Portekiz ve Doğum Hakkı Vatandaşlığı Hakkında Her Şey!

Kasım 2012’de başlatılan Portekiz Altın Vize programının temel amacı, küresel yatırımcıların tasarruflarını çekerek Portekiz ekonomisini güçlendirmekti.  Bunun için Portekiz hükümeti, Portekiz’den 280.000 Euro değerinde ev alan veya 500.000 Euro tutarında fon alan yatırım yatırımcılara özel oturma izni (Golden Vize oturum kartı) uygulamasına geçti.

Bu kart ile Golden Visa yatırımcıları ve aileleri, Portekiz’de yaşayabilme ve çalışabilme, ek bir vizeye ihtiyaç duymaksızın 26 Schengen ülkesinde seyahat edebilme hakkına sahip oluyor. Bu yazımızda Portekiz Golden Visa ile doğum hakkı ve tüm avantajlarını göreceksiniz.

Doğum Yeri Esasına Göre Vatandaşlık Yasası Golden Visa Sahiplerini Nasıl Etkileyecek?

Portekiz hükümeti, 11 Kasım 2020’de çıkardığı yeni bir vatandaşlık yasasına göre, ‘Portekiz’de en az bir yıllık oturum kartına sahip olan yabancıların Portekiz’de doğan çocukları, doğrudan Portekiz vatandaşlığı almaya hak kazanacak. Portekiz hükümetinin bu yeni doğum ile vatandaşlık yasası, hükümetin resmî gazetesinde yayınlandı.

Eski yasaya göre, doğum yapmayı planlayan ailenin en az iki yıl Portekiz’de ikamet etmesi şartı aranıyordu. Yeni yasa sonrası bu süre bir yıla indirgenerek doğumla vatandaşlık teşvik edilmeye başlanmıştır.  Doğum vatandaşlık hakkı uygulaması ile Portekiz, azalan doğurganlık oranını tekrar arttırmayı hedeflemektedir.

Doğum Yeri Esasına Göre Vatandaşlık

Yeni Yasa ile Golden Visa Doğum Hakkı Detayları Nelerdir?

Yeni yasaya göre yabancı ülkede doğan çocuğun vatandaşlığı kapsamında Portekiz’de doğan çocukların anne veya babası Portekiz’de en az 1 yıl ikamet etmiş ise Portekiz vatandaşlığı almasına olanak tanıyor. Golden Visa Portekiz sahipleri yılda minimum 7 gün Portekiz’de kalış şartını yerine getirdikleri sürece yasal olarak ülkede ikamet eden kişiler olarak kabul görür. Bu yüzden, bir yıl süresince Portekiz Golden Visa’sına sahip olan ailelerin çocukları Portekiz’de dünyaya gelirse direkt Portekiz vatandaşlığını alabilecek.

Yurt dışında doğan çocuğun vatandaşlığı kapsamında yapılan bu değişiklik özellikle TC kökenli Portekiz Golden Vize yatırımcıları için büyük bir kazanç olarak nitelendirilebilir. Bu yeni Golden Visa uygulaması ile Portekiz, Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde minimum yaşama süresine ihtiyaç duymadan doğum yoluyla AB vatandaşlığına izin veren tek ülke olmuştur.

Portekiz Golden Visa kapsamında bir başka önemli değişiklik ise 2018 gerçekleşmiştir. Bu değişiklikle Golden Vize Portekiz kart sahipleri vatandaşlık için 6 yılı beklemek yerine 5 yıl sonra Portekiz vatandaşlığına başvurabilmektedir.

Doğum Hakkı Yasasının Gelecekteki Olası Faydaları Nelerdir?

Doğum Hakkı Yasasının Gelecekteki Olası Faydaları Nelerdir?

Portekiz, Amerika Birleşik Devletleri ile E1 ve E2 ülkesi olabilmek için görüşmelerini sürdürüyor. Burada amaç ticaret veya yatırım amacıyla ABD’ye gitmek isteyen Portekizlilerin önünü açmaktır. Böylece gerek ekonomik gerekse ticari nedenlerle ABD’ye yapılan iş seyahatleri çok daha kolay hale getirilmesi sağlanacak. Mevzuat, ABD Kongresi Temsilciler Meclisi’nde iki partili desteğiyle onaylandı ve Senato’ya iletilecek. “Amigos Yasası” Senota Komitesi tarafından kabul edildiği takdirde, Portekiz vatandaşları ABD’de vizesiz yaşayabilecek ve çalışabilecek. E-1 ve E-2 vizeleri ile Portekiz ve Amerikan şirketleri arasındaki yıllık 4 milyar doları aşan bir ticaret hacmini arttırmak hedeflenmiştir. Bu yeni düzenleme hali hazırda Türkiye’de en popüler program olan Portekiz Golden Visa yatırımcılarına global ölçekte avantajlar sunmaya devam edecek.

Portekiz, Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde en kolay AB vatandaşlığı alınabilen ülkedir. EUPorto sadece Portekiz Altın Vize ile AB vatandaşlığı almak isteyen yatırımcılara hizmet sunar. Gayrimenkul veya fon yatırımı üzerinden AB vatandaşlığının kazanılması konusunda uzman danışmanlarla Golden Visa başvuruları en doğru ve hızlı şekilde sonuçlandırılır. Uzman danışmanlık hizmetleri için EUPorto ile iletişime geçebilirsiniz.

AB vatandaşlığı için tüm operasyonel kapsamda A’dan Z’ye işlemleri koordine eder. Bilgi ve iletişim için web sitemizi ziyaret edebilir, Instagram ve Facebook’ta euportocom hesabını takip edebilirsiniz.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

Neden Portekiz'e Yatırım Yapmalı?

Portekiz’e Neden Yatırım Yapmalı?

Yatırımlarınızda Neden Portekiz Golden Visa‘yı Tercih Etmelisiniz? 1990-2019 yılları arasında gayrimenkul piyasasında yıllık büyüme oranı %3.7’dir.…
Detaylı Bilgi Alın.