Türklerin Yeni Gözdesi: Portekiz’den Ev Alarak AB Vatandaşı Olmanın Avantajları

Portekiz sahip olduğu doğal ve kültürel zenginlikleri, modern ulaşım olanakları, yılda yaklaşık 28 milyon turist çeken gelişmiş turizm altyapısı, uluslararası ticaret ağı, huzurlu ve güvenli yaşam ortamıyla Golden Visa (Altın Vize) yatırımcılarının ilgisini çeken bir Avrupa Birliği ülkesidir. Portekiz büyüyen ekonomisiyle 2022 yılında da Golden Visa yatırımcılarına yeni ticari fırsatlar sunmaktadır.

Her yıl binlerce yabancı Portekiz’de yatırım yaparak gayrimenkul sahibi olmaktadır. Golden Visa kapsamında Kasım 2012’den günümüze her geçen yıl Portekiz’e yatırım yapan yabancı sayısında artış yaşanmaktadır.  Konum olarak Avrupa’nın birçok ülkesinden kolaylıkla ulaşılan Portekiz’de ev alarak Avrupa Vatandaşlığı almak son yıllarda tüm TC vatandaşlarının hayalini süslemektedir. Golden Vize programı sayesinde Portekiz’de yılda sadece 7 gün kalarak, beş yılın sonunda ailece Portekiz pasaportuna kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Yılda 7 gün konaklama detayı TC vatandaşları için Golden Visa yatırımında Portekiz’i tercih etmelerinin en büyük etkenlerinden biridir.

Portekiz’de ev sahibi olmak TC vatandaşlarına çok sayıda avantaj sağlamaktadır. Portekiz ’de ev alan yatırımcıları bekleyen avantajlara birlikte göz atalım.

  • Portekiz’de Gayrimenkul Alımı Yoluyla Avrupa Vatandaşlığı İmkânı

Avrupa’nın birçok ülkesinde sadece gayrimenkul satın alarak oturum izni alınamamaktadır.  Ancak Portekiz’de belli bir miktar yatırım yapılarak gayrimenkul satın alındığında AB vatandaşlık başvuru hakkı kazanılır. Minimum 280.000 Euro ile taşınmaz satın alan tüm TC vatandaşları Portekiz vatandaşlığına başvuru hakkı elde etmektedir. Bir başka deyişle Portekiz’de ev satın alarak hem kârlı bir yatırım yapma imkânı hem de ailece AB vatandaşlığı başvuru hakkı kazanılır.

1.	Portekiz’de Gayrimenkul Alımı Yoluyla Avrupa Vatandaşlığı İmkânı

  • Portekiz’de Gayrimenkul Alana Oturma izni

Portekiz Hükümeti, Portekiz’de gayrimenkul satın alan TC vatandaşlarına oturma izni vermektedir. Tek seferde iki yıl olarak verilebilen bu izin ikişer yılda bir olmak üzere iki kez uzatılır. Ayrıca gerekli şartlar yerine getirildiği takdirde 5 yıl sonra Portekiz Vatandaşlığı hakkı elde edilir. Bu oturma izni tüm aile üyelerine verilir (Eş, çocuklar ve ebeveynler). Bu oturma izni ile çocuklarınız Portekiz’de eğitim koşullarından faydalanabilir. Portekiz’de oturma izni olan kişiler ek bir çalışma iznine ihtiyaç duymazlar. Diledikleri firmada çalışma ve şirket kurabilme gibi imkânlara sahip olurlar.

  • Portekiz’in Coğrafi Konum ve Ulaşım Fırsatları

Avrupa’nın en batısında bulunan Portekiz’in sahip olduğu coğrafi olanaklar ve ulaşım altyapısıyla dünyanın tüm ülkelerine ulaşım sağlanmaktadır. Portekiz’de bir ev sahibi olduğunuzu düşünürsek, yılda 28 milyon turist gelen bir ülkede gayrimenkulünüzü kısa ve orta dönem turistlere kiralayabilme imkânına sahip olacaksınız demektir. Ayrıca coğrafi konumunun sağladığı olanaklara bakacak olursak Portekiz, Türkiye gibi dünyada 4 mevsimi yaşayan ülkelerinden biridir. Portekiz diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak daha uygun koşullarda kaliteli bir yaşam imkânı sunar.

