2022’de Portekiz’de Şirket Kurma – Şirket Türleri ve Kuruluşu

Portekiz’de şirket kuruluşuna ilişkin mevzuat 262/86 sayılı Kararname ile onaylanmış ve Kasım 1986’dan beri Ticaret Şirketler Kanunu ile düzenlenmiştir.

Portekiz’de yabancı sermayeye yönelik herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Portekizli bir hissedarın olması şartı da yoktur. Ayrıca kârın ülke dışına götürülmesiyle ilgili bir sınırlama da yoktur. Yabancı yatırımcıya uygulanacak kurallar bir Portekizli yatırımcıya uygulanan kurallar ile aynıdır.

Portekiz’de yerleşik olmayan şirket hissedarlarının NIF yani Portekiz vergi numarası alması gereklidir.

Portekiz’de En Yaygın Şirket Tipleri

  1. Tek kişilik Limited Şirketi (Sociedade por Quotas) : 2 ortaklı veya tek kişilik olabilmektedir. Ticari ünvanlarında ‘Unipessoal’ veya ‘LDA’ ibaresi yer alır. Minimum sermaye miktarı temsilidir.
  2. Anonim şirket (Sociedade Anónima): En az beş ortaklı olarak kurulur, ortakların sınırlı sorumluluğu bulunur. Anonim şirket ortağının tüzel kişi olması durumunda tek ortaklı olarak da kurulabilir. Minimum sermaye tutarı 50.000 Euro’dur. Ticari unvanında ‘SA’ ibaresi bulunur.

Portekiz Merkez Bankası verilerine göre Portekiz’in doğrudan yabancı sermaye girişi yaklaşık 149 mia Euro’dur. En fazla pay Hollanda ve İspanya’ya aittir. Şöyle ki:

Portekiz Yabancı Sermaye Girişi Verileri

 

Portekiz’e Başlıca Yatırım Yapan Kurumsal Türk Firmaları:

Firma İsmi Sektör
Cimpor Portugal SGPS SA./Oya<<k Çimento
Yılport Liman İşletmeciliği
Global Liman İşletmeleri A.Ş. Kruvaziyer Terminalleri İşletmecisi
Esan Eczacıbaşı Endüstriyel Hammaddeler A.Ş. Maden Arama ve işletme
Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. İlaç
Beko Portugal Home Appliances LDA. Beyaz Eşya
Beta Optik Optik
Fark Holding Otel
Arkas Denizcilik ve Nakliyat A.Ş. Lojistik

 

Portekiz’de Yabancı Yatırım Mevzuatı ve Yatırım Teşvikleri:

Prensip olarak yerli ve yabancı yatırımcılar kamu hizmeti olarak tanımlanmış bazı ekonomik faaliyetlerde doğrudan bulunamazlar. Örneğin, su yönetimi, deniz –  demiryolu taşımacılığı, limanların  işletimi. Söz konusu bu alanlarda faaliyette bulunmak için Portekiz hükümeti tarafından bir sözleşmeyle yetkilendirilmek gerekir. Bu faaliyet alanlarında imtiyaz sözleşmesi aracılığıyla yabancılar da faaliyette bulunabilirler.

Portekiz’de TC vatandaşlarının gayrimenkul edinmelerine ilişkin bir kısıtlama yoktur. Portekiz Kasım 2012’de başlattığı Portekiz Golden Visa diğer ismiyle Portekiz Altın Vize uygulamasıyla ekonomisini güçlendirebilmek için yatırımla Vatandaşlık programını başlatmıştır.

Bugüne dek Portekiz’de 10.636 yatırımcı Golden Visa almaya hak kazanmıştır. En fazla başvuru Çin’den gelmiştir, ikinci Brezilya ve ardından yaklaşık 500 yatırımcıyla Türkiye gelmektedir. Golden Visa için minimum yatırım tutarı 280.000 Euro’dur.  Edinilecek Golden Visa kartları Portekiz oturma izni ve Portekiz çalışma izni de kapsar.

Portekiz'de İşyeri Kurmanın Maliyeti Nedir?

Portekiz’de İş Yeri Nasıl Kurulur?

