Portekiz Hakkında Genel Bilgiler

Portekiz Golden Visa ve Portekiz Hakkında Genel Bilgiler

Avrupa Kıtası’nın batı-doğu hattının iki ucunda yer alan iki ülke olarak Türkiye Portekiz arasında coğrafi ve kültürel benzerlikler bulunmasına rağmen bu ülkeye sempati, 2012’den itibaren Golden Visa Portekiz Oturum programıyla başlamıştır.

Portekiz, Avrupa’nın en köklü ulus devletlerinden biridir. Portekiz nerede diye soracak olursanız; İber Yarımadası’nın batı ucunda yer alır. Batı ve güney kıyıları Atlantik Okyanusu ile adeta kucaklaşır. Portekiz İspanya ile komşudur ve topraklarında yerleşim, tarih öncesine kadar uzanır. Bir ülke olarak Portekiz 1143’te kurulmuştur. 15. ve 16. yüzyıllarda ise dünyanın ilk küresel denizci ve ticarî imparatorluğunu oluşturmuştur. Portekiz Krallığı 1910’da devrilmiştir, 1926-74 arası ise Portekiz diktatörlükle yönetilmiştir. “Karanfil Devrimi” adıyla anılan barışçıl bir devrim sonrasında 25 Nisan 1974’te Portekiz’de cumhuriyet ilan edilmiştir. Portekiz’in başkenti Lizbon’da iki yakayı birbirine bağlayan San Francisco Golden Gate benzeri köprü, “25 de Abril” ismini buradan alır.

Portekiz, 26 Schengen ülkesinden biridir. Avrupa Birliği’ne 1986 yılında katılmıştır. Portekiz para birimi Euro’dur. Bu yüzden Portekiz Vatandaşlığı almak Avrupa vatandaşı olmak ile aynı anlama gelir. Yatırım yoluyla beş yıllık Golden Visa programının ardından Portekiz Vatandaşlığı alındığı takdirde tüm Schengen ülkelerinde yaşamak, çalışmak, tüm sağlık ve eğitim hizmetlerinden yararlanmak, seçmek ve seçilmek mümkündür. Üstelik bu hak nesiller boyunca devam eder.

Portekiz nüfusu sadece 10 milyondur. Bunun yaklaşık 3 milyonu Büyük Lizbon’da yaşar. Ancak, 2019 yılında Lizbon’u ziyaret eden turist sayısı yaklaşık 30 milyondur; bu rakam yerleşik nüfusun on katıdır. Elbette Portekiz Lizbon kentinden ibaret değildir. Portekiz şehirleri arasında Lizbon’dan sonra Porto gelir. Bu iki şehir, Avrupa’nın en çok ziyaretçi alan ilk 10 şehri arasındadır. Bu yüzden, Portekiz ekonomisi büyük bir ölçüde turizme odaklıdır. Portekiz’in bu kadar rağbet görmesinin en büyük nedenleri arasında Portekiz kültürü, tarihî derinliği, mimari yapısı, doğa zenginliği, deniz ve sörf turizmi, insanlarının cana yakınlığı, gastronomi ve enoturizmi, dünyanın en güvenli üçüncü ülke olması sayılabilir.

Lizbon ve Porto dışında gidilecek Portekiz şehirleri arasında Algarve’da Faro ve çevresi, üniversite şehri Coimbra, kanallarıyla ünlü Aveiro, Kuzey’de Braga ve Guimarães, sörfte dünyanın en yüksek dalga rekoru kırılan beldesi Nazaré, Roma tapınağıyla ünlü tarihî Évora ve Alentejo Bölgesi sayılabilir. Bu güzellikleri ziyaret etmek için T.C vatandaşlarının Ankara’daki Portekiz Büyükelçiliği’nden veya İstanbul’daki fahri konsolosluktan Portekiz vizesi almaları gereklidir. Portekiz’e geçici süreliğine yatırım yaparak ailece Golden Visa programına dâhil olunabilir. Böylece, Portekiz oturum kartlarıyla vize almadan hem Portekiz’e hem tüm Avrupa ülkelerine hem de dünyada 186 ülkeye vizesiz giriş çıkış yapılabilir. Portekiz pasaportu dünyanın en güçlü pasaportlarındandır. Portekiz vatandaşlığı, yatırım seçenekleri ve süreç hakkında bilgi almak için etkinliklerimiz sayfasını ziyaret ederek bire bir ücretsiz görüşme talep edebilirsiniz. Portekizli/Türk danışmanlarımız size bilgi aktarmaktan memnuniyet duyacaklardır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

Neden Portekiz'e Yatırım Yapmalı?

Portekiz’e Neden Yatırım Yapmalı?

Yatırımlarınızda Neden Portekiz Golden Visa‘yı Tercih Etmelisiniz? 1990-2019 yılları arasında gayrimenkul piyasasında yıllık büyüme oranı %3.7’dir.…
Detaylı Bilgi Alın.