Portekiz Gelişmiş Bir Ülke midir?

GSYİH açısından Portekiz ekonomisi dünyada 47. sırada yer alırken, 2022’de Avrupa Komisyonu Portekiz’i en yüksek büyüme gösteren Avrupa ülkesi olarak konumlandırmıştır.

Birleşmiş Milletler tarafından oluşturulan Human Development Index’e göre, bir ülkenin gelişmişliğini değerlendirebilmek yaşam standardı, eğitim kalitesi ve halkın yaşam beklentisi gibi farklı faktörlerle ölçülür.

BM’nin tanımlamasına göre Portekiz, 2021’de 0,866 puanla oldukça gelişmiştir. 0,8 ile 1,0 arasındaki puan çok yüksek düzeyde insani gelişmeyi yani medeniyeti ifade eder. Bu oran, dünya ortalaması olan 0,732’nin üzerindedir.

Ekim 2022’de Portekiz Merkez Bankası, ekonomik büyüme tahminini  %6,3 yerine %6,7 olarak güncelledi. Bunun sebebi turizm sektöründe güçlü toparlanma ve iç piyasadaki yüksek hane halkı harcamalarıdır.

Ancak 2023 yılında Avrupa’da ve dolayısıyla Portekiz’de bir yavaşlama öngörülüyor. 2021’de Portekiz ekonomisi %4,9 büyümüştü. Portekiz gelişmiş bir ülke midir? sorusunun yanıtı alacağınız referansa göre değişecektir. Ancak Avrupa Birliği üyesi olmasından dolayı Portekiz pasaportuna sahip olduktan sonra Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde yaşanabilir.

Portekiz'i gelişmiş yapan nedir?

Portekiz’i Gelişmiş Yapan Nedir?

Bir ülkenin zenginliği sadece GSYİH ile ölçülemez. Portekiz’in turizm sektörü ekonomisinin lokomotifidir. 2019 yılında turizm sektörü 41,4 milyar USD ile GSYİH’ya katkıda bulunmuştur. Bu rakam maalesef kovid dönemi olan 2021 yılında yavaşladı ve 25,5 milyar USD olarak kaydedildi.

Portekiz turizm sektörü 2022’nin ilk çeyreğinde 2021’in aynı dönemine göre 45 bin 200 kişi istihdamı arttırarak 266 bin 600 kişiye gelir imkânı sundu.

Portekiz ekonomisi toplam ihracatında dünyada 43, ithalatta ise 40. sırada yer almaktadır. İhracat söz konusu olduğunda, Portekiz ekonomisinde büyük pay sahibi olan sektörler ve şirketler şunlardır:

Elektrik hizmetleri: EDP

Petrol ve gaz: Galp Energia

Gıda: Jeronimo Martins

2017’den 2021’e Portekiz yaklaşık %20 artışla, 75,1 milyar USD değerinde mal ihracatı gerçekleştirmiştir.

Portekiz’in ihracat yaptığı ülkelerin dağılımı şu şekildedir:

 • İspanya: %26,7
 • Fransa: %13,1
 • Almanya: %11
 • Amerika: %5,6
 • İngiltere: %5,2
 • İtalya: %4,5
 • Hollanda: %3,9
 • Belçika: %2,5
 • Angola: %1,5
 • Polonya: %1,4
 • Fas: %1,4
 • İsveç: %1,2

Yatırım için En Gelişmiş Portekiz Şehirleri ve Güçlü Yönleri

 • Lizbon

Nüfus: 545.000 (metropolün toplam nüfusu: 2,9 milyon)

Lizbon Portekiz’in başkentidir. Şehrin nüfusu 500.000’in biraz üzerindedir. Ancak büyük Lizbon olarak geçen metropolün toplam nüfusu 2.87 milyondur. Bu sayı ülke nüfusunun ¼’den daha fazladır. Lizbon’un ekonomisi turizm, ticaret, moda, finans, medya, eğitim ve ticaret gibi birçok alanda öne çıkar. Lizbon ayrıca Avrupa’nın en işlek konteyner limanlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Bununla birlikte Lizbon Portekiz’in siyasi ve ekonomik merkezidir. Portekiz Lizbon ve Portekiz Porto Golden Visa yatırımcıları için en dinamik lokasyonlardır. Portekiz Algarve ise sezonluk bir lokasyondur. Denize sıfır markalı konut projelerine bakılabilir.

