2022 Portekiz Çalışma İzni

Bir Avrupa Birliği ülkesi olan Portekiz 2012 yılından bu yana sunduğu Golden Visa programıyla Avrupa dışından kişilere oturum izni sağlamaktadır. Portekiz’de yapılacak bir yatırım karşılığında Portekiz’de oturma izniyle birlikte Portekiz çalışma izni de verilir. Yatırımcı aile birleşimi yoluyla, bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerini de Golden Visa programına dâhil edebilir. Böylece indirimli 280.000 Euro gayrimenkul yatırımıyla ailece Portekiz’de oturma ve çalışma iznine sahip olur.

Portekiz Oturum ve Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Portekiz çalışma izni almanın en kolay yolu Portekiz oturma izni almaktır. Bunun için Portekiz Altın Vize yasalarınca belirlenen minimum tutarda yatırım yapmak gereklidir. Golden Visa programı yatırım modellerinden en popüler olanları gayrimenkul yatırımı ve yatırım fonlarıdır.

Portekiz’de 2 farklı oturma izni türü bulunmaktadır:

  • Geçici oturma izni
  • Kalıcı oturma izni

Portekiz, göçmenlik açısından diğer Avrupa ülkelerine göre daha avantajlı bir ülke olduğundan başvuru sahiplerine, geçici ve kalıcı olmak üzere birden fazla oturum seçeneği sunar. Bu seçenekler arasında en fazla öne çıkan yöntem Golden Vize ile Portekiz oturma izni alma programıdır.

Golden Visa Programı ile Portekiz Oturma İzni Almak

Portekiz, sunduğu bu program ile Avrupa Birliği dışındaki ülke vatandaşlarına ve ailelerine bugüne dek 10.170 kişiye Portekiz oturma izni verdi. Bu kişilerle beraber 17.123 aile üyesi de programa dâhil olmalarına izin verdi. Çin ve Brezilya’dan sonra Türkiye Portekiz oturum programı olan Golden Visa’ya en çok ilgi gösteren üçüncü sırada yer almaktadır.

Portekiz’de Golden Visa amaçlı bir yatırım yaparken mutlaka güvenilir uzman kurumlarla yola çıkılmalıdır. Bağımsız bir danışmanlık almak son derece önemlidir. Yatırım değeri olan, kira getirisi ve değer artışı sunan gayrimenkuller Portekiz emlâk bilgisine sahip ve Golden Visa yasalarına hâkim bir danışmanlıkla ilerlenmelidir. Portekiz’de verimli bir gayrimenkul yatırımının püf noktaları nelerdir, hangi risklerle karşılaşılabilir, hangi lokasyonlar verimlidir, hangi tipte gayrimenkuller likidite sunar gibi sorulara yanıt veren bir danışmanlıkla ilerlenmelidir. Tek bir yatırım ürünü üzerinden veya Portekiz genel emlâk piyasasında bulunan her tür gayrimenkulün arasından doğru yatırımı bulmaya çalışmak yerine yatırımcı, verimliliği ve güvenirliği üzerinden filtrelenmiş seçenekler arasından seçim yapmalıdır. Genel bir emlâk pazarlaması yerine yatırımcının kişisel hedeflerine bağlı olarak bir seçim yapması yönünde destek veren danışmanlarla çalışılmalıdır. Portekiz’de yapılacak gayrimenkul yatırımı doğru ve lokal analizlerle yapılmalıdır. Başka bir ülkenin emlâk gerçekliği ile Portekiz emlâk gerçekliği birbirinden farklı olacaktır. Demografik yapı yerel emlâk gerçekliğini etkileyen unsurlardan biridir. Yerel gerçeklik üzerinden değerlendirme yapılmalıdır. Bu şekilde doğru ve verimli bir Golden Visa yatırımı yaparak hem Euro bazında gelir elde etmek hem de Portekiz’de ailece oturum ve çalışma izni almak mümkündür. Portekiz çalışma izni nasıl alınır sorusuna yanıt olarak sunulacak en verimli ve doğrudan yol Portekiz Golden Visa programıdır.

