Avrupa Oturum İzni | Dikkat Edilmesi Gerekenler

Küreselleşen dünyayla doğru orantılı olarak değişen koşullar, TC yatırımcıların alışkanlıklarını da hızlıca değişime uğratıyor. Türkiye’den mülk alımı gibi geleneksel yatırımlara alternatif olarak özellikle yaşanan vize problemlerini ortadan kaldıran Portekiz Golden Visa yatırımı tercih ediliyor. Portekiz, konut alan tüm TC vatandaşlarına en kısa sürede oturma izni veren ülkeler arasındadır ve Türk işadamlarının en çok tercih ettiği Avrupa ülkesidir.

Yatırımla oturum programı olan Golden Visa, TC işadamlarına Avrupa’nın tüm ülkelerine vizesiz seyahat avantajı sunuyor. Portekiz, Türk kültürüne yakın atmosferiyle oldukça rağbet görüyor.  Portekiz Golden Visa Programı, sadece 280.000 Euro konut alımıyla Türklerin vize problemini çözen Avrupa’nın en popüler oturum programıdır. Kasım 2012’den günümüze, Türk vatandaşları başta olmak üzere programa yaklaşık 11.000 yatırımcı dâhil olmuş, Portekiz oturma kartı edinmiştir.

Sahip olunacak Portekiz oturum kartı ile tüm AB ülkelerine vizesiz seyahat edilebilir.

Portekiz oturum kartı alındıktan sonra artık Avrupa Birliği’nin tüm ülkelerine gidebilmek için konsolosluklara başvurmak durumunda kalınmaz, evrak toplamakla uğraşılmaz ve herhangi bir ücret ödenmez. ‘Tam ihtiyaç duyduğum zamanda ya vize başvurum reddedilirse’ gibi korkular yaşamaz, sadece uçak biletinizi alıp seyahatlerinizi güvenle planlayabilirsiniz.

Konut Alarak Portekiz Oturma İzni Nasıl Alınır?

Yatırım yoluyla Avrupa oturma izni programına başvurmak isteyenlerin başlangıç noktası çoğunlukla internet oluyor. Biraz araştırma yaptıktan sonra özellikle kendi ürününü satan gayrimenkul veya fon şirketleriyle tanışacaklar, sunumlarında ‘artık Lizbon ve Porto’dan gayrimenkul alınamıyor’ diyerek kendi ürünlerine yönlendiriyorlar. Ancak bu doğru değildir. Ocak 2022’de yasa değişikliği sonrası hala Lizbon ve Porto’nun şehir merkezinden gayrimenkul alarak Golden Visa başvurusunda bulunmak mümkündür. Portekiz’in en dinamik lokasyonlarında yatırımcıları bekleyen verimli seçenekler vardır.

Daimi oturum programları kapsamında Golden Visa yatırımında doğru ilerleyebilmek için size uygun yatırım seçeneklerini iyice öğrenip, bunlar arasından bütçenize, beklentinize ve gelecek planlarınıza hangisi uyuyorsa ona göre tercih yapabilirsiniz.

Konut alarak Portekiz oturma izni nasıl alınır?

Peki Golden Visa Danışmanlığı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 1. Danışmanlık firmasının Portekiz’de gayrimenkul alımında ve Golden Visa başvurularında deneyim, iş tecrübesi ve uzmanlık durumu
 2. Golden Visa sürecindeki danışmanlık hizmetinin kalitesi
 3. Golden Visa danışmanlık firmasının Türkiye’de ve Portekiz’de bilinirliği
 4. Danışmanlık hizmet bedeli
 5. Danışmanlık firması Portekiz odaklı mı yoksa genel mi çalışıyor
 6. Daha önce Türkiye’den hizmet alan yatırımcıların yorumları
 7. Firmanın bulunduğu ülke ve hizmet süresi

Portekiz Golden Visa yatırımınız profesyonel danışmanlık hizmetleri ile desteklendiğinde, sürpriz yaşamadan başarıyla sonuçlanacaktır. Golden Visa danışmanlık firmalarının Portekiz oturum programı için kurdukları organizasyon yapıları, yaklaşımları, çalışma anlayışları ve etik kuralları farklılık gösterebilmektedir.

Portekiz Golden Visa başvurunuzda destek alacağınız firmanın profesyonellik seviyesi hakkında bilgi sahibi olmanız, karar verme sürecinizi kolaylaştıracaktır.

Portekiz Golden Visa için Nereye Başvurmalısınız?

Nereden ve nasıl başlamanız gerektiği çok önemlidir. Öncelikle Avrupa’da ev alana oturma izni veren ülkelerin listesini yapmakla başlayabilirsiniz. Portekiz AB ülkeleri içinde ev alana oturma izni veren ülkeler arasında en popüler olanıdır. Golden Visa başvurularında deneyimli, başvururken önünüze sadece kendi ürününü veya hisseli tapulu gayrimenkul projelerini değil, kat mülkiyet tapulu farklı yatırım alternatifleri de sunabilecek, bilgili bir kuruma başvurmalısınız.

Yurt dışında gayrimenkul alımı yaparak Avrupa oturma izni veya AB pasaportuna sahip olmak ailenizin geleceğiyle ilgili verilecek en önemli kararlardandır. Bu yüzden doğru kararı alabilmek için sorgulamak ve araştırmak bir gerekliliktir.

Avrupa oturum izni programlarından en popüler olanı Portekiz’e aittir. Sadece 280.000 Euro ile alınacak bir gayrimenkul yatırımı ile ailece Portekiz oturum izni alınabilir. Böylece, tüm aile bireyleriniz tüm AB ülkelerine vizesiz seyahat hakkı kazanır; Portekiz’de yaşayabilir, iş kurabilir, çalışabilir ve eğitim alma hakkından faydalanabilir.

