Portekiz’de Doğru Yatırım Nasıl Yapılır?

Portekiz Altın Vize uygulaması tüm T.C. vatandaşlarına 500.000 Euro’luk fon yatırımı karşılığında ilk etapta oturma izni ve beş yıl sonra ise Portekiz vatandaşlığı elde etmelerini sağlamaktadır. Portekiz Golden Visa programı sayesinde Portekiz’de fon yatırımı yaparak Schengen Bölgesi içinde vizeye ihtiyaç duymadan özgürce seyahat etmek mümkündür.

Portekiz, yatırımla AB vatandaşlığı edinmek isteyen aileler için en popüler ülkelerden biridir. Çünkü ailece AB vatandaşlığı için Türkiye’den taşınmanız gerekmez. Yatırımla oturum ve AB vatandaşlığı edinimi gibi önemli bir etken de göz önünde bulundurulduğunda Portekiz Golden Visa yatırımcıları için sihirli bir fırsata dönüşüyor.

Peki, Portekiz’de doğru fon yatırımı nasıl yapılır, yatırım yoluyla vatandaşlık uygulamasında ailece Portekiz Vatandaşlığı için en güvenli şekilde nasıl hareket etmelisiniz?

7 Ekim 2023 öncesinde Golden Visa yatırımcıları gayrimenkul yatırım kararı vermeden önce alacakları gayrimenkulü ve lokasyonunu detaylıca incelediler.  Aynı şekilde, Portekiz’de fon yatırımı yapmadan önce fon seçeneklerini bir filtreden geçirerek ilerlemek bir gerekliliktir. Burada en önemli kriterlerden biri “Portekiz gerçekliğinde lokallik” olmalıdır. Portekiz Golden Vize programının sonlandırılma ihtimalinde fonun hayatını sürdürmesi ve likiditesini koruması, lokal piyasaya da hitap etmesi güçlü bir güvencedir.

Portekiz fon yatırımı seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair en önemli ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

  • PORTEKİZ’İN LOKAL FONLARINI İNCELEYİN

Portekiz’de Golden Visa uyumlu yatırım fonları temelde iki gruba ayrılır.

  1. Portekiz Golden Visa Açık Fonları
  2. Portekiz Golden Visa Kapalı Fonları

Golden Visa Uyumlu Açık Fonlar: Açık fonlara yatırım yaparak Portekiz borsasında işlem gören Portekiz’in en kurumsal firmalarına ortak olunur. Açık fonlardan dilendiği zaman çıkış yapılabilir. Açık fonlarda Golden Visa yatırımı Portekiz’in farklı sektörlerindeki halka açık firmalara yapılır. Fonun portföyü Portekiz’in kamu bankasında saklanır. Portföyün değer artışı Türkiye’deki bankaların A tipi fonları gibi her gün görüntülenebilir. Açık fonlar Portekiz Golden Visa yatırımcılarının risklerini minimize etme konusunda lokal avantajlar sunar. Golden Visa yatırımının Portekiz sermaye piyasasında likit olması en önemli avantajdır.

Golden Visa Uyumlu Kapalı Fonlar: Kapalı fonlara yatırım yaparak Portekiz’de kobilere veya kurumsal ölçekli firmalara ortak olunabilir. Kapalı fonlarda dilendiği zaman çıkış yapılamaz. Portekiz vatandaşlığı alıncaya kadar fonun tüm kâr ve zararına ortak olunur. Kapalı fonların hedefi, elde edilecek faaliyet gelirlerini fonun portföyüne yansıtmak ve hedeflenen vade sonunda portföyü kârla satıp ortaklara sermaye kazancı sunmaktır.

  • FONLARIN TEMETTÜ HEDEFLERİ OLUP OLMADIĞINI ÖĞRENİN

Portekiz’de bazı lokal fonlar temettü yani kâr payı dağıtmayı hedefler. Bu detay Golden Visa yatırım portföyü oluşturulurken gözden kaçırılmamalıdır. Zira, birçok danışmanlık firması Golden Visa yatırımcılarına sadece Golden Visa amaçlı çıkartılmış fon portföyü listesi sunarlar ve yatırımcılardan bu fon listesinden seçim yapmalarını talep ederler. İçinde Portekizli yatırımcının bulunmadığı bu tür fonlar ileride hedeflenen sonucu sunmayabilir. Oysa, Portekiz’de köklü ve geçmişi Golden Visa öncesine dayanan sağlam fonlar mevcuttur.