  • Portekiz’in Kültürel ve Sosyal Olanakları

Portekiz’in dört bir yanında yıl boyunca sanat aktiviteleri, konserler, festivaller bulabilirsiniz. Mavi bayraklı plajlarda denizin keyfini çıkarabilir ve sörf aktivitelerine katılarak keyifli zaman geçirebilirsiniz.  Ayrıca Lizbon, Porto ve Algarve’da her yıl düzenlenen farklı uluslararası festivallere katılma imkânı bulabilirsiniz. Portekiz’in bu kültürel olanaklarından faydalanabilmek için her yıl Portekiz milyonlarca turiste ev sahipliği yapar.

4.	Portekiz’in Kültürel ve Sosyal Olanakları

  • Portekiz’de Uygun Fiyatlı Gayrimenkuller ve Euro Cinsinden Kira Geliri

Avrupa’da sadece Portekiz’in sunduğu 280.000 Euro indirimli Golden Visa uygulaması her yıl dünyanın birçok yerinden binlerce yatırımcıyı ülkeye çekmektedir. Portekiz’in sahip olduğu doğal ve kültürel zenginliklerin yanında Avrupa’nın diğer ülkeleri ile karşılaştırıldığında konut fiyatlarının ulaşılabilir olması TC yatırımcılara oldukça cazip gelmektedir. Sabit Euro kira geliriniz sayesinde döviz kurlarındaki yükselişlerden etkilenmez böylece avantajlı ve kârlı bir yatırıma imza atmış olursunuz. Bir başka ifadeyle Portekiz’deki yatırımınız sayesinde aylık düzenli bir kira getiriniz olur ve alacağınız kira Euro cinsinden olacağından kur farkı da göz önüne bulundurulduğunda büyük bir oranda aylık kira geliri elde edersiniz. Türkiye’de gerçekleştirilecek bir yatırımda Türk Lirası olarak kazanacağınız kira gelirini Euro bazında kazanırsınız.

  • Portekiz’in İstikrarlı Gayrimenkul Sektörü

2022 yılında gerçekleşen Golden Vize yasa değişikliğiyle Portekiz, TC yatımcılara oldukça verimli ve ticari yatırım seçenekleri sunmaktadır. Yeni inşa edilen konutların çoğu turistlere kısa dönem kiralanma ruhsatına sahipken projelerde yüzme havuzu, spor salonu, otopark gibi olanaklar da bulunmaktadır. Portekiz’deki gayrimenkullere Avrupa’nın diğer ülkelerine oranla daha uygun fiyata sahip olunur.

  • Portekiz’de Yaşam Maliyeti

Portekiz, bulunduğu konum ve sahip olduğu iklim sayesinde bir turizm ülkesidir. Ülkede dört mevsim deniz ürünlerine, taze meyve ve sebzeye ulaşmak mümkündür. Bu sebeple gıda giderleri Portekiz’de son derece uygundur. Portekiz’de yaşayanlar bu nedenden dolayı rahat ve kaliteli bir yaşam sürerler.

Peki, Portekiz’den nasıl ev alınır? Golden Visa yatırımınız için gerekli işlemleri üstlenen birçok firma bulunmaktadır. Türkiye’de yerleşik EUPorto, portföyünde zengin yatırım fonu ve gayrimenkul seçenekleri sunan sadece Portekiz odaklı çalışan ilk ve tek danışmanlık firmasıdır. Bu yüzden Portekiz’deki yatırım riskiniz EUPorto’nun sağlam altyapısı sayesinde güvenceye alınır. 280.000 Euro’dan başlayan kat mülkiyet tapulu yatırım seçenekleri ile Golden Visa başvurularında bütçenize uygun en güvenli fırsatları seçmenizi sağlar ve tüm Golden Visa sürecinizi yönetir ve takip eder.

Görüldüğü gibi Portekiz’de gayrimenkul yatırımı yapmak pek çok açıdan avantajlıdır. Siz de AB pasaportu edinimi amaçlı Portekiz’de gayrimenkul satın almaya karar verdiyseniz, Portekiz’de lokal yatırım seçenekleri için bizimle iletişime geçebilir, in**@eu*****.com mail adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

Neden Portekiz'e Yatırım Yapmalı?

Portekiz’e Neden Yatırım Yapmalı?

Yatırımlarınızda Neden Portekiz Golden Visa‘yı Tercih Etmelisiniz? Portekiz’in nüfusu 10,3 milyon olmasına rağmen dünya çapında Portekizce…
Detaylı Bilgi Alın.