Lizbon’un aktif olduğu sektörler arasında otomotiv, teknoloji, petrol, tekstil, balıkçılık ve denizcilik yer alır. Yaşam kalitesi ise “yaşanabilirlik” sıralamasında en yüksek konumda bulunur. Lizbon, ayrıca yüksek seviyede öğrenci nüfusuna sahiptir, bunlar:

 • Universidade de Lisboa
 • Universidade NOVA de Lisboa
 • Universidade Aberta
 • Porto

Nüfus: 300.000 (metropolün toplam nüfusu: 2.42 milyon)

Porto şehri, Lizbon’un yaklaşık 310 km kuzeyindedir. Lizbon gibi Atlantik Okyanusu’nda yer almaktadır. Avrupa’nın en eski şehirlerinden biridir ve Unesco tarafından Dünya Mirası Alanı olarak koruma alanındadır. Nüfusu 292.000 iken, metropol nüfusu toplamda ise 2.42 milyondur. Portekiz’deki birçok yer gibi turizm Porto’nun ekonomisinde önemli bir rol oynar.

Porto büyük bir sanayi ve finans şehridir. Portekiz’in en büyük borsasına ev sahipliği yapar. Porto’nun öne çıktığı diğer alanlar ise şu şekilde özetlenebilir. Medya, tarım, şarap ve imalattır. Porto bölgesinde yerleşik şirketler arasında Ibersol, Mota Engil, Millennium bcp ve Banco BPI bulunur. Porto, Porto Üniversitesi’ne ev sahipliği yapar ve yaşam kalitesi sıralamalarında sürekli en üst sıralarda yer alır.

Yatırım için En Gelişmiş Portekiz Şehirleri ve Güçlü Yönleri

 • Vila Nova de Gaia

Nüfus: 300.000

Vila Nova de Gaia, Porto’nun karşı kıyısındadır. Endüstriyel olarak ekonomisi şarap turizmi, finans, tarım ve imalata dayanır. Son yıllarda Portekiz’deki en temiz plajlarıyla turistik yer olarak öne çıkmıştır.

 • Vila Real

Nüfus: 50.000

50 bin nüfuslu olup, 6500 öğrenciye ev sahipliği yapan bir üniversite şehridir. Vila Real yemyeşil ovaları, yüksek dağları, vadileri, zeytinlikleri, badem bahçeleriyle, üzüm bağlarıyla tarih ve doğal güzellikleri sevenler için adeta bir cazibe merkezidir.

Vila Real’de yer alan üniversitede 5 fakülte mevcuttur;

 1. Tarım ve Veterinerlik
 2. Sosyal Bilimler
 3. Bilim ve Teknoloji,
 4. Yaşam Bilimleri
 5. Hemşirelik Yüksek Okulu

Gelişmiş Portekiz Şehirlerinden Hangileri Tercih Edilmelidir?

Yatırımla Avrupa vatandaşlığı almak söz konusu olduğunda, dünyanın en popüler programına sahip olan Portekiz akla gelir. Birçok Golden Visa yatırımcısı için Lizbon ve Porto’dan gayrimenkul satın almak her zaman ilk sırada yer alır. Lizbon ve Porto, Portekiz’in ticaret ve kültürünün kalbinde yer alan iki şehri olmuştur. Portekiz Algarve bölgesi dikkatli olmak şartıyla mercek altına alınabilir.

Peki Neden Lizbon ve Porto’da Gayrimenkul Almayı Düşünmelisiniz?

Portekiz şehirleri arasında özellikle Lizbon ve Porto’nun emlak piyasası son 30 yıldır istikrarlı bir şekilde büyüyor.  Gayrimenkul yatırımı ile hem ailece AB vatandaşlığı edinimi ve hem de Euro cinsinden yüksek kira getirisine sahip olmak için 2023 çok iyi bir yıldır.

Portekiz’de mülk sahibi olarak Portekiz pasaportu almak isteyen yatırımcılar için Lizbon ve Porto harika bir seçim olacaktır.