Temettü getirisi sunan fonlar Golden Visa yatırımcılarına, Portekiz vatandaşlığı alıncaya kadar gelir elde etmelerine yardımcı olacaktır. Portekiz Golden Visa fonlarında temettü, fonun yatırım yaptığı şirketlerin net kârından Golden Visa yatırımcılarına periyodik olarak ödenen kâr payı olarak tanımlanabilir. Portekiz’in lokal fonları yatırımcılarına genellikle yılda bir veya iki kez temettü öderler. Böylece fon şirketleri Golden Visa yatırımlarına bir getiri sunarak Golden Visa yıllarında avantaj sağlarlar.

  • FONUN PORTFÖY YAPISINI İNCELEYİN

Portekiz’de bazı Golden Visa uyumlu fonlar, yatırımcılardan topladıkları paraları kendilerine ait şirketlerde kullanırlar. Bu sağlıksız bir yapı olup, orta ve uzun vadede Golden Visa yatırımcılarının aleyhine dönüşebilir. Zira, toplanan fonlar yatırım faaliyetlerini yerine getirirken; fona ait alt şirketlerde, yöneticiler veya doğrudan ya da dolaylı olarak, ilişkili kişilerin kuruluşlarında kullanılabilir. Fon, piyasanın beklenildiği gibi gitmemesi durumunda da kendi firmalarına fon aktarmaya devam edebilir. Bu yüzden, çıkar çakışması yaşanabilecek bu tür fon yapılarından uzak durulmalıdır. Golden Visa uyumlu fon şirketlerinin hedefi, yatırımcılardan toplanan paraların dengeli bir şekilde Portekiz gerçekliğinde farklı sektörlerdeki kuruluşlara dağıtılarak verimlilik ve kârlılık elde etmek olmalıdır. Ancak sağlıklı bir fon yapısında riskler yönetilebilir ve kâr maksimizasyonuna ulaşılabilir.

  • FONUN YATIRIMCILARINI ARAŞTIRIN

Golden Visa Portekiz yatırım fonlarının belli başlı sektörleri enerji, tarım, gıda, turizm, sigorta, finans, sanayi ve perakendedir.  Golden Visa yatırımcılarının fonları incelerken, fona katılan yatırımcı sayısına ve fonun aktif büyüklüğüne bakmalarında fayda var. Böylece, Portekiz gerçekliğinde sürdürülebilir organik bir fon yapısına sahip olup olmadığı tespit edilecektir. İleride olası bir Portekiz Golden Visa uygulamasının kapatılması durumunda fonların likiditelerini nasıl sürdürecekleri yani bir likidite krizi yaşayıp yaşamayacakları iyi değerlendirilmelidir. EUPorto’nun bağımsız fon danışmanları size fon seçiminde bağımsız bir duruşla yardımcı olacaktır.

  • FONUN RİSK YAPISINI BELİRLEYİN

Portekiz’de Golden Visa uyumlu fonların çoğu 0 ila 5 yıllık bir geçmişe sahiptir. Büyük bir bölümü ise yatırımlarını sadece tek bir alana yaparlar. Bu yapıdaki fonlar, yaklaşık sekiz yıl boyunca içinde bulundukları sektörün tüm riskleriyle karşı karşıya kalırlar. Bir başka ifadeyle tek bir alana yatırım yapan bu fonlar, yumurtaları aynı sepete koydukları için yatırımlarında yoğunlaşma riskini taşırlar. Golden Visa uyumlu bazı fonların sadece tek bir alanda yatırım yapması fonun orta vadede performansını düşürme olasılığını barındırır.

