Portekiz Vizesi Nedir?

Portekiz seyahati için pasaport sahibi olmanız yeterli değildir. Kimi ülkeler vizesiz girişe izin verse de AB üyesi Portekiz, TC vatandaşlarına vize şartı koyar. Bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Portekiz vize başvurusu yapmalıdır.  Pasaportlarında geçerli Schengen Vizesi bulunanlar, mevcut vizeleri ile Portekiz’e seyahat edebilirler. Yeşil Pasaport, Gri Pasaportu ve Diplomatik Pasaport sahibi olan TC vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde Portekiz’de kalabilmektedir.

Portekiz Vizesi Nasıl Alınır?

Portekiz’e kısa veya uzun süreli nedenlerle seyahat etmek isteyen TC vatandaşları Portekiz vizesi başvurularını Ankara’daki Portekiz Konsolosluğu’na veya İstanbul’daki Macaristan Konsolosluğu’na, yapmalıdır.

Portekiz Vizesi Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Portekiz vize başvurusunda bulunacak kişiler öncelikle Portekiz vizesi başvuru formunu doldurmalıdır.

Portekiz Vizesi için Gerekli Evraklar:

 • Geçerli pasaport
 • 2 adet güncel biyometrik fotoğraf
 • Sağlık sigortası
 • Gelirinizin yeterli olduğunu gösteren banka hesap dökümünüz
 • İş yerinizden alınacak mesleki durum belgesi
 • E devletten alınan yerleşim belgesi
 • Evlilik cüzdanı (Evliler için)

Portekiz vizesi başvuru formu İngilizce ve Türkçedir. Portekiz vizesi için Macaristan Konsolosluğu’na başvuranlar evraklarını Macaristan Konsolosluğu’nun talep ettiği dillere tercüme ettirmelidir. Ayrıca Portekiz’e seyahat etme amacınızı, seyahat masraflarınızı ne şekilde karşılayacağınızı Türkiye’ye geri dönüş biletinizi belgelemeniz istenir.

Portekiz Vizesinin Geçerli Olduğu Ülkeler

Portekiz Vizesi Nerelerde Geçerlidir?

1995 yılında Avrupa Birliği ülkeleri arasında dolaşım serbestisi sağlayan Schengen Sözleşmesi imzalanmıştır. Taraf ülkeler Schengen Bölgesi dışından gelen vatandaşlar için sınırlarında ortak bir uygulamaya geçmiştir.  Portekiz Vizesi ile aşağıdaki 26 Schengen ülkesine giriş yapılabilmektedir.

 1. Almanya
 2. Avusturya
 3. Belçika,
 4. Çek Cumhuriyeti
 5. Danimarka
 6. Estonya
 7. Finlandiya
 8. Fransa
 9. Hollanda
 10. İspanya
 11. İsveç
 12. İtalya
 13. Lihtenştayn
 14. Macaristan
 15. Letonya
 16. Litvanya
 17. Lüksemburg
 18. Malta
 19. Polonya
 20. Portekiz
 21. Slovakya
 22. Slovenya
 23. Yunanistan
 24. İsviçre
 25. İzlanda
 26. Norveç

İsviçre, İzlanda ve Norveç AB’ye üye değillerdir. Ancak yapılan özel anlaşmalar ile Schengen Bölgesi’ne üyedirler. Schengen Bölgesi’ne üye olan ülkelere seyahat etmek isteyen TC vatandaşları, seyahatlerini vize müracaatını yaptıkları ülkeden başlatmaları şartıyla, mevcut vizeleri ile diğer Schengen ülkelerine de seyahat edebilmeleri mümkündür.

Portekiz Vizesi Almak Zor mu?

Portekiz için vize başvurusunun sonuçlanması, gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından 3 ile 15 gün kadar sürebilir. Başvuru yoğunluğunun yüksek olduğu günlerde başvuruların sonuçlanma süresi uzayabilir. Bu yüzden Portekiz için vize başvurunuzu, seyahatinizden önceki bir zaman diliminde gerçekleştirmeniz faydalı olacaktır.

Portekiz için Vize Türleri

Portekiz vize başvuruları aşağıda belirtildiği gibi seyahatin amacına uygun yapılmalıdır.

