Portekiz’de vatandaşlık almak yoluyla tüm Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşlık haklarına sahip olunur.

Portekiz yatırım vatandaşlık, Portekiz yatırımcı vizesi konusunda Avrupa’da Golden Visa programına sahip en avantajlı ülkedir.

Portekiz vatandaşlık alma şartları en kolay ülkelerden biridir. Şöyle ki;

 • Yılda minimum 7 gün veya iki yılda toplam 14 gün Portekiz’de bulunmak
 • A2 seviyesinde Portekizce bilmek
 • Temiz sabıka kaydına sahip olmak
 • Portekiz’de vergi borcu bulunmamak

Portekiz vatandaşlığı şartları arasında bulunan yılda 7 gün Portekiz’de bulunma koşulu sayesinde Portekiz Golden Visa diğer ülkelerin programlarından ayrışır. Şöyle ki;

Avrupa Birliği’nde en hızlı ve uygun şartlarda kazanılan oturma ve çalışma izni programı Portekiz’indir.

Yunanistan Altın Vizesi sadece oturum iznini kapsar, çalışma iznini içermez. Yani edinilecek oturum kartıyla bir yerde çalışılamaz. Yunanistan vatandaşlığı için Yunanistan’da 7 yıl boyunca her sene minimum 183 gün ülkede yaşama şartı vardır. Ayrıca Yunanistan’daki gayrimenkulünüzü sattığınızda oturum hakkınız otomatik olarak ortadan kalkar. İspanya’da ise vatandaşlık başvurusunda bulunabilmek için 10 yıl boyunca her sene minimum 183 gün ülkede yaşama şartı vardır.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

EUPorto sadece Portekiz Golden Visa alanında aktiftir. Diğer ülkeleri portföyüne dâhil etmeyen ve kendi fon ürününü sunmayan Türkiye’deki bağımsız tek kuruluştur.

Yatırımcılarımızın hedeflerine en uygun fonları tarafsız bir şekilde seçme konusunda destek oluyoruz.  Portekiz Golden Visa programı kapsamında aklınıza takılan tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

Portekiz Golden Visa Fon Yatırımı

 

Golden Visa’da Fon Yatırımının Avantajları

 • Masraf kalemlerinin kısılması: Gayrimenkul yatırımına oranla fon yatırım modeli 40.000 Euro gibi bir tasarruf sağlar. Tapu masrafları, avukatlık masraf kalemleri büyük oranda düşer.
 • Zaman tasarrufu: Gayrimenkul almak için daha fazla zamana ihtiyaç duyulur; işlemler de daha uzundur. Oysa fon alımı çok kısa sürede sonuçlandırılır.
 • Net 500.000 Euro: Golden Visa için gerekli yatırım fonu tutarı tek fiyattır. Gayrimenkul alımında ise bu tutar minimumdur, üzerine de çıkılabilmektedir.
 • Kolay çıkış: Fon yatırımı, Golden Visa sonrası komisyonsuz kolay çıkış sağlar. Temettüler ve sermaye kazancı vergiden muaftır.
 • Her tür vergiden ve masraftan muafiyet: Kurumlar vergisi, kira gelir vergisi, emlak vergisi, aidat, fiyat artışından doğan vergi, bakım-onarım, işletme ve yasal temsilci giderleri gibi masraflar fon yatırımında yoktur.
Fon Yatırımının Riskleri

 

Fon Yatırımının Riskleri

Hangi fonun size uygun olduğunun belirlenmesi gerekir. Farklı risk seviyesinde yatırım fonları mevcuttur. Golden Visa amacı göz önünde bulundurulduğunda hangi risk seviyesinde bir fonun size uygun olduğu büyük önem taşır.
Öncelikle fonun nerede kullanılacağına ve hedef kitlesinin kimler olduğuna dikkat etmek gerekir. Bu fon ilk kez girişimde bulunan şirketlerde mi kullanılıyor, yoksa düzenli kira getirisi sunan gayrimenkul içerikli mi? Sektörel çeşitliliği var mı? Varlıkları ne kadar çeşitlilik gösteriyor? Fon yöneticisi firmanın geçmişteki performansı nasıldır? Fon yönetiminin yatırım yaptığı varlıkların güncel durumu ve hedeflenen performansları nelerdir? Ayrıca, fon yönetiminin yıllık maliyetlerine de bakmak gerekir.

