Portekiz Gelişmiş Bir Ülke midir?

GSYİH açısından Portekiz ekonomisi dünyada 47. sırada yer alırken, 2023’te Avrupa Komisyonu Portekiz’i en yüksek büyüme gösteren Avrupa ülkesi olarak konumlandırmıştır.

Birleşmiş Milletler tarafından oluşturulan Human Development Index’e göre, bir ülkenin gelişmişliğini değerlendirebilmek yaşam standardı, eğitim kalitesi ve halkın yaşam beklentisi gibi farklı faktörlerle ölçülür.

BM’nin tanımlamasına göre Portekiz, 2021’de 0,866 puanla oldukça gelişmiştir. 0,8 ile 1,0 arasındaki puan çok yüksek düzeyde insani gelişmeyi yani medeniyeti ifade eder. Bu oran, dünya ortalaması olan 0,732’nin üzerindedir.

Ekim 2024’te Portekiz Merkez Bankası, ekonomik büyüme tahminini % 1 olarak güncelledi.

2023’te Portekiz ekonomisi %1,9 büyümüştü. Portekiz gelişmiş bir ülke midir? sorusunun yanıtı alacağınız referansa göre değişecektir. Ancak Avrupa Birliği üyesi olmasından dolayı Portekiz pasaportuna sahip olduktan sonra Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde yaşanabilir.

Portekiz'i gelişmiş yapan nedir?

Portekiz’i Gelişmiş Yapan Nedir?

Bir ülkenin zenginliği sadece GSYİH ile ölçülemez. Portekiz’in turizm sektörü ekonomisinin lokomotifidir. 2023 yılında turizm sektörü 25 milyar Euro ile GSYİH’ya katkıda bulunmuştur.

Portekiz turizm sektörü 2023’te istihdamı arttırarak 380 bin kişiye gelir imkânı sundu.

Portekiz ekonomisi toplam ihracatında dünyada 43, ithalatta ise 40. sırada yer almaktadır. İhracat söz konusu olduğunda, Portekiz ekonomisinde büyük pay sahibi olan sektörler ve şirketler şunlardır:

Elektrik hizmetleri: EDP

Petrol ve gaz: Galp Energia

Gıda: Jeronimo Martins

2017’den 2023’e Portekiz yaklaşık %20 artışla, 75,1 milyar USD değerinde mal ihracatı gerçekleştirmiştir.

Portekiz’in ihracat yaptığı ülkelerin dağılımı şu şekildedir:

 • İspanya: %26,7
 • Fransa: %13,1
 • Almanya: %11
 • Amerika: %5,6
 • İngiltere: %5,2
 • İtalya: %4,5
 • Hollanda: %3,9
 • Belçika: %2,5
 • Angola: %1,5
 • Polonya: %1,4
 • Fas: %1,4
 • İsveç: %1,2

Yatırım için En Gelişmiş Portekiz Şehirleri ve Güçlü Yönleri

 • Lizbon

Nüfus: 545.000 (metropolün toplam nüfusu: 2,9 milyon)

Lizbon Portekiz’in başkentidir. Şehrin nüfusu 500.000’in biraz üzerindedir. Ancak büyük Lizbon olarak geçen metropolün toplam nüfusu 2.87 milyondur. Bu sayı ülke nüfusunun ¼’den daha fazladır. Lizbon’un ekonomisi turizm, ticaret, moda, finans, medya, eğitim ve ticaret gibi birçok alanda öne çıkar. Lizbon ayrıca Avrupa’nın en işlek konteyner limanlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Bununla birlikte Lizbon Portekiz’in siyasi ve ekonomik merkezidir. Portekiz Lizbon ve Portekiz Porto Golden Visa yatırımcıları için en dinamik lokasyonlardır. Portekiz Algarve ise sezonluk bir lokasyondur. Denize sıfır markalı konut projelerine bakılabilir.

