Portekiz’de Doğru Yatırım Nasıl Yapılır?

Portekiz Altın Vize uygulaması tüm TC vatandaşlarına minimum 280.000 Euro karşılığında ilk etapta oturma izni ve beş yıl sonra ise Portekiz vatandaşlığı elde etmelerini sağlamaktadır. Portekiz Golden Visa programı sayesinde Portekiz’de gayrimenkul veya Fon yatırımı yaparak Schengen Bölgesi içinde vizeye ihtiyaç duymadan özgürce yolculuk yapmak mümkündür.

Portekiz, gayrimenkul yatırımcıları için en popüler ülkelerden biridir. Çünkü değer artış potansiyeli ve kira getiri rasyosu yüksektir. Konut kredi faizleri düşüktür, bu yüzden de çıkış aşamasında satışlar kolayca yapılabilmektedir. Yatırımla oturum ve AB vatandaşlığı edinimi gibi önemli bir etken de göz önünde bulundurulduğunda Portekiz gayrimenkul yatırımcıları için sihirli bir fırsata dönüşüyor.

Peki, Portekiz’de doğru yatırım nasıl yapılır, yatırım yoluyla vatandaşlık uygulamasında ailece Portekiz Vatandaşlığı için en güvenli şekilde nasıl hareket etmelisiniz?

Portugal Golden Visa piyasasında riskli ve risksiz olmak üzere farklı yatırım seçenekleri mevcut. Bunları detaylıca inceleyerek bütçenize, beklentinize ve yaşam tarzınıza en uygun yatırımı seçebilirsiniz.

Portugal Golden Visa’da Riskli Yatırım Seçenekleri

  • Portekiz Yatırım Fonları

Golden Visa Portekiz uygulamasında fon yatırımları, riskli yatırım gurubunda yer alır. Eğer Golden Visa başvurunuzda fon alarak yatırım yapmaya kararlıysanız, Portekiz’de fon yatırımları konusunda bağımsız uzman bir kuruluşa danışmanızda fayda var. Fon yatırımında piyasayı iyi takip etmek, ileri görüşlü olmak ve fon şirketine güvenmek önemlidir. Sonuçta, alınacak kararın yaklaşık 8-10 sene sürecek bir borç alacak ilişkisi olduğu gözden kaçırılmamalıdır.

Golden Vize Portekiz kapsamındaki yatırım fonları kolektif yatırım aracıdır, yatırımcıların birikimleri bir havuzda toplanır ve fon yöneticileri tarafından yönetilir.

  • Hisseli Tapulu (Co-ownership) Gayrimenkul Projeleri

Golden Visa Portekiz uygulamasında hisseli tapulu (Co-ownership) konutlar da riskli yatırım gurubunda yer alır. Eğer Golden Visa başvurunuzda gayrimenkul alarak yatırım yapmaya kararlıysanız, gayrimenkul yatırımları konusunda bağımsız uzman bir kuruluşa danışmanızda fayda var. Yatırımla vatandaşlık veren ülkeler arasında en popüler konumda olan Portekiz’de konut piyasasını iyi takip etmek, ileri görüşlü olmak çok önemlidir.

Portugal Golden Visa’da Riskli Yatırım Seçenekleri

2023’te Portekiz Vatandaşlığı için Hangi Yatırım Çeşidi Tercih Edilmelidir?

Portekiz yatırımla vatandaşlık veren ülkeler arasındadır. Portekiz’de mülk edinmek Avrupa vatandaşlığı sunması nedeniyle oldukça talep görmeye başladı. Portekiz’de gayrimenkul yatırımı, Türk insanının en sevdiği ve uzun yıllardır tercih ettiği bir yatırım aracıdır. Özellikle Lizbon ve Porto’da turizm lisanslı ve kat mülkiyet tapulu mülk satın alarak, Euro cinsinden garantili ve düzenli kira geliri elde edilebilir ve Portekiz vatandaşlığı alındıktan sonra kolayca satılabilir. Yatırımla vatandaşlık kapsamında Portekiz’den gayrimenkul alırken Portekiz konusunda bağımsız danışmanlık kuruluşlarının yatırım önerilerini göz önünde bulundurun.