  • Anında şirket kurma yöntemi (Empresa Na Hora): 8 Temmuz 2005’de, 111/2005 sayılı kararname ile onaylanmıştır. En çok tercih edilen yöntem olup gerekli bütün dokümanların hazır olması durumunda şirket kuruluşu bir saatten kısa bir sürede gerçekleştirilebilmektedir. Tüm işlemler şirketin adresinden bağımsız olarak, Portekiz genelinde pek çok noktada yer alan “Empresa Na Hora” ofislerinden şirket tescili yapılabilmektedir.
  • On-line Yöntem (Empresa Online): 29 Haziran 2006’da, 125/2006 sayılı kararname ile onaylanmıştır. Bu yöntemde şirketlerin internet üzerinden kuruluşu mümkündür. Kuruluş işlemleri bir veya iki gün sürmektedir. Söz konusu hizmete aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir.

Portekiz’de İş Yeri Kurmanın Maliyeti Nedir?

Portekiz’de bir iş kurmanın maliyeti 360 Euro’dan başlamaktadır, ancak hızlı bir şekilde açılmak isteniyorsa bu tutar 1.000 Euro’ya çıkabilir. Ayrıca şirketinizin kayıtlarını tutacak size vergi avantajlarından yararlanmanızı sağlayacak bir muhasebeciye ihtiyaç duyulacaktır. Bunun için aylık gider yaklaşık 100-150 Euro olarak düşünülebilir.

EUPorto, sadece Portekiz Golden Visa yatırımcılarıyla güvene dayalı ilişkinin esas alındığı butik bir danışmanlık firmasıdır. Sadece Portekiz’deki kurumsal ve gayrimenkul alanında uzman hukuk firmalarının onayından geçen projeleri yatırımcılara sunar, yatırım ve Portekiz Altın Vize başvurularını tek merkezden yürütür. Bu nedenle, yatırımcılarının hedef ve beklentilerine uyan en güvenli gayrimenkulleri ve yatırım fonlarını önerir. Yatırım seçeneklerini filtreleyerek yatırımcının menfaatini ön planda tutar.

Özetle EUPorto, Golden Visa piyasasındaki danışmanlık firmalarından farklı olarak yatırımcılarına bir emlakçı gibi piyasadaki tüm gayrimenkul projelerini portföyüne alıp listeler halinde sunmaz. Riskli gayrimenkul projelerine yönlendirmez, tam tersine yatırımcılarının yatırımlarını koruyan, Portekiz yasalarının izin verdiği doğru uygulamalarla tüm Golden Visa sürecini tek muhatap olarak yönetir.

Golden Visa ile Portekiz Vatandaşlığı konusunda uzman EUPorto, doğuştan Portekizli-Türk olması sebebiyle lokal bilgi ve piyasa hakimiyetine sahiptir. Lizbon ve civarı, Porto ve Algarve bölgesinde en verimli ve güvenli gayrimenkul seçeneklerini sunar. Portekiz vizesi kapsamındaki tüm yatırım türleri ve kategorilerinde zengin bir portföye sahiptir. Minimum 280.000, 350.000, 400.000 ve 500.000 Euro tutarında getiri sağlayan gayrimenkul ve anapara korumalı/teminatlı Portekiz yatırım fonları sunar. Butik bir danışmanlık hizmetiyle yatırımcının hedefine yönelik en verimli ve güvenli seçenekler üzerinden yatırımcının tercih yapmasında destek olur. Golden Visa Portekiz ile Portekiz Vatandaşlık alma sürecinde operasyonel kapsamda A’dan Z’ye işlemleri koordine eder. Bilgi ve iletişim için web adresimizi ziyaret edebilir, Instagram ve Facebook’ta euportocom hesabını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

Neden Portekiz'e Yatırım Yapmalı?

Portekiz’e Neden Yatırım Yapmalı?

Yatırımlarınızda Neden Portekiz Golden Visa‘yı Tercih Etmelisiniz? 1990-2019 yılları arasında gayrimenkul piyasasında yıllık büyüme oranı %3.7’dir.…
Detaylı Bilgi Alın.