Yatırımcılar için Avrupa Vatandaşlığı ve Oturma İzni

Portekiz’de fon yatırımında bulunarak Türkiye’den taşınmadan ailece Avrupa vatandaşı olmak çok değerlidir, çünkü size ve ailenize Hollanda, İtalya, Almanya ve Belçika gibi 27 Schengen ülkesinde yaşama, çalışma ve çocuklarınıza eğitim alma hakkı sunacaktır. Örneğin, Türkiye’de kendiniz, çocuklarınız için hayalini kurduğunuz eğitim ve iş fırsatları için aramalarınızı Avrupa’yı da içine alarak genişletebilirsiniz.

Avrupa Vatandaşlığı Size Ne Kazandıracak?

1. Özgürce vizesiz seyahat edin.

AB pasaportları dünyadaki en çok tercih edilen pasaportlar arasındadır. AB vatandaşları Amerika, Kanada, Avustralya dâhil 194 ülkeye vizesiz gidebilmektedir. AB vatandaşlığı uluslararası hareketlilik sağlar, Avrupa Birliğinde sınırsız eğitim ve çalışma hakkı, bunların çocuklarınıza ve torunlarınıza aktararak AB çifte vatandaşlığının benzersiz avantajlarından yararlanabilirsiniz. Özetle, 27 Avrupa Birliği ülkesine vizesiz serbestçe seyahat edebilir ve kısıtlama olmaksızın bu ülkelerde dilediğiniz kadar yaşayabilirsiniz.

2. Tüm Avrupa Birliği vatandaşlık haklarından faydalanın.

Avrupa Birliği (AB) vatandaşları, üye ülkelerin herhangi birinde yaşama, çalışma ve iş başvurusu hakkına sahiptir. Eğer AB vatandaşı değilseniz, işverenlerin sponsorluğunda çalışma vizesi almaya çalışmak çok pahalı ve zor hatta imkânsız olabilir. Avrupa’daki ​​işverenler, uluslararası iş deneyimine sahip, en az iki dilli profesyonelleri aramaktadır.

3. Burslu yükseköğrenim imkânı

Portekiz Golden Visa (Altın Vize) ile Avrupa vatandaşlığı aldıktan sonra, çocuklarınızın Avrupa Birliği ilkelerinde öğrenim görmesinin faydaları şu şekilde özetlenebilir:
Avrupa’nın saygın üniversitelerde tüm bölümlerde ücretsiz eğitim, uluslararası network oluşturabilme ve kariyer gelişim için sınırsız fırsatlar, güvenli şehirlerde yüksek yaşam kalitesi, 27 farklı ülke okulların mimarlık, gazetecilik, sanat, mühendislik, işletme, tıp, hukuk gibi en popüler bölümlerden birinden mezun olabilme.
Dünyaca ünlü değişim programı olan Erasmus, öğrencilere, akademisyenlere becerilerini geliştirme ve istihdam beklentilerini artırma fırsatı verir. 2014’ten bu yana 3 milyondan fazla kişi bu fırsattan yararlandı.

