Portekiz’de Emekli Olmak: Tüm Bilmeniz Gerekenler

Portekiz’in tüm sosyal ve doğal güzelliklerinin yanında 2022 Global Yaşam Kalitesi sıralamasında dördüncü sıradadır. Her ailenin çocukları için aradığı sağlıklı yaşam koşulları, spor tesisleri, trafiksiz ulaşım, sosyal – uluslararası ortam ve güvenli bir yaşam Portekiz’de en yüksek standarttadır.

Türkiye’den emekli olan kişiler de, kendileri için daha iyi imkânlar sunan ülke ve şehirlere yatırım yapmayı tercih ediyorlar.  Bu doğrultuda Golden Visa yatırımcıları için Portekiz en çok tercih edilen bir ülke konumundadır.

Portekiz Emekli Olmak için İyi Bir Ülke mi?

Tenisten deniz sporlarına geniş yelpazedeki aktivitelerden yararlanabilmek birçok Avrupa ülkelerinde maliyetliyken Portekiz’in daha uygun alternatifler sunduğunu göreceksiniz. Çevre kirliliğinden, kalabalıktan ve gürültüden uzak şehirleri, tertemiz havası, sağlıklı gıdaları, doğal güzellikleri ve yemyeşil yerleşim yerleri Portekiz’de yaşamı daha kaliteli ve konforlu hale dönüştürmektedir. Ayrıca doğru ekonomi yönetimi ile yabancı yatırımcılar çekerek işsizlik oranını azaltmış, sonuç olarak Portekiz’i yatırım ve yaşam açısından daha da kıymetli bir ülkeye dönüştürmüştür.

Özetle Portekiz mükemmel iklimi, ucuz yaşam maliyeti, mükemmel sağlık altyapısı ile pek çok emekli yatırımcıyı cezbediyor. Emekli TC vatandaşları Golden Visa yatırımı yaparak aldıkları oturum kartlarıyla, kendilerine daha iyi imkânlar sunan Portekiz’de ikinci baharlarını yaşamayı tercih ediyorlar.

Portekiz emekli olmak için iyi bir ülke mi?

Portekiz’de Emekliler için En İyi Yer Neresidir?

Emekli olup yurt dışına yerleşmek isteyen Kuzey Avrupalılar genellikle Algarve bölgesini tercih etmektedir. Portekiz’in küçük bir ülke olmasının getirdiği avantajlardan biri de Lizbon’dan Algarve bölgesine araçla 2 saat 45 dakikada ulaşılmasıdır. Algarve’ın 200 km boyunca uzanan sahilinde doğanın muhteşemliğine şahitlik edersiniz. Carvoeiro, Sagres, Silves ve Lagos beldelerinde yatırım seçeneklerine bakılabilir. Portekiz turistik yatırımlar açısından Avrupa’nın en avantajlı ülkesidir.

Gayrimenkul alımı yurtdışı emeklilik şartları arasındadır.  Portekiz’de bir konut yatırımı yaparak dilediğinizde gidip kalabilirsiniz ya da evinizi kiraya vererek elde edeceğiniz kira geliriyle her ziyaretinizde Portekiz’in farklı bir bölgesini keşfedip yaşamınızı zenginleştirirsiniz.

Peki Türkler Emeklilik için Neden Portekiz’i Tercih Ediyor?

  • Düşük Vergiler

Portekiz yasalarına göre Portekiz’de ikamet etmeyen yatırımcılar yurt dışındaki emekli maaşı ve kira- ticari gelirlerinden vergiye tâbi değildirler.

  • Portekiz Golden Visa ve Oturma İzni

Portekiz, TC vatandaşlarına Golden Visa programıyla Portekiz oturma izni fırsatı sunuyor. Minimum 280.000 Euro değerinde gayrimenkul yatırımı yaparak ailece Portekiz oturum izni elde etmek mümkündür. Yatırımcıların ve aile fertlerinin yılda sadece 7 gün Portekiz’de kalma şartı vardır, başvuru sahipleri beşinci yılın sonunda Portekiz vatandaşlığına yani AB vatandaşlığına başvurabilirler. Ayrıca aile birleşimi sayesinde yatırımcı programa aile bireylerini de dâhil edebilir.

Türkler emeklilik için neden Portekiz’i tercih ediyor?

Yukarıda bahsettiğimiz fırsatlar doğrultusunda emekliliğinizi Portekiz’de geçirmek isterseniz, Golden Visa Portekiz programını inceleyebilir, yatırım seçenekleri konusunda deneyimli EUPorto ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Sadece Portekiz Golden Visa konusunda uzman EUPorto, doğuştan Portekizli-Türk olması sebebiyle lokal bilgi ve piyasa hakimiyetine sahiptir. Lizbon ve civarı, Porto ve Algarve bölgesinde en verimli ve güvenli gayrimenkul seçeneklerini sunar. Portekiz Altın Vize kapsamındaki tüm yatırım türleri ve kategorilerinde zengin bir portföye sahiptir. Minimum 280.000, 350.000, 400.000 ve 500.000 Euro tutarında getiri sağlayan gayrimenkul ve anapara korumalı/teminatlı Portekiz yatırım fonları sunar. Butik bir danışmanlık hizmetiyle yatırımcının hedefine yönelik en verimli ve güvenli seçenekler üzerinden yatırımcının tercih yapmasında destek olur. Golden Visa Portekiz oturum izni alma sürecinde operasyonel kapsamda A’dan Z’ye işlemleri koordine eder. Portekiz yatırım, yurtdışı emeklilik, yurt dışı emeklilik şartları, yurtdışı emeklilik işlemleri gibi konulardaki tüm sorulara detaylı yanıtlar ve güncel bilgiler için web sitemizi ziyaret ederek bire bir görüşme formunu doldurabilir veya 0212 302 90 40 no’lu telefonu arayabilirsiniz. Instagram ve facebook’ta euportocom hesabını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

Neden Portekiz'e Yatırım Yapmalı?

Portekiz’e Neden Yatırım Yapmalı?

Yatırımlarınızda Neden Portekiz Golden Visa‘yı Tercih Etmelisiniz? 1990-2019 yılları arasında gayrimenkul piyasasında yıllık büyüme oranı %3.7’dir.…
Detaylı Bilgi Alın.