Portekiz ve Doğum Hakkı Vatandaşlığı Hakkında Her Şey!

Kasım 2012’de başlatılan Portekiz Altın Vize programının temel amacı, küresel yatırımcıların tasarruflarını çekerek Portekiz ekonomisini güçlendirmekti.  Bunun için Portekiz hükümeti, 500.000 Euro tutarında yatırım fonu alan yatırımcılara özel oturma izni (Golden Vize oturum kartı) uygulamasına geçti.

Bu kart ile Golden Visa yatırımcıları ve aileleri, Portekiz’de yaşayabilme ve çalışabilme, ek bir vizeye ihtiyaç duymaksızın 27 Schengen ülkesinde seyahat edebilme hakkına sahip oluyor. Bu yazımızda Portekiz Golden Visa ile doğum hakkı ve tüm avantajlarını göreceksiniz.

Doğum Yeri Esasına Göre Vatandaşlık Yasası Golden Visa Sahiplerini Nasıl Etkileyecek?

Portekiz hükümeti, 11 Kasım 2020’de çıkardığı yeni bir vatandaşlık yasasına göre, ‘Portekiz’de en az bir yıllık oturum kartına sahip olan yabancıların Portekiz’de doğan çocukları, doğrudan Portekiz vatandaşlığı almaya hak kazanacak. Portekiz hükümetinin bu yeni doğum ile vatandaşlık yasası, hükümetin resmî gazetesinde yayınlandı.

Eski yasaya göre, doğum yapmayı planlayan ailenin en az iki yıl Portekiz’de ikamet etmesi şartı aranıyordu. Yeni yasa sonrası bu süre bir yıla indirgenerek doğumla vatandaşlık teşvik edilmeye başlanmıştır.  Doğum vatandaşlık hakkı uygulaması ile Portekiz, azalan doğurganlık oranını tekrar arttırmayı hedeflemektedir.

Doğum Yeri Esasına Göre Vatandaşlık

Yeni Yasa ile Golden Visa Doğum Hakkı Detayları Nelerdir?

Yeni yasaya göre yabancı ülkede doğan çocuğun vatandaşlığı kapsamında Portekiz’de doğan çocukların anne veya babası Portekiz’de en az 1 yıl ikamet etmiş ise Portekiz vatandaşlığı almasına olanak tanıyor. Golden Visa Portekiz sahipleri yılda minimum 7 gün Portekiz’de kalış şartını yerine getirdikleri sürece yasal olarak ülkede ikamet eden kişiler olarak kabul görür. Bu yüzden, bir yıl süresince Portekiz Golden Visa’sına sahip olan ailelerin çocukları Portekiz’de dünyaya gelirse direkt Portekiz vatandaşlığını alabilecek.

Yurt dışında doğan çocuğun vatandaşlığı kapsamında yapılan bu değişiklik özellikle T.C. kökenli Portekiz Golden Vize yatırımcıları için büyük bir kazanç olarak nitelendirilebilir. Bu yeni Golden Visa uygulaması ile Portekiz, Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde minimum yaşama süresine ihtiyaç duymadan doğum yoluyla AB vatandaşlığına izin veren tek ülke olmuştur.

Portekiz Golden Visa kapsamında bir başka önemli değişiklik ise 2018 gerçekleşmiştir. Bu değişiklikle Golden Vize Portekiz kart sahipleri vatandaşlık için 6 yılı beklemek yerine 5 yıl sonra Portekiz vatandaşlığına başvurabilmektedir.

Doğum Hakkı Yasasının Gelecekteki Olası Faydaları Nelerdir?

Doğum Hakkı Yasasının Gelecekteki Olası Faydaları Nelerdir?

Portekiz, Amerika Birleşik Devletleri ile E1 ve E2 ülkesi olabilmek için görüşmelerini sürdürüyor. Burada amaç ticaret veya yatırım amacıyla ABD’ye gitmek isteyen Portekizlilerin önünü açmaktır. Böylece gerek ekonomik gerekse ticari nedenlerle ABD’ye yapılan iş seyahatleri çok daha kolay hale getirilmesi sağlanacak. Mevzuat, ABD Kongresi Temsilciler Meclisi’nde iki partili desteğiyle onaylandı ve Senato’ya iletilecek. “Amigos Yasası” Senota Komitesi tarafından kabul edildiği takdirde, Portekiz vatandaşları ABD’de vizesiz yaşayabilecek ve çalışabilecek. E-1 ve E-2 vizeleri ile Portekiz ve Amerikan şirketleri arasındaki yıllık 4 milyar doları aşan bir ticaret hacmini arttırmak hedeflenmiştir. Bu yeni düzenleme hali hazırda Türkiye’de en popüler program olan Portekiz Golden Visa yatırımcılarına global ölçekte avantajlar sunmaya devam edecek.

