Portekiz ve Lizbon Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey

Portekiz, yılda yaklaşık 28 mio turisti ağırlayarak dünyada en çok ziyaret edilen 16. ülke olmayı başarmıştır. Portekiz sadece bir turizm ülkesi değil, 13. yüzyıla kadar uzanan derin tarihi ve zengin kültürü ile bir Avrupa Birliği ülkesidir. Lizbon Portekiz başkenti olup şehir merkezinde yaklaşık 505.000, büyük Lizbon olarak geçen bölgesinde ise 2.000.000’dan fazla nüfusu ile Berlin, Madrid, Roma, Budapeşte, Paris, Viyana, Hamburg gibi Avrupa Birliği şehirleri arasında en dinamik 11. şehirdir. Portekiz nüfusu olan 10.3 milyon olup Lizbon’un nüfusu ise toplam nüfusunun dörtte birinden fazladır. Lizbon, dünyanın en popüler ve güvenli turistik şehirlerinden biridir.  Lizbon Havalimanın ismi Humberto Delgado’dur.  Humberto Delgado dünyanın dört bir yanından her yıl yaklaşık 20 milyon ziyaretçi ağırlamaktadır.

Lizbon, Atina, Filibe, Hanya, Halkis’ten sonra Avrupa’nın beşinci en köklü şehridir. Lizbon MÖ 1200’lü yıllarda, Fenikeliler tarafından stratejik konumu itibariyle ticaret limanı olarak misyon üstlendi. Lizbon Avrupa’nın diğer başkentlerine sadece birkaç saat uzaklıkta bulunur. Portekiz Yaklaşık 700 yıl boyunca Roma’nın hükümdarlığı tarafından yönetilmiş, sekiz yüzlü yıllarda ise yaklaşık 500 yıl Arap hükümdarlığı hüküm sürmüştür. Tarihî ve doğal güzellikler sunan en eski Portekiz şehirleri Braga, Évora, Porto, Lamego, Viseu, Coimbra, Lizbon ve Silves’tir. Portekiz nerede ve ne zaman kuruldu sorusunun yanıtı ise 5 Ekim 1143 yılında kurulmuş olup Avrupa kıtasının en batı ucunda bulunmaktadır. Portekiz en kısa anlatımıyla tanıdıkça daha çok seveceğiniz eski ve yeniyi harmanlayan büyük ve zengin bir kültür hazinesidir. Lizbon hem huzur hem de macera arayanlar için dinamik bir şehir hayatı sunar, ayrıca gece hayatı ise Avrupa’nın en iyileri arasındadır.

Portekiz para birimi Euro olup, 2022 yılına ait Portekiz asgari ücret uygulamasında aylık ücret 776 Euro’dur.

Golden Visa Yatırımı için Neden Lizbon Tercih Edilmeli?

Lizbon, son derece zengin kültürel ve tarihi mirasını korurken bu kombinasyonu modern şehir yaşamıyla birleştirmeyi başarmış bir Avrupa şehridir. Fenike ve Roma izleri ile dolu olan bir başkenttir. Her ülkeden ve her yaştan turist çekebilecek tarihî ve kültürel zenginliğe sahiptir. Ayrıca, Lizbon genç ziyaretçilerine canlı gece hayatı da sunar. Tatillerinde eğlence arayanlar için günün her anında yapılabilecek aktiviteler bulmak mümkündür. Portekiz mutfağı sunduğu birçok farklı lezzetle -özellikle deniz ürünleri açısından- kalpleri fetheder. Ayrıca şehrin 300 gün güneşli olan uçsuz bucaksız kumsal plajlarına bayılacaksınız.

Lizbon, içinde bulunan herkesin anın keyfine varabileceği bir şehirdir. Kültürel, tarihi ve sanatsal cazibe merkezlerinde çeşitli modern aktiviteler sunar.

Bu özellikleriyle, Lizbon ve genel olarak Portekiz dünyanın pek çok ülkesinden yatırımcı çekmeyi başarmıştır.

Golden Visa Yatırımı için Neden Lizbon Tercih Edilmeli?

Portekiz Golden Visa ile Portekiz Pasaportu Edinimi

Portekiz pasaportu dünyanın güçlü pasaportlarından biridir. Sıralamada altıncı sıradadır. Portekiz pasaportuyla 188 ülkeye vizesiz seyahat edilebilir.