Fon Yatırımı Adımları

 • Yatırım yapmaya karar verilir.
 • Portekiz’de banka hesabı açılır.
 • Türkiye’deki hesaptan Portekiz’deki kendi hesabına yatırım için gerekli Euro tutarı aktarılır.
 • Fon belgeleri imzalanır.
 • Bireysel hesaptan fon hesabına para aktarılır.
 • Golden Visa başvurusu için gerekli olan fon katılım belgesi elde edilir.
Portekiz Gayrimenkul Yatırım

Portekiz Hükümeti Kasım 2018’de Golden Visa kapsamında yapılan yatırımları Portekiz’de yerleşik şirketlere yönelten bir uygulamaya geçmiştir. Burada amaç şirketlerin, dolayısıyla Portekiz ekonomisinin güçlendirilmesidir. Söz konusu şirketlerin Portekiz’de kayıtlı olması ve yatırımlarının en az %60’lık kısmını Portekiz’de gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bu kapsamda Golden Visa başvurusu için minimum yatırım şartı 500.000 Euro’dur.

Golden Visa ile uyumlu bazı fonlar sağlık, teknoloji, gıda, eğitim, enerji, turizm, perakende, yazılım, bilgi sistemleri, bankacılık, enerji, turizm ve öğrenci konaklama şirketlerine yatırım yaparken bazı fonlar ise Portekiz borsasında halka açık şirketlere yatırım yaparak portföylerini çeşitlendirme eğilimindedir. Bu yüzden yatırım kararı vermeden önce fonların özelliklerini incelemekte fayda var.

En önemli iki faktör, yatırımın Portekiz’e gitmeden Türkiye’den kolayca yapılabilmesi ve sağladığı sıfır vergi avantajıdır.

Ayrıca ülkede yaşama zorunluluğu olmadan ailece AB pasaportu sunan Avrupa’daki tek yatırım alternatifidir. Gerek Yunanistan’da gerekse İspanya’da hedef AB pasaportu ise orada yaşama zorunluluğu mevcuttur. Bu detay çoğu zaman atlanır.

Ekim 2023 itibariyle Golden Visa uyumlu yaklaşık 20 fon mevcuttur. Fonları incelerken üç temel unsuru göz önünde bulundurmanızı öneririz.

 1. Güvenilirlik
 2. Risk Analizi
 3. Temettü Getirisi
 4. Fonun Türü (Açık veya Kapalı Fon)

Fonlar, risk beklentileri ve getiri hedeflerine göre portföyünde farklı varlıklar içerir. Bu yüzden tüm seçenekler dikkatle değerlendirmeli ve mümkünse profesyonellerden destek alınmalıdır.

Evet.

Evet çünkü yatırımınızın analiz edildiğinden ve başvurunuzun doğru bir şekilde yapıldığından emin olmalısınız. Bunun için Golden Visa alanında tecrübeli kurumsal bir avukatlık firmasıyla ilerlemenizi öneririz.

Hayır. Golden Visa uyumlu olabilmesi için Portekiz Sermaye Piyasası kurulundan (CMVM) onay alınmalıdır.  Yapılacak yatırımların minimum %60’ı Portekiz’e tahsis edilmelidir. Bu yüzden yatırım kararı vermeden önce Portekiz fon yatırımı alanında bir uzmanla konuşmanızı öneririz.

Evet, 500.000 Euro’luk yatırımınızla birden fazla fon alabilir ve portföyünüzü çeşitlendirebilirsiniz.

Çünkü Golden Visa yatırımcıları Portekiz’de konaklama şartı olmadan beş yıl sonra Portekiz pasaportu alarak Avrupa’nın her yerinde yaşayabilir, çalışabilir ve eğitim alabilir. Bunun için yılda yalnızca 7 gün Portekiz’de bulunmak yeterlidir.  Vatandaşlık alabilmek için Portekiz’de yaşama zorunluluğunun olmaması son derece önemlidir çünkü Yunanistan’da, İspanya’da ve Malta’da hedef pasaport edinmek ise ülkede yaşama zorunluluğu bulunur. Örneğin, Yunanistan’da bu süre 7 yıl boyunca yılda en az 183 gün, İspanya’da ise 10 yıl boyunca yılda en az 183 gündür.

Sağladığı diğer avantajlar ise:

 • Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edilir.
 • Aile Birleşimi kapsamında eşleri ve bakmakla yükümlü olunan çocukları da kapsar.
 • Portekiz pasaportuyla 186 ülkeye vizesiz seyahat edilebilir.

Yatırım fonu alımıyla Golden Visa başvurusu yapmanın faydaları şu şekilde sıralanabilir.