Lizbon’un aktif olduğu sektörler arasında otomotiv, teknoloji, petrol, tekstil, balıkçılık ve denizcilik yer alır. Yaşam kalitesi ise “yaşanabilirlik” sıralamasında en yüksek konumda bulunur. Lizbon, ayrıca yüksek seviyede öğrenci nüfusuna sahiptir, bunlar:

  • Universidade de Lisboa
  • Universidade NOVA de Lisboa
  • Universidade Aberta
 • Porto

Nüfus: 300.000 (metropolün toplam nüfusu: 2.42 milyon)

Porto şehri, Lizbon’un yaklaşık 310 km kuzeyindedir. Lizbon gibi Atlantik Okyanusu’nda yer almaktadır. Avrupa’nın en eski şehirlerinden biridir ve Unesco tarafından Dünya Mirası Alanı olarak koruma alanındadır. Nüfusu 292.000 iken, metropol nüfusu toplamda ise 2.42 milyondur. Portekiz’deki birçok yer gibi turizm Porto’nun ekonomisinde önemli bir rol oynar.

Porto büyük bir sanayi ve finans şehridir. Portekiz’in en büyük borsasına ev sahipliği yapar. Porto’nun öne çıktığı diğer alanlar ise şu şekilde özetlenebilir. Medya, tarım, şarap ve imalattır. Porto bölgesinde yerleşik şirketler arasında Ibersol, Mota Engil, Millennium bcp ve Banco BPI bulunur. Porto, Porto Üniversitesi’ne ev sahipliği yapar ve yaşam kalitesi sıralamalarında sürekli en üst sıralarda yer alır.

Yatırım için En Gelişmiş Portekiz Şehirleri ve Güçlü Yönleri

 • Vila Nova de Gaia

Nüfus: 300.000

Vila Nova de Gaia, Porto’nun karşı kıyısındadır. Endüstriyel olarak ekonomisi şarap turizmi, finans, tarım ve imalata dayanır. Son yıllarda Portekiz’deki en temiz plajlarıyla turistik yer olarak öne çıkmıştır.

 • Vila Real

Nüfus: 50.000

50 bin nüfuslu olup, 6500 öğrenciye ev sahipliği yapan bir üniversite şehridir. Vila Real yemyeşil ovaları, yüksek dağları, vadileri, zeytinlikleri, badem bahçeleriyle, üzüm bağlarıyla tarih ve doğal güzellikleri sevenler için adeta bir cazibe merkezidir.

Vila Real’de yer alan üniversitede 5 fakülte mevcuttur;

 1. Tarım ve Veterinerlik
 2. Sosyal Bilimler
 3. Bilim ve Teknoloji,
 4. Yaşam Bilimleri
 5. Hemşirelik Yüksek Okulu

Gelişmiş Portekiz Şehirlerinden Hangileri Tercih Edilmelidir?

Yatırımla Avrupa vatandaşlığı almak söz konusu olduğunda, dünyanın en popüler programına sahip olan Portekiz akla gelir.

Portekiz güvenli mi? sorusunun yanıtı kesinlikle evet olup, Yeni Zelanda, İzlanda ve Norveç’ten sonra dünyanın en güvenli dördüncü ülkesidir. Portekiz güvenliği nedeniyle özellikle emeklilik hayali kuran Avrupalıların ve Amerikalıların adeta arka bahçesi olmuştur.

Portekiz asgari ücret: Eurostat verilerine göre 2024’te Portekiz’de asgari ücret 820 Euro’dur

Portekiz kültürü diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında bizlere çok benzer. Portekiz halkı yardımseverdir, Türklere karşı önyargılı değildir. Portekizliler yabancılara yardımcı olmayı seven bir karaktere sahiptirler.

Portekiz’de yaşam maliyetleri Avrupa’nın diğer ülkelerine nazaran daha uygundur. Bahar ve yaz ayları sıcaktır, sonbahar ve kış ayları ise yağmurlu geçer.

Portekiz gayrimenkul piyasası ise dinamikliği ve yabancı yatırımcılara sağladığı avantajlar nedeniyle yatırımların radarındadır. Portekiz’in tıpkı Türkiye gibi dört mevsime sahip olmasıdır.

Portekiz’e Yatırım Yapılır mı?

Portekiz, yatırımla Avrupa Vatandaşlığı hedefleyen tüm T.C. vatandaşı aileler için önemli bir ülkedir. Golden Vize Portekiz kapsamında net 500.000 Euro’luk fon yatırımı ile ailece yılda sadece 7 gün Portekiz’de bulunarak beş yıl sonra Portekiz vatandaşlığına başvurup Avrupa vatandaşı olunabilir.

