Portekiz Yatırım Fonu Türleri Nelerdir?

Avrupa Vatandaşlığı edinimi için Portekiz’de yatırım seçeneklerinin neler olduğunu ve yatırımın nasıl yapılması gerektiğini bilmek gerçekten hayati bir öneme sahiptir.

Portekiz Golden Visa kapsamında Avrupa Vatandaşlığı hedefleyen yatırımcılar yurt dışı yatırım fonu ile yatırım yaparak Portekiz pasaportuna sahip oluncaya dek yatırımlarını güvenle artırmayı hedeflerler.

Portekiz Yatırım Fonları Nasıl Çalışır?

Net 500.000 Euro yatırım ile bir veya birden fazla fona kayıt yaptırılarak fonlara ortak olunur. Ancak, hangi türden yatırım fonu aldığınız çok önemlidir. Her ne kadar sektör çeşitliliği barındırsa da fonun yapısı riski minimize etme bakımından çok belirleyicidir. Ülkemizde genelde yatırımcılar fonun içeriğine ve getiri hedefine odaklanmakta, ancak fonun yapısal özelliğini aynı oranda değerlendirmemektedir. Bunun nedeni danışmanlık veren firmaların ya kendi fonlarını pazarlamaları ya da piyasada kolayca internet üzerinden ulaşılabilecek yatırım fon seçeneklerini alt alta sıralayarak sadece fonun varlıkları hakkında bilgi vermeleridir. Oysa, Golden Visa başvurusu için uygun farklı türde yatırım fonları vardır, riski minimize etmekte önemli özelliklere sahiplerdir. Bu türler hakkında size bilgi aktaralım.

Portekiz Yatırım Fonları Nasıl Çalışır

Portekiz Yatırım Fonu Türleri Nelerdir? 

Portekiz yatırım fonu türleri üç gruba ayrılır.

 1. Portekiz Golden Visa – Kapalı Fonlar
 2. Portekiz Golden Visa – Açık Fonlar
 3. Portekiz Golden Visa – Kaybetme Riski Olmayan Fonlar

Portekiz Golden Visa – Kapalı Fonlar

Portekiz Golden Visa başvurusu için piyasada çoğunlukla Golden Visa yatırımcılarına kapalı fonlar pazarlanır. Halbuki kapalı fonlar daha yüksek risk potansiyeline sahiptir. 7-8 yıl boyunca çıkış yapılamayan kapalı fonlara yatırım yapmayı uygun buluyorsanız, paranızla ne satın alınacağını çok iyi bilmelisiniz ve o sektör hakkında iyi bir araştırma gereklidir. Portekiz kapalı fon yatırımında değerlendirme yaparken dikkate almanız gereken detaylar ve yanıt bulmanız gereken temel sorular şunlardır:

 1. Fonun dayanak varlığı nedir, yani fon şirketi kendi öz sermayesi ile bir yatırımda bulunmuş mudur?
 2. Fonun veya fon kuruluşunun geçmiş performansı mevcut mudur ve nasıldır?
 3.  Fonun temettü getiri hedefi Portekiz ekonomisinin gerçekliğiyle uyuşuyor mu?
 4. Golden Visa yatırımcılarına sunduğu ek bir teminat/güvence mevcut mu? Örneğin anapara koruma sunuyor mu?

EUPorto olarak 2017’den günümüze Golden Visa başvuru sürecinizde yatırımcılarımızın ihtiyaç duyacakları tüm bilgileri paylaşıyor ve destek veriyoruz.

Portekiz Yatırım Fonu Türleri Nelerdir

Portekiz Golden Visa – Açık Fonlar

Portekiz Açık fon Portekiz Borsasında işlem gören kurumsal firmalara yatırım yapılmasını sağlar. Dilendiği zaman satış yapılarak nakde çevrilebilmesi ve yatırım değer artışının her gün görüntülenebilmesi bakımından benzersizdir.

Golden Visa amaçlı Portekiz açık fonu seçenekleri ile yatırımınızı risk tercihinize ve getiri beklentinize göre Portekiz yani dünya borsalarında gerçekleştirmiş olursunuz.

Golden Visa yatırımınızı Borsa Yatırım Fonu ile Portekiz borsasında yaparak uluslararası piyasalarda likiditesi olan sermaye piyasası ürünlerinde değerlendirmiş olursunuz.