Minimum 280.000 Euro yatırım ile Portekiz’in sunduğu Golden Visa Programı dünya üzerinde var olan programlarla karşılaştırıldığında en avantajlı ve prestijli olanıdır. Portekiz Golden Visa programın farklı avantajları vardır. Yılda sadece 7 gün Portekiz’de bulunma şartı ve 5 sene sonunda da Portekiz vatandaşlığına gidiyor olması TC vatandaşlarının için tercih nedenidir. Ayrıca Portekiz Golden Visa başvurusuna aile fertlerinin eklenmesine izin verir. Portekiz Golden Visa Portekiz’de çalışma iznini de içerir.

2022 Yasa sonrası Golden Visa başvurusu yapılabilecek Gayrimenkul yatırım çeşitleri şunlardır.

  1. Portekiz’de Dükkan : Portekiz’in tüm şehirlerinde dükkân alımı yapmak mümkündür.
  2. Portekiz’de Villa : Portekiz’in tüm şehirlerinden villa alımı yapmak mümkündür.
  3. Portekiz’de İşyeri : Portekiz’in tüm şehirlerinde işyeri alımı yapmak mümkündür.
  4. Portekiz’de Apartman : Portekiz’in tüm şehirlerinden apartman alımı yapmak mümkündür.
  5. Portekiz’de Ev : Portekiz’in tüm şehirlerinden ev alımı yapmak mümkündür.
  6. Portekiz’de Ofis : Portekiz’in tüm şehirlerinden ofis alımı yapmak mümkündür.

Yukarıda belirtilen yatırım seçeneklerinde bazı koşullar bulunmaktadır. Minimum yatırım tutarı, lokasyon, ruhsat ve lisans şartları gibi.

Portekiz Golden Visa ile Portekiz Pasaportu Edinimi

Lizbon Plajları

Dünya başkentlerinde temiz ve düzenli plajlar bulmak genellikle zordur. Lizbon mükemmel plajları ile diğer başkentlerden farklı olarak özellikle batı kıyısında birçok güzel plaja sahiptir. Lizbon, şehir merkezinden ulaşılması oldukça kolay birçok plaja ev sahipliği yapar. Yazın Lizbon’un plajlarında bulunan bar ve restoranlarında bir şeyler içebilir, leziz yemekler yiyebilir, yürüyebilir, yüzebilir, sörf/koşu yapabilir ve güneşli havanın tadını çıkarabilirsiniz. Lizbon’un en ünlü plajlarından bazıları Cascais, Praia do Guincho, Praia de Carcavelos ve güney yakasında bulunan Costa da Caparica’dır.

Lizbon’da Ne Yenir?

Çok iyi bilinmese de, Portekiz mutfağı lezizdir.  Genellikle güveç, ızgara et ve okyanus balıkları pirinç, patates ve sebze ile servis edilir.  Özellikle yaz aylarında mangalda sardalya ve kabuklu deniz ürünleri Portekiz mutfağının temel unsurlarını oluşturur. Bacalhau, Francesinha, Cozido a Portuguesa, Pastel de Nata ve Bola de Berlim Portekiz mutfağının en çok tercih edilen yemek ve tatlılarıdır.

Lizbon’un Yaşam Kalitesi

Lizbon Avrupa kıtasının en batısında adeta parlayan bir yıldızdır. Dünyanın diğer bilinen başkentleriyle karşılaştırıldığında, Lizbon’un düşük maliyetle sunduğu yüksek yaşam kalitesi örnektir. Lizbon, sorunsuz trafik, pratik ulaşım seçenekleri, çocuklar için parklarıyla aileler için hem yaşam hem de tatil bakımından zengin fırsatlar sunar.

Portekizlilerin çoğu çok iyi İngilizce konuşur. Bu nedenle iletişim turistler için büyük bir sorun olmaz. İşe veya okula ulaşma süresi, uygun fiyata iyi yiyecek bulmak, çocukları eğlendirmek gibi kaliteler Avrupa’nın diğer başkentlerini geride bırakacak yapıdadır.

Lizbon’da Yaşam Maliyeti

Portekiz, 1986’da Avrupa Birliği’ne girmiştir, resmî para birimi Euro’dur. Avrupa’da turistlerin gidip en makul fiyata tatil yapabileceği Avrupa başkentlerinden biridir.  Orta kalitede bir restoranda yemek yaklaşık 7 ila 16 Euro arasındadır. Havalimanından ulaşım ve müze girişleri için 1 gün, 2 gün veya 3 günlük Lisboa Kart alınabilir.