 • Vergi verimliliği: Gerek temettüler gerekse sermaye kazancı eğer Portekiz’de yaşanmıyorsa vergiye tâbi değildir.
 • Profesyoneller Tarafından Yönetim: Fonlar alanlarında uzmanlar tarafından yönetileceği için yatırımınız emin ellerde olacaktır.
 • Güvenli Yatırım: Portekiz’de Golden Visa’ya uygun fonlar katı denetime tâbidir. Bu, Golden Visa yatırımcılarına güvence veren artı bir durumdur. Bu denetimler aşağıdaki kuruluşlar tarafından gerçekleştirilir;
 • Portekiz Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu (CMVM)
 • Portekiz Bankaları
 • Portekiz Vergi Daireler
 • Fon Yönetim Şirketleri

Bu yüksek düzeydeki düzenlemeler ile fonların mevzuata, vergi kanunlarına ve hedefledikleri yatırım programına uymaları sağlanır.

 • Birçok masraftan muafiyet: Kira gelir vergisi, emlak vergisi, aidat, değer artışından doğan vergi, bakım-onarım, işletme ve eşler için yasal temsilci gibi masraflar fon yatırımında yoktur.

Golden Visa Portekiz Fonlarının ortalama ömrü 6-8 yıllıktır. Portekiz vatandaşlığına başvurabilmek için gerekli olan süreyle uyumludurlar. Golden Visa ile uyumlu fonların çoğu ‘kapalı fon’ olup vade bitimine kadar beklenilmesi gerekir. Ancak ‘açık fon’ seçeneğinde vade yoktur, ihtiyaç durumunda nakde çevrilebilme özelliğini taşır. Portekiz menkul kıymetler borsasında işlem gören halka açık kurumsal firmalara yatırım yapılır, günlük olarak yatırım değeri görüntülenebilir.

Portekiz’de en güvenilir yatırım fonları konusunda EUPorto’nun Avrupa finans sektöründe 25 yılı aşkın tecrübeli danışmanlarından destek alabilirsiniz.

Bu sorunun yanıtı yatırımcıların beklentilerine göre değişir. EUPorto yatırımcılarına, içeriğinde Portekiz bankalarının da yatırımda bulunduğu fonlardan Portekiz borsa fonuna kadar geniş bir yelpazede en güvenilir fonları sunar. EUPorto’nun portföyündeki farklı sektörlerle çeşitlendirilmiş fonlar Golden Visa yatırımcılarının risklerini minimize eder.

Ayrıca, EUPorto’nun yatırım fonları portföyünde ‘açık fon’ da bulunmaktadır. İstendiğinde nakde çevrilebilen bu fonlar, Portekiz borsasında işlem gören kurumsal firmalara yapılan likit yatırımlardır; değer artışı günlük olarak görüntülenebilir. Böylece, sadece özel bir şirketin oluşturduğu fonun performansına bağlı kalmaksızın piyasadaki diğer fonlarda olduğu gibi fondan çıkış için 8 yıl bekleme zorunluluğu bulunmaz, istendiğinde satışı yapılabilir ve nakde dönülür. Portekiz lokal piyasası gerçekliğinde borsada işlem gören kurumsal firmalar bütünlüğünde hareket edilir.

Likidite Riski: Fonun, likiditenin azaldığı dönemlerde elden çıkartılması gerekebilir. Bir başka ifadeyle, hedeflenen vade sonunda mevcut piyasa koşullarında nakde dönülememesi halinde ortaya çıkan zarar olasılığıdır.

Operasyonel Riskler: Operasyonel süreçlerdeki aksaklıklar sonucunda oluşacak zararlar fonun değerini etkileyebilir.

Yatırımın Yoğunlaşma Riski: Yatırımın sadece tek bir alana yapılması sonucu fonun, bu yapının içerdiği risklere maruz kalmasıdır. Yani fon yatırımlarını sınırlı sayıda varlığa kaydırarak yatırım yoğunlaşması riski üstlenebilir.

Kredi Riski: Fonun portföyünde yer alan özel – kamu borçlanma senetlerinin ihracatçısı faiz ve anapara ödeme yükümlülüklerini zamanında yerine getiremeyebilir veya kredi notunun düşürülmesi nedeniyle bir zarara maruz kalınabilir.

Çıkar Çatışması Riski: Bazı fonlar, topladıkları sermayeyle kendi şirketlerinin yatırımlarını finanse edebilirler. Bu çok sağlıklı bir yapı değildir. Uzun vadede yatırımcıların aleyhine dönüşebilir. Daha önce Türkiye’deki bankaların müşterilerinden topladıkları mevduatları kendi holding şirketlerine kredi veriyormuş gibi gösterip kendilerini fonlamaları gibi düşünebiliriz. Golden Visa fonlarında hedef, yatırımcılardan toplanan paranın dengeli bir şekilde farklı kuruluşlara dağıtılarak verimliliklerini ve kârlılıklarını sağlamak olmalıdır. Ancak bu şekilde riskler dağıtılabilir ve maksimum getiri hedeflenebilir.