Portekiz Çalışma İzni

İndirimli 280.000 Euro Yatırım Seçeneğiyle Portekiz Oturma İzni Alma Fırsatı

Portekiz Golden Visa Avrupa’daki benzer programlar içinde birçok avantajıyla öne çıkıyor. Minimum 280.000 Euro gayrimenkul yatırımı veya net 500.000 fon yatırımıyla yatırımcılara Portekiz’de oturma imkânı sağlarken, Euro cinsinden verimli bir yatırım yapmalarına da olanak sağlıyor.

Portekiz Golden Visa uygulamasında başvurduğunuzda tüm aile bireyleriniz için de oturum izni alma hakkına sahip olunur. Bu hak aynı zamanda tüm aile bireylerine Portekiz’de yaşamayla beraber çalışma hakkı da sağlar.

Portekiz Golden Visa programı kapsamında aldığınız evde ister kendiniz oturabilir ister kısa, orta veya uzun dönem kiraya verebilirsiniz. Program Euro gelir elde etmek isteyen TC yatırımcılar için oldukça avantajlıdır.

Bir diğer seçenek ise Anapara korumalı yatırım fon yatırımında bulunmaktır. Fon yatırımı yaparak vergi ödemeden gelir elde etmek isteyen yatırımcılar için uygundur.

Portekiz uzmanı Golden Visa danışmanıyla birlikte, yapılacak yatırıma karar verildikten sonra hukuksal güvenceyle ilerlemek için kurumsal bir avukatlık firmasıyla ilerlemek gereklidir. Hem yatırımın tüm aşamalarında hem de SEF (Sınır ve Yabancılar Ofisi) ile ilişkilerin usulüne uygun ve yasal çerçevede ilerlemesi için Portekiz’de konusunda uzman kurumsal bir hukuk bürosuyla yola çıkmak elzemdir. Avukatlık firması tüm ailenin Portekiz oturma izni işlemlerini adım adım yürütecektir. Golden Visa danışmanlık şirketi ise tüm süreci avukatlık firmasıyla birlikte koordine edecektir. Böylece oturma izniyle birlikte Portekiz çalışma vizesi de tüm aile için elde edilmiş olacaktır.

Portekiz’de Oturum ve Çalışma İzni için Gerekli Evraklar

Golden Visa başvurusu için hem yatırımcı hem de aile fertlerinden istenen belgeler şunlardır: Sabıka kaydı, doğum belgesi, nüfus belgesi, evlenme belgesi, öğrenci belgesi, yerleşim yeri belgesi, geçerli tarihli pasaport.

Beş Yıl Sonra Portekiz Vatandaşlığına Başvurma Hakkı

Golden Visa programı kapsamında Portekiz oturum izni aldıktan beş yıl sonra ailece Portekiz vatandaşlığına başvurabilirsiniz.  İlk yıl, Portekiz’de yılda sadece yedi gün veya ilk yıl Portekiz’e gidilememesi durumunda ikinci yıl içerisinde 14 gün kalınabilir. Portekiz bir Avrupa Birliği ülkesidir. Euro cinsinden kira geliri elde edebilmek yatırımcılar için bir avantaj olurken, çocuklu aileler için Avrupa’nın ücretsiz eğitim imkânlarından faydalanmak mümkündür. Portekiz vatandaşı olduktan sonra dünyada 188 ülkeye vize ihtiyacı olmaksızın seyahat edilebilmektedir. Portekiz Golden Visa ile ailece bir B planı oluşturarak Avrupa standartlarında yaşam hayalinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Golden Visa Başvurusu ile Portekiz’de kalıcı oturum almak için gerekli evraklar

5 yıllık Golden Visa sahibi olanlar aşağıdaki şartları karşılamaları durumunda Portekiz kalıcı oturma izni başvurusu yapılabilir.