Portekiz güvenli mi? sorusunun yanıtı kesinlikle evet olup, Yeni Zelanda, İzlanda ve Norveç’ten sonra dünyanın en güvenli dördüncü ülkesidir. Portekiz güvenliği nedeniyle özellikle emeklilik hayali kuran Avrupalıların ve Amerikalıların adeta arka bahçesi olmuştur.

Portekiz asgari ücret: Eurostat verilerine göre 2022’de Portekiz’de asgari ücret 823 Euro’dur

Portekiz kültürü diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında bizlere çok benzer. Portekiz halkı yardımseverdir, Türklere karşı önyargılı değildir. Portekizliler yabancılara yardımcı olmayı seven bir karaktere sahiptirler.

Portekiz’de yaşam maliyetleri Avrupa’nın diğer ülkelerine nazaran daha uygundur. Bahar ve yaz ayları sıcaktır, sonbahar ve kış ayları ise yağmurlu geçer.

Portekiz gayrimenkul piyasası ise dinamikliği ve yabancı yatırımcılara sağladığı avantajlar nedeniyle yatırımların radarındadır. Portekiz’in tıpkı Türkiye gibi dört mevsime sahip olması, Portekiz Golden Visa programı gibi etkenler Türkleri Portekiz’e özellikle Lizbon ve Porto’da gayrimenkul satın almaya teşvik etmektedir.  Üstelik gayrimenkul yatırımları aynı zamanda Türk yatırımcılara aileleri ile birlikte Portekiz’de oturum izni ve beş yıl sonra ise Portekiz vatandaşlığına başvurma gibi avantajları sunuyor.

EUPorto, sadece Portekiz Golden Visa yatırımcılarıyla güvene dayalı ilişkinin esas alındığı bir danışmanlık firmasıdır. Sadece Portekiz’deki kurumsal ve gayrimenkul alanında uzman hukuk firmalarının onayından geçen projeleri yatırımcılara sunar, yatırım ve Golden Vize başvurularını tek merkezden yürütür. Bu nedenle, yatırımcılarının hedef ve beklentilerine uyan en güvenli gayrimenkulleri ve yatırım fonlarını önerir. Yatırım seçeneklerini filtreleyerek yatırımcının menfaatini ön planda tutar.

Özetle EUPorto, Golden Visa piyasasındaki danışmanlık firmalarından farklı olarak yatırımcılarına bir emlakçı gibi piyasadaki tüm gayrimenkul projelerini portföyüne alıp listeler halinde sunmaz. Riskli gayrimenkul projelerine yönlendirmez, tam tersine yatırımcılarının yatırımlarını koruyan, Portekiz yasalarının izin verdiği doğru uygulamalarla tüm Golden Visa sürecini tek muhatap olarak yönetir.

Sadece Portekiz Golden Visa konusunda uzman EUPorto, doğuştan Portekizli-Türk olması sebebiyle lokal bilgi ve piyasa hakimiyetine sahiptir. Lizbon ve civarı, Porto ve Algarve bölgesinde en verimli ve güvenli gayrimenkul seçeneklerini sunar. Portekiz Altın Vize kapsamındaki tüm yatırım türleri ve kategorilerinde zengin bir portföye sahiptir. Minimum 280.000, 350.000, 400.000 ve 500.000 Euro tutarında getiri sağlayan gayrimenkul ve anapara korumalı/teminatlı Portekiz yatırım fonları sunar. Butik bir danışmanlık hizmetiyle yatırımcının hedefine yönelik en verimli ve güvenli seçenekler üzerinden yatırımcının tercih yapmasında destek olur. Golden Visa Portekiz oturum izni alma sürecinde operasyonel kapsamda A’dan Z’ye işlemleri koordine eder. Bilgi ve iletişim için web sitemizi ziyaret edebilir, Instagram ve Facebook’ta euportocom hesabını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

Neden Portekiz'e Yatırım Yapmalı?

Portekiz’e Neden Yatırım Yapmalı?

Yatırımlarınızda Neden Portekiz Golden Visa‘yı Tercih Etmelisiniz? 1990-2019 yılları arasında gayrimenkul piyasasında yıllık büyüme oranı %3.7’dir.…
Detaylı Bilgi Alın.