Sermaye Riski: Golden Visa yatırımcılarına anapara koruması veya temettü getirisi konusunda herhangi bir garanti verilmemektedir. Bu yüzden en güvenilir fonlar üzerinden bilinçli seçimlerle ilerlenmelidir.

Sürdürülebilirlik Riski: Portekiz Golden Visa fonlarının amacı ağırlıklı olarak faaliyet alanları içerisinde performansları yüksek şirketlere yatırım yapmaktır. Bir başka ifadeyle fonlarda hedef, Portekiz vatandaşlığını alınıncaya kadar büyüme sağlayıp temettü geliri ve değer artış hedefiyle hareket etmektir. Örneğin sadece tarım fonuna yatırım yapılması durumunda olası bir iklim değişikliğinin fonun değeri ve kârlılığı üzerinde olumsuz etkiye neden olması gibi sürdürülebilirlik riskine örnektir.

Piyasa Riski: Piyasalardaki arz, talep ve fiyat oynaklıkları fonun pozisyonunu olumsuz etkileme potansiyeli doğurur.

Operasyonel Risk: Operasyonel süreçlerindeki aksamalar sonucunda zarar oluşması olasılığını ifade eder.

Yoğunlaşma Riski: Belli bir varlığa veya vadeye yoğun yatırım yapılması sonucu fonun bu varlığın ve vadenin içerdiği risklere maruz kalmasıdır.

Yasal Risk: Hükümet otoritelerinin piyasadaki alacağı değişiklik kararlarının fonları olumsuz etkileme riskidir.

EUPorto, Portekiz Golden Visa alanında öncü kurumlardan biri olarak Portekiz yatırım fonlarındaki risk yönetimini önemle ele alır, Avrupa finans sektöründe 25 yılı aşan güçlü risk yönetimi tecrübesiyle Portekiz yatırım fonlarını olumsuz yönde etkileyecek riskleri etkin bir biçimde analiz eder. Yatırımcılarını fon seçim aşamasında bilinçlendirir ve Portekiz vatandaşlığı alınıncaya dek çıkabilecek risklerin en alt düzeye indirilmeleri hedeflenir.

Evet. Bunun için şu kriterler yerine getirilmelidir;

 • 500.000 Euro’luk fon yatırımı vatandaşlık alınıncaya dek sürdürülmeli
 • Yılda 7 gün Portekiz’de bulunmak veya iki yılda toplam 14 güne tamamlamak
 • Sabıka kaydının temiz olması
 • Başlangıç seviyesi olan A2 düzeyinde Portekizce bilmek

Bu kriterleri karşıladığınız sürece, Portekiz oturum kartlarınızı aldıktan tam beş yıl sonra Portekiz vatandaşlığına başvurabilirsiniz. Bir Avrupa Birliği üyesi olan Portekiz’in vatandaşlığı, size ve ailenize AB vatandaşlığının tüm haklarını sunacaktır, üstelik Portekiz’de yaşama zorunluluğu olmadan. Zira, amaç ailenize bir B planı olarak Avrupa vatandaşlığını almak ise benzer programa sahip olan Yunanistan’da ve İspanya’da yılın en az 183 günü yaşama zorunluluğu bulunur. Bu detay çoğu zaman gözden kaçar.

 • Yapılacak fon yatırım/yatırımlarına karar verilir.
 • Portekiz’de kurumsal bir avukatlık firmasıyla anlaşılır.
 • Portekiz’de vergi numarası alınır.
 • Türkiye’deki veya varsa yurtdışındaki kendi hesabınızdan Portekiz’deki kendi hesabınıza gerekli Euro tutarı aktarılır.
 • Fon ile ilgili belgeler doldurulup imzalanır.
 • Fon hesabına paranız aktarılır.
 • Golden Visa başvurunuz için gerekli olan fon katılım belgesi elde edilir.
 • Avukatınız tarafından daha önce hazırlanmış kamu belgelerinizle birlikte online Golden Visa girişiniz tamamlanır.

Evet. Portekiz Avrupa’nın, en çok yabancı yatırım çeken 10. ülkesidir. Google, Bosch, Amazon, IBM, Adidas, Vestas, Volkswagen ve Mercedes-Benz gibi dünyanın en büyük şirketleri teknoloji merkezlerini Portekiz’e kaydırmışlardır. Rekabetçi ekonomik politikalar ve Portekiz üniversitelerinden mezun olan kaliteli insan gücü sayesinde büyük ve küçük ölçekli yatırımcıları Portekiz’e çekmektedir.

Detaylı Bilgi Alın.