Paylaş

Portekiz hükümetinin 2012 yılında başlattığı Golden Visa programının amacı yabancı bireysel yatırımcılardan ülkeye istikrarlı bir sermaye akışı sağlamaktır. Böylece, yatırımların ülke ekonomisine kazandırılarak emlâk piyasasını canlandırması hedeflenmiştir. Portekiz’in Golden Visa, yani Altın Vize uygulaması, Avrupa’da gayrimenkul alımıyla vatandaşlık programlarının en popüler ve en başarılı olanıdır.

2012 yılında derinleşen mâli krizden çıkmak için başlatılan Golden Visa (Altın Vize) ikâmet programı ilk önce muhafazakâr bir hükümet tarafından kurulurken,  mevcut uygulama 2015’te iktidara gelen sosyalist koalisyon tarafından genişletildi.

Altın Vize programı ile Portekiz hükümeti yabancı yatırımcılardan istikrarlı bir sermaye akışı sağlamayı amaçladı. Hükümetin hedefi, bu yatırımları ülke ekonomisine kazandırmak ve emlâk piyasasını yeniden canlandırmaktı.

Rakamlara baktığımızda yatırım planlarının işe yaradığını söyleyebiliriz. Şöyle ki, 4 Ekim 2019 tarihi itibariyle Golden Visa kapsamında 7.500’den fazla ikâmet ve çalışma izni verilmiş ve Portekiz’e 4.6 milyar Euro’luk yabancı sermaye girişi sağlanmıştır.

Golden Visa programıyla elde edilen nakit akışı, emlak sektörüne yönlendirilerek, Portekiz’de gayrimenkul piyasasının yükselmesine yardımcı olmuştur. Yatırımlardaki rekor düzeyde artış, artan ihracat ve turizm oranları Portekiz’in marka değerinin artmasında katkıda bulunmuştur.

Portekiz hükümeti, yaşanmakta olan bu büyümeyi, 1995’ten bu yana sürdürülebilir en yüksek yatırımlar olarak adlandırmaktadır.

Portekiz’in popüler Golden Visa programı,  Avrupa’da Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Yunanistan, Letonya, Litvanya, Malta, Monako, İspanya, İsviçre ve İngiltere gibi ülkelere de yatırım yoluyla vatandaşlık verme konusunda ilham verdi.

Hareket özgürlüğü, vergi avantajları ve AB ikâmetine erişim gibi avantajlar, Portekiz’in sunduğu Golden Visa programına dünyanın her yerinden müşteri çekebilmiş ve en popüler olmayı başarmıştır.

Peki, Golden Visa yani Altın Vize tam olarak nedir ve nasıl sahip olunabilir? Detaylı bilgi için bu kılavuz niteliğindeki çalışmamız programın faydaları, uygunluk koşulları ve başvuru süreci hakkında sizlere yardımcı olacaktır.

Golden Visa Türkçe ismiyle Altın Vize dünya çapında bir çeşit göç programıdır. Golden Visa’ya sahip olmak, Avrupa Birliği’ne girebilmek için ilk adımdır. Altın Vize, öncelikle bir yıllığına verilir, bu vizenin verildiği koşullar değişmeden kaldığı sürece iki yıl sürelerle yenilenebilir ve sonrasında Portekiz vatandaşlığı için başvuru yapılabilir. 5 yıl dolar dolmaz Portekiz vatandaşlığı, yani Avrupa pasaportu sunulmaktadır. 2012’de başlayan Golden Visa Altın Vize kapsamında Kasım 2019’a kadar Portekiz emlâk piyasasına yatırım yapanların sayısı 8.061 adete ulaşmıştır. Bu programın başlamasından bu yana Türk vatandaşları, katılanların yaklaşık % 5’ini temsil etmektedir:

Golden Visa Avantajları Nelerdir?

• Avrupa’da eğitim ve Schengen Bölgesi’ndeki işgücü piyasasına tam erişime sahip olacaksınız *
• Herhangi bir vize türüne ihtiyaç duymadan Amerika Birleşik Devletleri’ne erişiminiz olabilecek.
• Golden Visa başvuru sahipleri, aile üyeleri için de başvuruda bulunabilirler.
• Arzu ettiğiniz bir mülkü edinebilirsiniz.
• Avantajlı vergi uygulamaları mevcuttur.

Schengen Bölgesi: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Danimarka, Slovakya, Slovenya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, İsveç ve İsviçre.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

Neden Portekiz'e Yatırım Yapmalı?

Portekiz’e Neden Yatırım Yapmalı?

Yatırımlarınızda Neden Portekiz Golden Visa‘yı Tercih Etmelisiniz? 1990-2019 yılları arasında gayrimenkul piyasasında yıllık büyüme oranı %3.7’dir.…
Detaylı Bilgi Alın.