Lizbon ve Porto’da 350.000 Euro Kapsamında Kat Mülkiyet Tapulu Gayrimenkul Yatırımı

Gayrimenkul yatırımı, Portekizli bir müteahhitten almak ve kat mülkiyet tapulu olması şartıyla, yatırım yolu ile vatandaşlık kapsamında en popüler ve risksiz yatırım seçeneklerinden biridir.

İster kontrollü yollar seçerek Portekiz gayrimenkul yatırımı, ister riskli yöntemler kullanarak Portekiz yatırım fonu alımı yapın ailenizin geleceğini güvenceye almak için siz de AB pasaportu edinerek global bir vatandaş olun.

Portekiz Fon Yatırımı ve Gayrimenkul Yatırımının Farkları Nelerdir?

Riski sevmeyen kontrolü elinde barındırmak isteyen yatırımcılar için ilk tercih kat mülkiyet tapulu bir gayrimenkul olmalıdır. Çünkü emlak yatırımı enflasyona karşı değerini korur ve düzenli kira getirisi avantajı sağlar.

Risk taşıma eğiliminde olanlar için ise yatırım fonu ilginç olabilir. Ancak yatırım yapılacak fon seçiminde son derece dikkatli olunmalıdır. Çünkü Portekiz Golden Visa yatırım fonlarında hukuki bir güvence maalesef yoktur. Bunlar risk sermaye fonlarıdırlar.

Gayrimenkulü dilediğiniz zaman nakde çevirebilirsiniz ancak yatırım fonları kapalı oldukları için nakde döndürülemeyecektir, yani vade sonuna kadar ki bu süre yaklaşık 8 ile 10 yıldır, beklemek gerekecektir.

Portekiz emlak fiyatları diğer Avrupa ülkelerine göre daha istikrarlı bir performans sergiler. Bu Golden Visa’yı almanın uygun bir yolu olabilir. Portekiz’de yatırım yapan Türk vatandaşlarının sayısı Kasım 2022 itibariyle 546’dır. Portekiz, Avrupa’da gayrimenkul yoluyla vatandaşlık edinimi konusunda 2023 yılında da popülerliğini korumaktadır. Yılda sadece 7 gün kalma şartı ile Portekiz en cazip AB vatandaşlık programıdır. Portekiz Golden Visa için en düşük yatırım tutarı 280.000 Euro’dur. 26 Schengen ülkesine vizesiz seyahat, 500 milyonluk AB pazarına erişim ve kaliteli eğitim altyapısı, Portekiz Golden Visa uygulamasını Türkiye’de oldukça popüler kılmaktadır.

EUPorto olarak, Portekiz Golden Visa başvuru sürecinizde yanınızdayız.

Portekiz Golden Visa kapsamında Portekiz’de hedeflerinize en uygun gayrimenkulü alma, yatırım seçenekleri ile detaylı değerlendirme yapma, alım işlemlerinizin yürütülmesi, AB Vatandaşlığı başvurunuzun başarıyla tamamlanması konusunda EUPorto’nun uzmanlığından faydalanabilirsiniz.

EUPorto, AB Vatandaşlığı başvuru dosyanızın hazırlaması, başvurunuzun tamamlanması ve takibi süresince tek muhatap olarak danışmanlık verir; süreç içerisinde gizlilik en çok önem verdiği konulardan birisidir. Başvurunuzun her adımı İstanbul’daki EUPorto yetkilileri tarafından özel olarak yürütülmektedir. Bir başka ifadeyle yatırımcılarının tüm başvuru süreci EUPorto yöneticileri tarafından gerçekleştirilir. Yatırımcıların başvuru dosyaları herhangi bir nedenden dolayı başka kurumlarla asla paylaşılmaz.

Yatırımla AB Vatandaşlığı için EUPorto tüm operasyonel kapsamda A’dan Z’ye işlemleri koordine eder. Portekiz emlak, Portekiz yatırım, yatırımla vatandaşlık veren ülkeler konularında detaylı bilgi ve iletişim için: www.euporto.com adresini ziyaret edebilir, Instagram ve Facebook’ta euportocom hesabını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

Neden Portekiz'e Yatırım Yapmalı?

Portekiz’e Neden Yatırım Yapmalı?

Yatırımlarınızda Neden Portekiz Golden Visa‘yı Tercih Etmelisiniz? 1990-2019 yılları arasında gayrimenkul piyasasında yıllık büyüme oranı %3.7’dir.…
Detaylı Bilgi Alın.