Portekiz’e Fon Yatırımı Yapmanın Avantajları:

 • Portekiz’in stratejik konumu
 • Euro cinsinden vergisiz temettü ve sermaye değer artışı
 • Türkiye’den ve Avrupa şehirlerinden günlük uçuşlar
 • Eski kolonileri olan Brezilya, Angola, Mozambik ve Makau ile çok güçlü ekonomik ilişkilere sahiptir.
 • İngiltere ile 14.yy’dan günümüze ayrıcalıklı ilişkiye sahiptir; İngiliz dili ve kültürü yaygındır.
 • Avrupa Komisyonu’na göre e-devlet uygulamasında tüm AB ülkeleri içinde bir numaradır.
 • Portekiz karayolu, demiryolu, hava yolları ve deniz yollarında modern bir altyapıya sahiptir.
 • Güneş ve rüzgâr enerjisinde yüksek potansiyele sahiptir.
 • Dünyada en güvenli dördüncü ülkedir.
 • Kaliteli insan kaynaklarına sahiptir.
 • Portekiz OECD Avrupa ülkeleri arasında eğitimde en avantajlı ülkelerdendir.
 • Portekiz, İngilizcenin dünyada en yaygın konuşulduğu yedinci ülkedir. İspanya 33, Fransa 31. sırada yer alır. Birinci Hollanda’dır.
 • 189 ülke arasında, işyeri kurma açısından sıralamada en pratik 10. ülkedir.

Özetle Portekiz, Golden Visa yatırımcıları için dünya piyasalarına açılırken pek çok avantajı beraberinde sunan bir Avrupa Birliği ülkesidir. Bu nedenle, Portekiz’e güvenle yatırım yapılır.

EUPorto uluslararası finans ve gayrimenkul alanında 25 yılı aşkın tecrübesiyle, doğuştan Portekizli-Türk olmanın verdiği lokal bilgi, dil ve Portekiz kültürü hakimiyetiyle, sadece Portekiz’e odaklı çalışarak zengin yatırım fonu portföyü çeşitliliğiyle ve güvenli fon yatırım seçkisiyle Portekiz Golden Visa ile Avrupa Vatandaşlığı alanında Türkiye’de öncüdür. EUPorto, Portekiz’de en güvenli fon yatırımını gerçekleştirmeyi hedefleyen yatırımcılar için lokal fon yatırım fırsatlarını ve Portekiz Borsası’nda aktif kuruluşların fonlarını (Portekiz Açık Fon) Türkiye’deki yatırımcılara sunan ilk firma olmayı başarmıştır. EUPorto, Portekiz’de fon yatırım tavsiyesi, en güvenli fon nedir?  Açık yatırım fonu nedir? en sağlam yatırım seçenekleri, Portekiz vatandaşlığı, Portekiz altın vize, Portekiz yatırımı konularında uzmandır.

EUPorto Olarak Biz Kimiz ve Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

2017’den günümüze yatırım aracılığıyla 200’den fazla ailenin Golden Visa başvurularını başarıyla tamamlayan EUPorto, sadece Portekiz Golden Visa alanında aktiftir.

Yatırımcılarına tercih ettikleri yatırım fonlarını, avantajları ve dezavantajlarıyla birlikte tanıtır.

İhtiyaç ve hedeflere göre belirlenen yatırım fonlarının risk yapısını bağımsız bir duruşla aktarır. Golden Visa yatırımcıları böylece değerlendirmeler doğrultusunda kendi seçimini bilinçli bir şekilde yapar.

Gerek banka destekli Portekiz yatırım fonları gerekse Portekiz açık fonları hakkında aklınıza takılan tüm sorular için deneyimli ekibimize ulaşabilir, Instagram ve Facebook’ta euportocom hesabını takip edebilirsiniz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

Neden Portekiz'e Yatırım Yapmalı?

Portekiz’e Neden Yatırım Yapmalı?

Yatırımlarınızda Neden Portekiz Golden Visa‘yı Tercih Etmelisiniz? Portekiz’in nüfusu 10,3 milyon olmasına rağmen dünya çapında Portekizce…
Detaylı Bilgi Alın.