 1. Portekiz turistik vizesi başvurusu
 2. Portekiz aile ziyareti vizesi başvurusu
 3. Portekiz ticari vizesi başvurusu
 4. Portekiz oturma vizesi başvurusu
 5. Portekiz çalışma vizesi başvurusu

Kısa Süreli Portekiz vizesine diğer adıyla Portekiz Schengen vizesine resmî, turistik, ticari, eğitim veya sağlık gibi amaçlarla müracaat edilir. Schengen Vizesi Portekiz’de en fazla 90 gün konaklama hakkı tanır.

2022 Portekiz Vize Ücreti

Kişi başı Schengen Vize ücreti 80 Euro karşılığı TL’dir.
6 yaşından küçük çocukların vize ücreti Vize ücretinden muaftır.
6-12 yaş aralığındaki başvuru sahiplerinin Vize ücreti kişi başı 40 Euro karşılığı TL’dir.
Avrupa Birliği vatandaşlarının eşleri ve 18 yaşından küçük çocukları Vize ücretinden muaftır.

 

Portekiz’e eğitim, çalışma, staj, Avrupa Birliği Projesi gibi nedenlerle 90 günden fazla seyahat edeceklerin ‘Ulusal Vize’ almaları gerekir.

1 seneden fazla seyahat edecekler için vize ücreti 90 Euro karşılığı TL’dir.
90 günden fazla ve 1 seneden kısa süre için gideceklerin vize ücreti 75 Euro karşılığı TL’dir.

 

Portekiz vize ücreti konsoloslukta başvuru sırasında nakit ve TL olarak vize memuruna verilir.

Yatırım yoluyla Portekiz vatandaşlığı uzmanı EUPorto, Portekiz Golden Vize yatırımcılarıyla güvene dayalı ilişkinin esas alındığı bir danışmanlık firmasıdır. Sadece Portekiz’deki kurumsal ve gayrimenkul alanında uzman hukuk firmalarının onayından geçen projeleri yatırımcılara sunar, yatırım ve Golden Vize başvurularını tek merkezden yürütür. Bu nedenle, yatırımcılarının hedef ve beklentilerine uyan en güvenli gayrimenkulleri ve yatırım fonlarını önerir. Yatırım seçeneklerini filtreleyerek yatırımcının menfaatini ön planda tutar.

Özetle EUPorto, Golden Visa piyasasındaki danışmanlık firmalarından farklı olarak yatırımcılarına bir emlakçı gibi piyasadaki tüm gayrimenkul projelerini portföyüne alıp listeler halinde sunmaz. Riskli gayrimenkul projelerine yönlendirmez, tam tersine yatırımcılarının yatırımlarını koruyan, Portekiz yasalarının izin verdiği doğru uygulamalarla tüm Golden Visa sürecini tek muhatap olarak yönetir.

Sadece Portekiz Golden Visa konusunda uzman EUPorto, doğuştan Portekizli-Türk olması sebebiyle lokal bilgi ve piyasa hakimiyetine sahiptir. Lizbon ve civarı, Porto ve Algarve bölgesinde en verimli ve güvenli gayrimenkul seçeneklerini sunar. Portekiz Altın Vize kapsamındaki tüm yatırım türleri ve kategorilerinde zengin bir portföye sahiptir. Minimum 280.000, 350.000, 400.000 ve 500.000 Euro tutarında getiri sağlayan gayrimenkul ve anapara korumalı/teminatlı Portekiz yatırım fonları sunar. Butik bir danışmanlık hizmetiyle yatırımcının hedefine yönelik en verimli ve güvenli seçenekler üzerinden yatırımcının tercih yapmasında destek olur. Golden Visa Portekiz oturum izni alma sürecinde operasyonel kapsamda A’dan Z’ye işlemleri koordine eder. Bilgi ve iletişim için web sitemizi ziyaret edebilir, Instagram ve Facebook’ta euportocom hesabını takip edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

Neden Portekiz'e Yatırım Yapmalı?

Portekiz’e Neden Yatırım Yapmalı?

Yatırımlarınızda Neden Portekiz Golden Visa‘yı Tercih Etmelisiniz? 1990-2019 yılları arasında gayrimenkul piyasasında yıllık büyüme oranı %3.7’dir.…
Detaylı Bilgi Alın.