Portekiz Yatırım fonu ile birikimleriniz Avrupa sermaye piyasasında değerlendirilmek üzere profesyonel yöneticiler tarafından minimum risk – maksimum getiri ilkesi ile yönetilir. Dünya piyasalarındaki gelişmeler SPK lisanslı profesyonel fon yöneticileriyle her gün takip edilerek fonun içindeki menkul kıymetler yönetilmekte ve böylece Golden Visa yatırımınızda optimum getiri elde edilir.

Portekiz Golden Visa ve en mantıklı yatırım fonu seçenekleri hakkında A’dan Z’ye her türlü bilgi ve profesyonel destek için EUPorto’nun deneyimlerinden faydalanabilirsiniz.

Portekiz Golden Visa – Kaybetme Riski Olmayan Fonlar

Portekiz’de Golden Visa kapsamındaki bazı fonlar yatırımcılarına ek teminatlar sunarlar.

Anapara Korumalı Portekiz Golden Visa fonları Portekiz pasaportuna sahip oluncaya kadar riskin sınırlanması hedefiyle ek teminatlarla yatırım yapmanızı sağlar. Ana para korumalı Portekiz yatırım fonu, riskler konusunda temkinli Golden Visa yatırımcıların portföylerini güvenceye alma imkânı verir.

EUPorto’nun portföyünde ana para korumalı Portekiz Golden Visa yatırım fonları da bulunmaktadır.

Yurtdışı Yatırım Fonlarının Getirileri Nelerdir?

Portekiz Golden Visa Yatırım Fonlarının Getirileri farklı şekillerde oluşur. Birincisi, fonun içeriğinden kâr payı elde eder. Fondan elde edilen kazançlar portföy değerine yansıtılır. Yani fon fiyatları her gün görüntülenebilir. Örneğin fonun sahip olduğu bir menkulün değeri artar ve satış yapılırsa fon, sermaye kazancı elde eder. Elde edilen bu kazanç da fonun portföy değerine yansır. Ancak Golden Visa fonlarında bu durumun tersi de yaşanabilir ve değer kaybı riski de bulunmaktadır. Değer kaybı riskine karşı Portekiz’de ana para korunaklı yatırım fonları hakkında Euporto yetkililerinden destek alabilirsiniz. Portekiz’de gayrimenkul içerikli muhafazakâr fonlarda yatırım fonu getirileri yüzde 3 ila 7 arasındadır.

Portekiz’e Yatırım Yapılır mı?

Portekiz, yatırımla Avrupa Vatandaşlığı hedefleyen TC vatandaşları için önemli bir ülkedir. Golden Visa Portekiz kapsamında minimum 280.000 Euro ile gayrimenkul alarak ailece yılda sadece 7 gün kalınarak Avrupa vatandaşlığı alınabilir.

Portekiz’e yatırım yapma avantajları:

 • Stratejik konum
 • Euro cinsinden kira geliri
 • Türkiye’den ve büyük Avrupa şehirlerinden günlük uçuşlar
 • Cazip Tüketici Pazarı
 • Eski sömürgeleri olan Brezilya, Angola, Mozambik ve Makau arasında ayrıcalıklı ekonomik ilişkilere sahiptir.
 • İngiltere ile 14.yy’dan beri ayrıcalıklı ilişkiye sahiptir ve İngiliz dili ve kültürü yaygındır.
 • Avrupa Komisyonu’na göre e-devlet uygulamasında AB ülkeleri arasında bir numaradır.
 • Portekiz karayolu, demiryolu, hava yolları ve deniz yollarında dünyaca ünlü altyapıya sahiptir.
 • Jeolojik kaynaklarda yüksek potansiyel
 • Güvenlik – düşük suç oranı ile dünyada dördüncüdür.
 • Kaliteli insan kaynakları
 • Portekiz OECD Avrupa ülkeleri arasında eğitimde en avantajlı ülkelerdendir.
 • Portekiz, İngilizcenin dünyada en yaygın konuşulduğu yedinci ülkedir. İspanya 33, Fransa 31. sırada yer alır. Birinci Hollanda’dır.
 • 189 ülke arasında, işyeri kurma açısından sıralamada en pratik 10. ülkedir.