Golden Visa Portekiz Türk Yatırımcılarını Nasıl Çekiyor?

Avrupa Birliği ülkeleri arasında bazı ülkeler yatırımcılardan bağış talep ederken Portekiz, yılda sadece 7 gün geçirerek,  5 yıl içinde vatandaşlık veren tek ülkedir. Yunanistan’da bu süre 7 yıldır ve yılda en az 6 ay Yunanistan’da yaşanmalıdır.  Portekiz, AB vatandaşlığı almak isteyen Türk vatandaşları için en iyi seçenektir.

Portekiz Golden Visa’nın Avantajları :

 1. Beş yılda AB vatandaşlığına başvurabilme
 2. Schengen ülkelerinde vizesiz dolaşabilme
 3. Vatandaşlık alındığında askerlik şartı yoktur.
 4. Portekiz’in dışındaki gelirler vergiye tabii değildir.
 5. Yılda sadece 7 gün kalarak oturum sürdürülebilir.
 6. Vatandaşlığı aldıktan sonra gayrimenkul satılabilir ve para Portekiz’in dışına çıkarılabilir.
 7. Başvuruya aile fertleri de dâhil edilebilir.
 8. Portekiz’de eğitim, sağlık gibi kamu hizmetlerinden ücretsiz faydalanılır.
 9. Portekiz’de çalışılabilir veya yeni bir şirket kurulabilir.

Avrupa Oturum İzni Güncel Şartlar Nelerdir?

TC vatandaşları için yatırım yoluyla en kolay alınan oturum izni programı Portekiz’e aittir.  Bu program Portekiz Golden Visa ARI olarak adlandırılır, minimum yatırım tutarı 280.000 Euro’dur. Başvuru şartları şunlardır;

 1. Minimum yatırım tutarı olan 280.000 Euro’luk gayrimenkul alımı veya 500.000 Euro’luk Portekiz yatırım fonu alımı
 2. Temiz bir sabıka kaydına sahip olmak
 3. 18 yaşın üzerinde olmak

Avrupa Oturum İzni Güncel Şartlar Nelerdir?

Yatırım Yaparak Oturum İzni Alınabilir mi?

Evet, Avrupa’da bazı ülkelerde gayrimenkul yatırımı yaparak belirli şartları sağlayarak oturum izni alınabilmektedir. Portekiz oturma izni, TC vatandaşlarının en az 280.000 Euro’luk bir yatırım karşılığında Portekiz’de yaşama, çalışma ve eğitim hakkı sunan bir programdır. Portekiz oturum izni programı, 5 yıl sonra süresiz oturma izni veya Portekiz vatandaşlığına başvurma hakkı sunar.

EUPorto: Biz Kimiz ve Sizin İçin Ne Yapıyoruz?

EUPorto, Portekiz Golden Visa yatırımcılarıyla güvene dayalı ilişkinin esas alındığı bir danışmanlık firmasıdır. Sadece Portekiz’deki kurumsal ve gayrimenkul alanında uzman hukuk firmalarının onayından geçen gayrimenkul fırsatlarını yatırımcılara sunar, yatırım ve Golden Vize başvurularını tek merkezden yürütür. Bu nedenle, yatırımcılarının hedef ve beklentilerine uyan en güvenli gayrimenkulleri ve yatırım fonlarını önerir. Yatırım seçeneklerini filtreleyerek yatırımcının menfaatini ön planda tutar.

Özetle EUPorto, Golden Visa piyasasındaki danışmanlık firmalarından farklı olarak yatırımcılarına bir emlakçı gibi piyasadaki tüm gayrimenkul projelerini portföyüne alıp listeler halinde sunmaz. Riskli gayrimenkul projelerine yönlendirmez, tam tersine yatırımcılarının yatırımlarını koruyan, Portekiz yasalarının izin verdiği doğru uygulamalarla tüm Portekiz Golden Visa sürecini tek muhatap olarak yönetir.

Sadece Portekiz Golden Visa konusunda uzman EUPorto, doğuştan Portekizli-Türk olması sebebiyle lokal bilgi ve piyasa hakimiyetine sahiptir. Lizbon ve civarı, Porto ve Algarve bölgesinde en verimli ve güvenli gayrimenkul seçeneklerini sunar. Portekiz Altın Vize kapsamındaki tüm yatırım türleri ve kategorilerinde zengin bir portföye sahiptir. Minimum 280.000, 350.000, 400.000 ve 500.000 Euro tutarında getiri sağlayan gayrimenkul ve anapara korumalı/teminatlı Portekiz yatırım fonları sunar. Butik bir danışmanlık hizmetiyle yatırımcının hedefine yönelik en verimli ve güvenli seçenekler üzerinden yatırımcının tercih yapmasında destek olur. Golden Visa Portekiz oturum izni alma sürecinde operasyonel kapsamda A’dan Z’ye işlemleri koordine eder. Bilgi ve iletişim için web sitemizi ziyaret edebilir, Instagram ve Facebook’ta euportocom hesabını takip edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

Neden Portekiz'e Yatırım Yapmalı?

Portekiz’e Neden Yatırım Yapmalı?

Yatırımlarınızda Neden Portekiz Golden Visa‘yı Tercih Etmelisiniz? 1990-2019 yılları arasında gayrimenkul piyasasında yıllık büyüme oranı %3.7’dir.…
Detaylı Bilgi Alın.