Portekiz Çifte Vatandaşlık Şartları Nelerdir?

Portekiz Golden Visa çifte vatandaşlık programı Türk yatırımcılara ve ailelerine minimum 280.000 Euro’luk gayrimenkul satın alarak Portekiz’de oturum ve Portekiz vatandaşlığı, bir başka ifadeyle çifte vatandaşlık elde etme fırsatı sunuyor. Yılda sadece 7 gün Portekiz’de bulunarak 5 yıl sonra ailece Portekiz pasaportuna başvurulabiliyor.

Çifte vatandaşlık nedir sorusuna verilebilecek en kısa yanıt, tüm TC vatandaşlarının Portekiz’den bir mülk alarak elde edeceği çok avantajlı bir vatandaşlık yapısıdır.

Çifte vatandaşlık veren ülkeler arasında yer alan Portekiz’in yatırımla oturum programına başvuru yapabilmek için minimum 280.000 Euro tutarında bir gayrimenkul satın alınması gerekiyor. Programın genel uygulamasında yatırım tutarı 500.000 Euro’dur. Ancak alacağınız gayrimenkulün yaşına ve lokasyonuna göre bu tutar Lizbon, Porto gibi büyük şehirlerde 350.000 Euro’ya, nüfus yoğunluğu düşük yerlerde ise 280.000 Euro’ya kadar inmektedir.

Lizbon, Porto gibi büyük şehirlerde anahtar teslim konutlar veya yeni projelerde limit 500.000 Euro’dur. 350.000 Euro tutarında bir ev alımında ise mülkün kentsel dönüşüm bölgesinde bulunması veya minimum 30 yaşında olması gerekmektedir. İndirimli 280.000 Euro’luk gayrimenkuller ise nüfus yoğunluğu düşük olan bölgelerde (NUT III) olmalıdır. Bu bölgelerde km2 başına düşen insan sayısı 100’den azdır.

1 Ocak 2022’den itibaren uygulamaya konulan değişiklik sonrası Lizbon, Porto ve sahil bölgelerinde gayrimenkul alınabilmektedir ancak bu konutların turistik lisanslı olmaları gerekmektedir.

Satın alınan gayrimenkuller karşılığında yatırımcıya ve aile fertlerine 2 yılda bir yenilenen Portekiz oturum kartı verilmektedir. Oturma kartı ile Portekiz’de istediğiniz kadar yaşayabilir, iş kurabilir, çalışabilir, devletin sağlık ve eğitim gibi imkânlardan faydalanabilirsiniz. Portekiz Golden Vize oturum izni ile tüm Schengen ülkesine vizesiz seyahat edilebilir. Portekiz aynı zamanda çifte vatandaşlığa izin veren ülkeler arasında en popüler olanıdır.

Çifte vatandaşlığa giden yolda oturum izniniz süresince Portekiz’de her iki yıl içinde sadece 14 gün geçirmeniz yeterlidir. Arzu edilirse devamlı olarak da Portekiz’de yaşanabilir.

Portekiz Çifte Vatandaşlık Veren Ülkeler Arasında Yer Alıyor mu?

Portekiz Çifte Vatandaşlık Veren Ülkeler Arasında Yer Alıyor mu?

Evet, Avrupa ülkeleri içerisinde Türklerin çifte vatandaşlık elde etme konusunda başvuru yaptığı en popüler ülke Portekiz’dir.

AB ülkelerinden çifte vatandaşlık almak isteyen TC vatandaşları öncelikle, hangi ülkelerin çifte vatandaşlığa izin verdiğini araştırması gerekmektedir. Çifte vatandaşlık hakkı çoğunlukla gayrimenkul edinimiyle alınabilmektedir. Çifte vatandaşlık alınırken uygulanacak minimum kalma şartları ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Portekiz’de yıllık bulunma şartı 7 gün olup, Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde en cazip seçenektir.

Portekiz Vatandaşlığı başvurusu Portekiz İçişleri Bakanlığı’na yapılmaktadır.

Çifte Vatandaşlık Avantajları Nelerdir?

TC vatandaşlarının Portekiz’den gayrimenkul alarak ailece Portekiz vatandaşı olması pek çok açıdan avantajlıdır. Avrupa’da eğitim, çalışma, sağlık ve 188 ülkeye vizesiz seyahat edebilme gibi birçok konuda kolaylık sağlayan Portekiz vatandaşlığı, yatırımla çifte vatandaşlığın avantajları arasındadır. Sadece 280.000 Euro’luk bir gayrimenkul yatırımı ile ailece ömür boyunca Avrupa vatandaşlığına sahip olunabilmesi TC vatandaşları için büyük bir avantajdır.