Lizbon’da Günübirlik Gezilecek Yerler

Portekiz’in başkenti Lizbon antik kalıntılar,  büyülü kaleler, tarihi meydanlar ve doğal güzellikler ile çevrilidir. Bütün bunlar toplu ulaşım araçları ile ulaşılabilir ve oldukça yakın mesafededir. Lizbon çevresindeki günübirlik gidilebilecek yerler arasında Sintra, Palacio Nacional de Queluz, Cascais, Nazaré, Évora, Batalha, Fátima, Almada’da Costa de Caparica, Serra de Arrábida, Alcácer do Sal ve Sesimbra bulunmaktadır.

Lizbon Seyahatinizde Yanınıza Almanız Gerekenler

Elbette mevsime göre değişecektir. Lizbon’un en popüler dönemi yaz olduğu düşünüldüğünde, tişörtler, şortlar, etekler ve mayolar listenin başına konulabilir. Yaz akşamları bile okyanus rüzgarları havayı serinletir. Bu nedenle ceket getirilmesi iyi bir fikir olacaktır. Güneş de düşünüldüğünde bir şapka ve bir güneş kremi almak faydalı olacaktır.

Lizbon’da Eğlence

Lizbon dört mevsim, hem geceleri hem de gündüzleri renkli aktivitelere ev sahipliği yapar. Lizbon’un tadını tarih, sanat, edebiyat, misafirperver bir halk ve müzikle birlikte çıkartabilirsiniz. Gulbenkian Müzesi’ne, Fado müziklerinin çalındığı restoranlara, sarı tramvaylarla dar parke taşlı sokaklarına bayılacaksınız.

Siz de Portekiz Golden Visa programı kapsamında Portekiz’de doğru ve güvenli bir gayrimenkul yatırımı yapmak istiyorsanız deneyimli EUPorto ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Lizbon’daki kârlı gayrimenkul yatırım fırsatlarından haberdar olabilir, Portekiz gayrimenkul piyasası hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

EUPorto, Portekiz Golden Visa yatırımcılarıyla güvene dayalı ilişkinin esas alındığı bir danışmanlık firmasıdır. Sadece Portekiz’deki kurumsal ve gayrimenkul alanında uzman hukuk firmalarının onayından geçen projeleri yatırımcılara sunar, yatırım ve Golden Vize başvurularını tek merkezden yürütür. Bu nedenle, yatırımcılarının hedef ve beklentilerine uyan en güvenli gayrimenkulleri ve yatırım fonlarını önerir. Yatırım seçeneklerini filtreleyerek yatırımcının menfaatini ön planda tutar.

EUPorto, Golden Visa piyasasındaki danışmanlık firmalarından farklı olarak yatırımcılarına bir emlakçı gibi piyasadaki tüm gayrimenkul projelerini portföyüne alıp listeler halinde sunmaz. Riskli gayrimenkul projelerine yönlendirmez. Tam tersine yatırımcılarının yatırımlarını koruyan, Portekiz yasalarının izin verdiği doğru uygulamalarla tüm Golden Visa sürecini tek muhatap olarak yönetir.

Sadece Portekiz Golden Visa konusunda uzman EUPorto, doğuştan Portekizli-Türk olması sebebiyle lokal bilgi ve piyasa hakimiyetine sahiptir. Lizbon ve civarı, Porto ve Algarve bölgesinde en verimli ve güvenli gayrimenkul seçeneklerini sunar. Portekiz Altın Vize kapsamındaki tüm yatırım türleri ve kategorilerinde zengin bir portföye sahiptir. Minimum 280.000, 350.000, 400.000 ve 500.000 Euro tutarında getiri sağlayan gayrimenkul ve anapara korumalı/teminatlı Portekiz yatırım fonları sunar. Butik bir danışmanlık hizmetiyle yatırımcının hedefine yönelik en verimli ve güvenli seçenekler üzerinden yatırımcının tercih yapmasında destek olur. Golden Visa Portekiz oturum izni alma sürecinde operasyonel kapsamda A’dan Z’ye işlemleri koordine eder. Bilgi ve iletişim için web sitemizi ziyaret edebilir, Instagram ve Facebook’ta euportocom hesabını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

Neden Portekiz'e Yatırım Yapmalı?

Portekiz’e Neden Yatırım Yapmalı?

Yatırımlarınızda Neden Portekiz Golden Visa‘yı Tercih Etmelisiniz? 1990-2019 yılları arasında gayrimenkul piyasasında yıllık büyüme oranı %3.7’dir.…
Detaylı Bilgi Alın.