Diğer taraftan Portekiz Golden Visa uyumlu lokal fonlar ise 5 ila 20 yıllık geçmişe sahiptir. Bu tür lokal fonlar çoğunlukla dengeli bir portföye sahip olmayı hedeflerler. Hem kendileri hem de yatırımcıları için fonun içeriğinde mutlaka sektörel çeşitlendirmeye giderler.  Fondan çıkış stratejileri Portekiz gerçekliğindedir, yani uygulanabilirdir. Hatta bazı lokal fonların sahibi bankalardır. Bağımsız Golden Visa fon danışmanınızdan Portekiz banka fonlarını mutlaka talep ediniz.

Portekiz Golden Visa fon yatırımlarında çeşitlendirilmeye gitmeden, sağlıklı bir yatırım portföyü oluşturmak pek mümkün olmayacaktır.  Çeşitlendirilmiş portföy, Portekiz’deki yatırım riskinizi birden çok sektördeki varlık sınıfına dağıtmanıza olanak tanır.

Sonuç olarak, Portekiz vatandaşlığını alıncaya kadar yani Golden Visa yıllarınızda doğru bir yatırım portföyüne sahip olmak, yatırımlarınıza yön verebilmek için çok önemli bir aşamadır. Bu anlamda Portekiz Golden Visa alanında uzman EUPorto yetkililerinin Golden Visa fon yatırımlarındaki risk yönetimi tecrübelerinden faydalanıp Portekiz’deki fon yatırımınızı sağlam adımlar atarak oluşturabilirsiniz.

Portekiz Golden Visa Yatırım Fonlarına Yönelik 10 Soru - 10 Cevap

 

Portekiz Golden Visa uzmanı EUPorto olarak, sunduğumuz lokal yatırım fonları ve bağımsız danışmanlık hizmetimizle, yatırımcılarımızın hayallerini ve gelecekteki planlarını hayata geçirebilmeleri konusunda destek oluyoruz.

Portekiz Golden Visa sürecinde doğru fonların seçilmesi, oturma izni ve vatandaşlık işlemlerinin son derece ciddi sorumlulukla yönetilmesi gerektiğinin bilincindeyiz. Bu nedenle, EUPorto sadece Portekiz Golden Visa alanında aktiftir. Tüm Golden Visa sürecinde rehber edindiğimiz ilkelerimiz, bağımsızlık, lokal uzmanlık ve şeffaflık prensipleri üzerine kuruludur. İlkelerimiz, EUPorto isminin Portekiz Golden Visa alanında, sadece Portekiz lokalliğine odaklı olmasından kaynaklı Türkiye’de en çok tercih edilen marka olmasını sağlamıştır.

EUPorto’nun yenilikçi, sektöründe fark yaratan, Portekiz’in en lokal yatırım fırsatı seçeneklerini yatırımcılarının beklentilere göre günceller. Yatırımcılarının memnuniyeti en temel önceliğidir. 2017’den günümüze yatırım aracılığıyla 200’den fazla ailenin Portekiz Golden Visa başvurularını başarıyla tamamlamıştır.

Yatırımcılarına tercih ettikleri yatırım fonlarını, avantajları ve dezavantajlarıyla birlikte tanıtır.

İhtiyaç ve hedeflere göre belirlenen yatırım fonlarının risk yapısını bağımsız bir duruşla aktarır. Golden Visa yatırımcıları böylece değerlendirmeler doğrultusunda kendi seçimini bilinçli bir şekilde yapar.

Gerek Portekiz borsası fonu gerekse Portekiz kamu banka destekli Golden Visa ile uyumlu fon seçenekleri hakkında aklınıza takılan tüm sorular için deneyimli ekibimize ulaşabilir, Instagram ve Facebook’ta euportocom hesabını takip edebilirsiniz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

Neden Portekiz'e Yatırım Yapmalı?

Portekiz’e Neden Yatırım Yapmalı?

Yatırımlarınızda Neden Portekiz Golden Visa‘yı Tercih Etmelisiniz? Portekiz’in nüfusu 10,3 milyon olmasına rağmen dünya çapında Portekizce…
Detaylı Bilgi Alın.