4. Hayalinizdeki şehirde işletmenizi kurun ve büyütün

Portekiz Golden Visa (Altın Vize) sonrası alacağınız vatandaşlık sonrasında Avrupa’da dilediğiniz şehirde yatırım yapabilir, kendi işinizi kurabilir veya istediğiniz bir işte çalışmaya başlayabilirsiniz. Üstelik herhangi bir çalışma iznine ya da işveren desteğine ihtiyaç duymadan.
Bir AB vatandaşı olarak, herhangi bir AB ülkesinde şirket kurabilir ve mevcut bir AB merkezli işinizi hızlı ve kolay bir şekilde başlatıp büyütebilirsiniz. Çoğu AB ülkesinde, 3 iş gününden daha az bir sürede 100 Euro’dan daha az bir ücret karşılığında yeni şirket kurabilir ve tüm prosedürleri tek bir yerden tamamlayabilirsiniz. Start-up Europe Club, Avrupa Yatırım Danışma Merkezi veya Start-up Europe Ortaklık platformu gibi yeni kurulan işletmeleri ve KOBİ’leri desteklemek için birçok farklı AB fonu ve girişimi bulunmaktadır. İşletmenizin tanınırlığını artırmak veya size destek çıkacak bir fon bulmak istiyorsanız, projenizi Avrupa Yatırım Proje Portalı’na kaydedebilirsiniz. Bu girişimin amacı yatırımınızın önündeki engelleri kaldırmak, teknik yardım sağlamak ve finansal kaynakları daha iyi kullanabilmektir. Çifte vatandaşlığa sahip işletme sahipleri, AB üyesi olmayan vatandaşlar tarafından uygulanan kısıtlamalarla karşılaşmadan AB bölgesinin tüm potansiyelinden yararlanabilmektedir.

5. Avrupa Birliği’nin konsolosluk koruma hakkı.

AB üyesi olmayan bir ülkede, Avrupa Birliği vatandaşları, başka bir AB ülkesinin diplomatik veya konsolosluk makamları tarafından korunma hakkına sahiptir. Bu hak, Temel Haklar Şartı’nın 46. maddesinde yer almaktadır. 27 üyeli AB birliği devletlerin tümü diplomatik olarak ABD, Çin ve Rusya olmak üzere üç ülkede temsil edilmektedir. Acil durumlarda Avrupa Birliği üye ülkeleri AB vatandaşlarının kendi vatandaşları gibi tahliye edilmelerine yardımcı olmaktadır. Bu destek pasaport yenileme, kaza veya hastalık gibi durumları da kapsar.

6. Ulusal sağlık hizmetlerinden yararlanma

AB vatandaşları, Avrupa Birliği’nin 27 üyeli ülkelerinden herhangi birinde karşılıklı sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır. Örneğin, tatildeyken veya yurtdışında eğitim görürken, seyahat ederken de geçerlidir.

7. Oy kullanma ve kamu sektöründe çalışma hakkı

Tüm AB vatandaşları, bulundukları AB ülkesindeki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde, o ülkenin vatandaşlarıyla aynı koşullarda oy kullanma ve milletvekili olma hakkına sahiptir. Aynı zamanda ikamet ettikleri AB ülkesindeki belediye seçimlerinde oy kullanma ve aday olma hakkına da sahiptirler. AB vatandaşları, iş aradıkları ülkenin vatandaşlarıyla aynı koşullar altında işe alınabilir ve herhangi bir ek şart istenemez.

8. Gümrük yoluyla hızlı takip

Bir ‘b’ planı kapsamında AB pasaportuna sahip olmanızdan çok memnun kalacaksınız. Havaalanlarından çıkmadan önce AB üyesi olmayan vatandaşlarla uzun kuyruklarda durmanıza gerek kalmayacak.
AB pasaportu, kontrolünüz dışındaki tüm durumlarda sizi ve ailenizi için sınırsız seyahat edebilme, güvenli konsolosluk yardımları gibi parayla satın alınamayacak kadar değerli faydalar sağlayacaktır.

9. Gayrimenkul alımı yapabilmek

Avrupa Birliği çifte vatandaşlığının diğer bir yararı, herhangi bir AB ülkesinde koşulsuz şartsız mülk edinebilme imkânıdır. Uluslararası yatırımcılar, Avrupa emlak piyasası hakkında olumlu bir beklentiye sahiptir.

Yatırım Yoluyla AB Vatandaşı Olmak!