Portekiz, Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde en kolay AB vatandaşlığı alınabilen ülkedir. EUPorto sadece Portekiz Altın Vize ile AB vatandaşlığı almak isteyen yatırımcılara hizmet sunar.

EUPorto’nun portföyünde Golden Visa uyumlu banka yatırım fonları da bulunmaktadır.

Portekiz’e Yatırım Yapılır mı?

Portekiz, yatırımla Avrupa Vatandaşlığı hedefleyen tüm T.C. vatandaşı aileler için önemli bir ülkedir. Golden Vize Portekiz kapsamında net 500.000 Euro’luk fon yatırımı ile ailece yılda sadece 7 gün Portekiz’de bulunarak beş yıl sonra Portekiz vatandaşlığına başvurup Avrupa vatandaşı olunabilir.

Portekiz’e Fon Yatırımı Yapmanın Avantajları:

 • Portekiz’in stratejik konumu
 • Euro cinsinden vergisiz temettü ve sermaye değer artışı
 • Türkiye’den ve Avrupa şehirlerinden günlük uçuşlar
 • Eski kolonileri olan Brezilya, Angola, Mozambik ve Makau ile çok güçlü ekonomik ilişkilere sahiptir.
 • İngiltere ile 14.yy’dan günümüze ayrıcalıklı ilişkiye sahiptir; İngiliz dili ve kültürü yaygındır.
 • Avrupa Komisyonu’na göre e-devlet uygulamasında tüm AB ülkeleri içinde bir numaradır.
 • Portekiz karayolu, demiryolu, hava yolları ve deniz yollarında modern bir altyapıya sahiptir.
 • Güneş ve rüzgâr enerjisinde yüksek potansiyele sahiptir.
 • Dünyada en güvenli dördüncü ülkedir.
 • Kaliteli insan kaynaklarına sahiptir.
 • Portekiz OECD Avrupa ülkeleri arasında eğitimde en avantajlı ülkelerdendir.
 • Portekiz, İngilizcenin dünyada en yaygın konuşulduğu yedinci ülkedir. İspanya 33, Fransa 31. sırada yer alır. Birinci Hollanda’dır.
 • 189 ülke arasında, işyeri kurma açısından sıralamada en pratik 10. ülkedir.

Özetle Portekiz, Golden Visa yatırımcıları için dünya piyasalarına açılırken pek çok avantajı beraberinde sunan bir Avrupa Birliği ülkesidir. Bu nedenle, Portekiz’e güvenle yatırım yapılır.

EUPorto uluslararası finans ve gayrimenkul alanında 25 yılı aşkın tecrübesiyle, doğuştan Portekizli-Türk olmanın verdiği lokal bilgi, dil ve Portekiz kültürü hakimiyetiyle, sadece Portekiz’e odaklı çalışarak zengin yatırım fonu portföyü çeşitliliğiyle ve güvenli fon yatırım seçkisiyle Portekiz Golden Visa ile Avrupa Vatandaşlığı alanında Türkiye’de öncüdür. EUPorto, Portekiz’de en güvenli fon yatırımını gerçekleştirmeyi hedefleyen yatırımcılar için lokal fon yatırım fırsatlarını ve Portekiz Borsası’nda aktif kuruluşların fonlarını (Portekiz Açık Fon) Türkiye’deki yatırımcılara sunan ilk firma olmayı başarmıştır. EUPorto, Portekiz’de fon yatırım tavsiyesi, en güvenli fon nedir?  Açık yatırım fonu nedir? en sağlam yatırım seçenekleri, Portekiz vatandaşlığı, Portekiz altın vize, Portekiz yatırımı konularında uzmandır.

EUPorto Olarak Biz Kimiz ve Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

2017’den günümüze yatırım aracılığıyla 200’den fazla ailenin Golden Visa başvurularını başarıyla tamamlayan EUPorto, sadece Portekiz Golden Visa alanında aktiftir.

Yatırımcılarına tercih ettikleri yatırım fonlarını, avantajları ve dezavantajlarıyla birlikte tanıtır.

İhtiyaç ve hedeflere göre belirlenen yatırım fonlarının risk yapısını bağımsız bir duruşla aktarır. Golden Visa yatırımcıları böylece değerlendirmeler doğrultusunda kendi seçimini bilinçli bir şekilde yapar.

Gerek banka destekli Portekiz yatırım fonları gerekse Portekiz açık fonları hakkında aklınıza takılan tüm sorular için deneyimli ekibimize ulaşabilir, Instagram ve Facebook’ta euportocom hesabını takip edebilirsiniz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

Neden Portekiz'e Yatırım Yapmalı?

Portekiz’e Neden Yatırım Yapmalı?

Yatırımlarınızda Neden Portekiz Golden Visa‘yı Tercih Etmelisiniz? Portekiz’in nüfusu 10,3 milyon olmasına rağmen dünya çapında Portekizce…
Detaylı Bilgi Alın.