Portekiz'e Yatırım Yapılır mı

Neden Portekiz’e Yatırım Yapılır?

Portekiz, Golden Visa yatırımcıları için sadece Avrupa piyasasına değil aynı zamanda dünya piyasalarına açılırken pek çok avantajı beraberinde sunan bir Avrupa Birliği ülkesidir. Bu nedenle, Portekiz’e güvenle yatırım yapılır.

Portekiz’e Yatırım Yapmak Mantıklı mı?

Portekiz Avrupa’nın en gelişmiş ve en esnek vatandaşlık programına sahiptir.  Minimum 280.000 Euro gayrimenkul alarak veya net 500.000 Euro tutarında yatırım fonu alımıyla Golden Visa’ya başvurulabilir. Portekiz’de yapacağınız yatırım sayesinde aylık olarak Euro cinsinden düzenli bir kira getirisi oluşur ve TL-Euro kur değişimleri göz önüne bulundurulduğunda daha güvenli bir geliriniz olur.  Türkiye’de yapacağınız yatırımlarda kira geliri Türk Lirası olurken Portekiz’de yapacağınız yatırımlarda kira geliri Euro cinsinden olacaktır. Gayrimenkul kira getirileri yıllık bazda yüzde 3 ila 7 arasındadır.

Eurostat’ın son verilerine göre, Portekiz’de ev fiyatları 2010 ile 2021 arasında %56,8 arttı. Aynı dönemde Yunanistan’da ise %-28 oranında düşüş gerçekleşmiştir. Portekiz’e yatırım yapılır mı? sorusuna aşağıdaki tabloya bakarak yanıtlayacak olursak, kesinlikle evet olacaktır.

Portekiz'e Yatırım Yapmak Mantıklı mı

Portekiz’de Ev Satın Almanın Başlıca Avantajları Nelerdir?
 • Avrupa Birliği’nde ileriye yönelik bir yatırım
 • Avrupa’nın en prestijli ve popüler bölgelerinde ev sahibi olma fırsatı
 • Euro cinsinden yüksek ve sorunsuz kira getirisi
 • Portekiz vatandaşlığı aldıktan sonra kolayca gayrimenkulü satıp çıkış yapabilme

Portekiz’de kira fiyatları 2010 ile 2021 arasında Euro bazında % 16′ arttı.

Portekiz’de Ev Satın Almanın Başlıca Avantajları Nelerdir

EUPorto uluslararası finans ve gayrimenkul alanında 20 yılı aşkın tecrübesiyle, doğuştan Portekizli-Türk olmanın verdiği lokal bilgi, dil ve Portekiz kültürü hakimiyetiyle, sadece Portekiz’e odaklı çalışarak zengin yatırım portföyü çeşitliliğiyle ve güvenli fon yatırım seçkisiyle Portekiz Golden Visa ile Avrupa Vatandaşlığı alanında Türkiye’de öncüdür. EUPorto, Portekiz’de yüksek getiri elde etmeyi hedefleyen yatırımcılar için lokal gayrimenkul yatırım fırsatları ve Portekiz Borsası’nda aktif kuruluşların fonlarını (Portekiz Açık Fon) Türkiye’deki yatırımcılara sunan ilk firma olmayı başarmıştır. Portekiz yatırım tavsiyesi, en güvenli fon nedir?  Açık yatırım fonu nedir? en iyi yatırım seçenekleri, Portekiz vatandaşlığı, Portekiz altın vize, Portekiz yatırımı konularında uzman EUPorto, 2017’den günümüze Avrupa Vatandaşlığı için en yeni yatırım fırsatlarını araştırır ve yüksek getiri hedefli güvenilir yatırımları sunar. Portekiz vatandaşlık işlemlerinizde size de destek olmaktan mutluluk duyacağız.

Portekiz’de ev alma ve en iyi yatırım seçenekleri için etkinliklerimiz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Instagram ve Facebook sayfasından euportocom’u takip edebilirsiniz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

Neden Portekiz'e Yatırım Yapmalı?

Portekiz’e Neden Yatırım Yapmalı?

Yatırımlarınızda Neden Portekiz Golden Visa‘yı Tercih Etmelisiniz? Portekiz’in nüfusu 10,3 milyon olmasına rağmen dünya çapında Portekizce…
Detaylı Bilgi Alın.