Portekiz’de fon yatırımı yaparak, Türkiye’den taşınmadan  Portekiz yani Avrupa vatandaşı olmanın başlıca faydaları şu şekilde özetlenebilir:

  • Politik ve ekonomik istikrarsızlığa karşı güvenlik
  • Global ölçekte istediğiniz işleri yapabilme seçeneklerini arttırmak
  • Varlıklarınızı yüksek oranlarda belirsizliklere karşı koruyabilmek
  • Dünyanın birçok ülkesine vizesiz seyahat edebilmek
  • Çocuklarınızın Avrupa’nın saygın üniversitelerinin tüm bölümlerinde o ülkenin vatandaşıymış gibi eğitim alabilmelerini sağlamak

En kolay vatandaşlık veren ülkeler arasında en popüler seçenek Portekiz’dir. Portekiz, çifte vatandaşlık veren ülkeler içerisinde T.C. vatandaşlarının en fazla başvuruda bulunduğu bir Golden Visa programına sahiptir. Bunun en büyük nedeni vatandaşlık başvurusu için Portekiz’de yaşama zorunluluğunun olmamasıdır. Yunanistan, İspanya, Malta ve Macaristan Golden Visa uygulamalarında ülkede yılın en az 183 günü ailece yaşama zorunluluğu vardır. Bu süreç Yunanistan’da 7 yıldır. İspanya’da ise 10 yıldır.   AB vatandaşlığı veren ülkeler araştırıldığında Portekiz yatırım fonları seçenekleri sunar. Birinci seçenek açık uçlu yatırım fonlarıdır, ikinci seçenek ise kapalı uçlu banka yatırım fonudur. Her iki seçenekle de Portekiz Golden Visa başvurusu yapılabilir, böylece oturma ve çalışma izni alınması mümkün olur.

Portekiz Golden Visa uzmanı EUPorto olarak, sunduğumuz lokal yatırım fonları ve bağımsız danışmanlık hizmetimizle, yatırımcılarımızın hayallerini ve gelecekteki planlarını hayata geçirebilmeleri konusunda destek oluyoruz.

Portekiz Golden Visa sürecinde doğru fonların seçilmesi, oturma izni ve Portekiz vatandaşlığı işlemlerinin son derece ciddi sorumlulukla yönetilmesi gerektiğinin bilincindeyiz. Bu nedenle, EUPorto sadece Portekiz Golden Visa alanında aktiftir. Tüm Golden Visa sürecinde rehber edindiğimiz ilkelerimiz, bağımsızlık, lokal uzmanlık ve şeffaflık prensipleri üzerine kuruludur. İlkelerimiz, EUPorto isminin Portekiz Golden Visa alanında, sadece Portekiz lokalliğine odaklı olmasından kaynaklı Türkiye’de en çok tercih edilen marka olmasını sağlamıştır.

EUPorto’nun yenilikçi, sektöründe fark yaratan, Portekiz’in en lokal yatırım fırsatı seçeneklerini yatırımcılarının beklentilere göre günceller. Yatırımcılarının memnuniyeti en temel önceliğidir. 2017’den günümüze yatırım aracılığıyla 200’den fazla ailenin Portekiz Golden Visa başvurularını başarıyla tamamlamıştır.

Yatırımcılarına tercih ettikleri yatırım fonlarını, avantajları ve dezavantajlarıyla birlikte tanıtır.

İhtiyaç ve hedeflere göre belirlenen yatırım fonlarının risk yapısını bağımsız bir duruşla aktarır. Golden Visa yatırımcıları böylece değerlendirmeler doğrultusunda kendi seçimini bilinçli bir şekilde yapar.

Golden Visa uyumlu gerek açık uçlu likit fonlar gerekse kapalı uçlu banka fonları hakkında aklınıza takılan tüm sorular için deneyimli ekibimize ulaşabilir, Instagram ve Facebook’ta euportocom hesabını takip edebilirsiniz.

 

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

Neden Portekiz'e Yatırım Yapmalı?

Portekiz’e Neden Yatırım Yapmalı?

Yatırımlarınızda Neden Portekiz Golden Visa‘yı Tercih Etmelisiniz? Portekiz’in nüfusu 10,3 milyon olmasına rağmen dünya çapında Portekizce…
Detaylı Bilgi Alın.