Çocuklarınızın diledikleri Avrupa ülkesinde eğitim yapabilme hakkı göz önünde bulundurulduğunda tüm burs ve birinci sınıf üniversiteler dâhil okul fırsatlarından faydalanabilmeleri mümkündür.

Çifte Vatandaşlık Avantajları Nelerdir?

Avrupa’daki tüm çalışma imkânlarından da yararlanabilmektedir.  Avrupa’nın dilediğiniz ülkesinde, şehrinde hayalinizdeki işi kurabilir veya çalışma iznine gerek duymadan dilediğiniz yerde çalışabilirsiniz. Ayrıca çok düşük konut kredi fırsatlarından yararlanarak dilediğiniz gayrimenkule kira öder gibi sahip olabilirsiniz.

Çifte vatandaşlık şartları 4 maddede belirtilebilir.

  1. Portekiz’de minimum 280.000 Euro tutarında gayrimenkul almak
  2. Yılda Portekiz’de sadece 7 gün bulunmak
  3. Temiz bir sabıka kaydına sahip olmak
  4. A2 seviyesinde Portekizce bilmek

Çifte vatandaşlık şartları nelerdir sorusuna, Portekiz’de herhangi bir vergi borcunun bulunmaması ve mülkün Portekiz vatandaşlığı alınıncaya kadar elden çıkarılmaması da eklenebilir.

Özetle, Portekiz çifte vatandaş olma şartları açısından Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde en çok rağbet gören ülkedir.

EUPorto: Biz Kimiz ve Sizin İçin Ne Yapıyoruz?

EUPorto, Portekiz Golden Visa yatırımcılarıyla güvene dayalı ilişkinin esas alındığı bir danışmanlık firmasıdır. Sadece Portekiz’deki kurumsal ve gayrimenkul alanında uzman hukuk firmalarının onayından geçen gayrimenkul fırsatlarını yatırımcılara sunar, yatırım ve Golden Visa oturma izni başvurularını tek merkezden yürütür. Bu nedenle, yatırımcılarının hedef ve beklentilerine uyan en güvenli gayrimenkulleri ve yatırım fonlarını önerir. Yatırım seçeneklerini filtreleyerek yatırımcının menfaatini ön planda tutar.

Özetle EUPorto, Golden Visa piyasasındaki danışmanlık firmalarından farklı olarak yatırımcılarına bir emlakçı gibi piyasadaki tüm gayrimenkul projelerini portföyüne alıp listeler halinde sunmaz. Riskli gayrimenkul projelerine yönlendirmez, tam tersine yatırımcılarının yatırımlarını koruyan, Portekiz yasalarının izin verdiği doğru uygulamalarla tüm Golden Visa sürecini tek muhatap olarak yönetir.

Sadece Portekiz oturma izni konusunda uzman EUPorto, doğuştan Portekizli-Türk olması sebebiyle lokal bilgi ve piyasa hakimiyetine sahiptir. Lizbon ve civarı, Porto ve Algarve bölgesinde en verimli ve güvenli gayrimenkul seçeneklerini sunar. Portekiz oturma izni kapsamındaki tüm yatırım türleri ve kategorilerinde zengin bir portföye sahiptir. Minimum 280.000, 350.000, 400.000 ve 500.000 Euro tutarında getiri sağlayan gayrimenkul ve anapara korumalı/teminatlı Portekiz yatırım fonları sunar. Butik bir danışmanlık hizmetiyle yatırımcının hedefine yönelik en verimli ve güvenli seçenekler üzerinden yatırımcının tercih yapmasında destek olur. Golden Visa Portekiz oturum izni alma sürecinde operasyonel kapsamda A’dan Z’ye işlemleri koordine eder. Bilgi ve iletişim için web sitemizi ziyaret edebilir, Instagram ve Facebook’ta euportocom hesabını takip edebilirsiniz. Tel: +90 212 302 90 40.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

Neden Portekiz'e Yatırım Yapmalı?

Portekiz’e Neden Yatırım Yapmalı?

Yatırımlarınızda Neden Portekiz Golden Visa‘yı Tercih Etmelisiniz? 1990-2019 yılları arasında gayrimenkul piyasasında yıllık büyüme oranı %3.7’dir.…
Detaylı Bilgi Alın.