Portekiz’de Satılık Gayrimenkuller Nasıl Bulunur?

Portekiz’de Satılık Gayrimenkuller Nasıl Bulunur?

Portekiz Golden Visa yatırım yoluyla oturum izni ardından vatandaşlık hakkı sunan bir programdır. Bu programa dâhil olmanın koşullarından biri gayrimenkul(ler) satın almaktır. Golden Visa programından bağımsız olarak, yatırım değeri olan bir gayrimenkulün türü ve konumu bilinçle seçilmesi gereken bir konudur.

Portekiz’in hangi şehrinde yatırım yapacağınıza karar verdikten sonra gayrimenkul arayışına geçebilirsiniz. Bu süreçte www.idealista.pt veya www.olx.pt gibi lokal sitelerden birçok lokasyondaki satılık güncel gayrimenkullerin m2 fiyatları hakkında doğru bir tespitte bulunabilirsiniz.

Portekizlilerin en çok kullandığı bu iki sitedeki güncel satılık ilanlar lokal emlakçılar ya da doğrudan ev sahipleri tarafından oluşturur.

Portekiz’de gayrimenkul satın alırken yapılması gereken tüm emlak alım satım işlemleri, Golden Visa başvurusu ve sonrasında karşılaşacağınız tüm süreçlerde güvenilir, Portekiz’in kültür ve diline hâkim, Portekiz Golden Visa konusunda deneyimli bir danışmanlık kurumundan yardım almanız elzemdir. Portekiz Emlak piyasası alanında uzman olan bir kuruluşun danışmanlığı, yaklaşık 2-3 ay sürecek hukuki ve operasyonel sürecin sağlıklı çalışmasını sağlar.

Adaları ve uçsuz bucaksız kumsalları ile tanınan Avrupa ülkesi Portekiz doğa, kültür, sanat, golf ve şarap turizmi açısından en çok ilgi çeken ülkeler arasındadır. Portekiz 1986 yılında Avrupa Birliği üyesi olmuştur. Avrupa gayrimenkul yatırım fırsatları açısından irdelendiğinde, Portekiz emlak piyasası aşağıdaki tablolarda belirtildiği gibi yüzde 4,52 yıllık değer artış performansı ile TC kökenli yatırımcılar için oldukça çekicidir.

Yatırım Getirisi
Yıllık Fiyat Artışı
LİZBON 4,52%
PARİS 2,82%
LONDRA 3,92%
MÜNİH 2,57%
MADRİD 4,27%
ROMA 3,78%
PRAG 3,07%

 

TC Vatandaşları, Golden Visa amaçlı yurt dışında ev satın almak konusunda nüfus sayısı baz alınarak değerlendirildiğinde Portekiz’i en çok tercih eden yatırımcı topluluğu statüsünde bulunuyor. Portekiz 280.000 Euro değerinde gayrimenkul satın alanlara oturum izni, sonrasında da yılda sadece 7 gün Portekiz’de bulunma şartı ile Avrupa pasaportuna başvurma fırsatı sunar. Portekiz’de bulunan satılık ev ve dükkânlar yurt dışında gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen yatırımcılara 4.555 Euro ortalama metrekare fiyatı ile cazip değer artış fırsatı sunmaktadır.

Lizbon ve diğer Avrupa Şehirleri
Güncel M2 Fiyatı Lizbon ile Karşılaştırma
LİZBON 4.555 €
PARİS 13.518 € 197%
LONDRA 12.918 € 184%
MÜNİH 11.784 € 159%
MADRİD 4.967 € 9%
ROMA 6.921 € 52%
PRAG 5.408 € 19%

 

Portekiz’de En Çok Tercih Edilen Gayrimenkul Nedir? Portekiz’den Ev Nasıl Alınır?

Portekiz’de yatırım yapmayı düşünüyor ancak henüz hangi şehrin yatırım açısından daha fazla fırsat barındırdığını merak ediyorsanız atacağınız adımlar son derece önemli olacaktır.

Lizbon, Porto ve Algarve genellikle talepteki süreklilikten dolayı daha dinamik ve değişkendir. Örneğin Portekizliler son zamanlarda pandemi sebebiyle bahçeli ve daha geniş konutlara yönelmiştir.  Bu yüzden bazı bölgelerde fiyat artışları yaşanırken bazı bölgelerde ise fiyatlarda düşüş gözlemlenmiştir. Fiyat artışlarında artan üretim maliyetleri ve konut stoklarının azalması etkili olmuştur.

Euporto, Türkiye’deki yatırımcıların Portekiz’den satın aldıkları evlerin tüm satın alma ve sonrasındaki tüm süreci tek muhatap konseptiyle yönetir.

Euporto, Türkiye’de Golden Visa piyasasında “Portekiz’de lokal yatırım fırsatları” kapsamında satış yapan ilk ve tek firmadır.

Kısacası Golden Visa kapsamında Portekiz’den alacağınız gayrimenkullerin tüm işlemleri Euporto ile başlar ve tamamlanır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

Neden Portekiz'e Yatırım Yapmalı?

Portekiz’e Neden Yatırım Yapmalı?

Yatırımlarınızda Neden Portekiz Golden Visa‘yı Tercih Etmelisiniz? 1990-2019 yılları arasında gayrimenkul piyasasında yıllık büyüme oranı %3.7’dir.…
Detaylı Bilgi Alın.