  • Golden Visa kapsamındaki yatırımın elde tutulduğunun kanıtlanması
  • Yılda 7 gün veya iki yılda 14 gün Portekiz’de minimum kalış şartının kanıtlanması
  • Vatandaşlığa başvuracak kişilerin en az beş yıllık oturumu doldurmuş olmaları
  • Başvuru yapacak kişilerin son beş yıl içinde bir yıldan uzun süreli hapis cezası almamış veya hüküm giymemiş olmaları
  • A2 seviyesinde temel Portekizce diline hâkim olması

Sıkça Sorulan Sorular

2022’de Portekiz Oturma İzni Nasıl Alınır?

Portekiz oturum izni almak için en popüler yöntem gayrimenkul alımıyla olandır. Minimum yatırım tutarı 280.000 Euro’dur.

Portekiz Oturma İzni Aldıktan Sonra Portekiz Vatandaşlığına Başvurabilir miyim?

Portekiz Golden Visa kartınızı aldıktan beş yıl sonra gerekli şartları yerine getirmeniz durumunda Portekiz vatandaşlığına başvurabilirsiniz.

Portekiz Golden Visa Başvuruma Ailemi de Dâhil Edebilir miyim?

Evet. Eşiniz ve 26 yaşından küçük, evli olmayan ve size bağımlı olan tüm çocuklarınızı başvurunuzu aile birleşimi kapsamında dâhil edebilirsiniz.

Portekiz Ev Alana Oturma İzni Veriyor mu?

Evet. Portekiz Golden Visa kapsamında minimum 280.000 Euro’luk bir gayrimenkul yatırımı yaparak ailece Portekiz oturma izni alabilirsiniz.

Özetle çalışma ve oturma izni nasıl alınır? sorusunun en net ve kolay yolu Portekiz Golden Visa programıdır. Yatırım yapıldıktan sonra yılda sadece 7 gün Portekiz’de bulunmak oturum izni için yeterlidir. Oturma izniyle birlikte çalışma hakkı da elde edilir. Sağlık ve eğitim hizmetlerinden de faydalanılır. Beş yıllık oturumun ardından istenirse Portekiz vatandaşlığı ve süresiz oturum izni için başvuruda bulunulur. Başlangıç A2 seviyesinde Portekizce testi geçtikten sonra bu haklara hayat boyu sahip olunur.

Sadece Portekiz Golden Visa konusunda uzman EUPorto, doğuştan Portekizli-Türk olması sebebiyle lokal bilgi ve piyasa hakimiyetine sahiptir. Lizbon ve civarı, Porto ve Algarve bölgesinde en verimli ve güvenli gayrimenkul seçeneklerini sunar. Portekiz Altın Vize kapsamındaki tüm yatırım türleri ve kategorilerinde zengin bir portföye sahiptir. Minimum 280.000, 350.000, 400.000 ve 500.000 Euro tutarında getiri sağlayan gayrimenkul ve anapara korumalı/teminatlı Portekiz yatırım fonları sunar. Butik bir danışmanlık hizmetiyle yatırımcının hedefine yönelik en verimli ve güvenli seçenekler üzerinden yatırımcının tercih yapmasında destek olur. Golden Visa Portekiz oturum izni alma sürecinde operasyonel kapsamda A’dan Z’ye işlemleri koordine eder. Bilgi ve iletişim için web sitemizi ziyaret edebilir, Instagram ve Facebook’ta euportocom hesabını takip edebilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

Neden Portekiz'e Yatırım Yapmalı?

Portekiz’e Neden Yatırım Yapmalı?

Yatırımlarınızda Neden Portekiz Golden Visa‘yı Tercih Etmelisiniz? 1990-2019 yılları arasında gayrimenkul piyasasında yıllık büyüme oranı %3.7’dir.…
Detaylı Bilgi Alın.