Portekiz Nasıl Bir Ülke?

Avrupa genelinde Türklere en yakın olan halklar listesinde şüphesiz Portekiz birinci sıraya girecektir. Misafirperverlik, yardımseverlik, cana yakınlık, aileye bağları, damak tadı, sofra kültürü ve futbol düşkünlüğü Portekizlilerle Türkleri yakınlaştıran en önemli etmenlerdir.

Portekiz nüfusu 10,3 milyondur. İnsanlarının işten çıkıp yürüyerek denize gittiği, şehirlerinde bir noktadan diğer bir noktaya gitmenin kolay ve hızlı olduğu bir ülkedir. Portekiz nerede sorusunun en kestirme yanıtı Avrupa’nın en batısında olup, İspanya’ya komşu olmasıdır. Okyanus ülkesi olan Portekiz’in başkenti Lizbon’dur. Türkiye’den çok daha küçük olmasına rağmen her gün farklı aktiviteler ve etkinlikler sunar. Aile yaşamına uygun ve hayatın kolay olduğu bir ülkedir Portekiz. Portekiz para birimi Euro olup,  Portekiz Asgari ücret ise 775 Euro’dur.

Portekiz kültürü denince akla hemen Futbol ve Fado gelse de aslında Latin, Arap, Akdeniz ve Avrupa kültürünün zengin bir sentezidir.

Portekiz ekonomisi 2021’de ılımlı bir toparlanmayla Pandemi öncesine dönme eğilimindedir.

2021 yılında kişi başı yıllık gelir yaklaşık: 20.684 Euro

Gayri Safi Milli Hasıla: 198 Mia Euro

En popüler Portekiz Şehirleri

Portekiz şehirleri Nüfus
Lizbon – Portekiz başkenti 2.821.876
Porto 2.162.524
Vila Nova de Gaia 302.295
Braga 181.494
Amadora 175.136
Almada 174.030
Coimbra 143.396
Setúbal 118.166
Funchal 111.892
Agualva-Cacém 81.845

En Popüler Portekiz Şehirleri

Portekiz Gayrisafi Milli Hasılatı, 2021’de ılımlı bir toparlanmanın ardından ivme kazanarak 2022’de Pandemi öncesi seviyelerine dönmesi beklenmektedir. AB fonlarından gelecek hibelerle Portekiz kamu harcamalarını arttırarak, iyileşen işgücü piyasası ile özel tüketim harcamalarının artması beklenmektedir.

Potekiz’de ev veya yatırım fonu yoluyla Portekiz vatandaşlığı almak isteyen T.C. kökenli yatırımcılar Portekiz Golden Visa başvurusunda bulunmaktadır. T.C. vatandaşlarının yatırımla Avrupa vatandaşlığını tercih etme sebepleri daha çok çocuklarının ücretsiz eğitim ve Avrupa’nın kariyer olanaklarından faydalanması olarak özetlenebilir.

Portekiz Vatandaşlığı ve Portekiz’de Yaşam aşağıdaki olanakları sunar:

 • 10.3 milyonluk küçük bir nüfusa sahip olmasıyla birlikte 500 Mio’luk Avrupa Birliği pazarına nüfus edebilme
 • Yüksek yaşam kalitesi
 • Avrupa’nın oturmuş finans sistemiyle girişimcilere avantajlı imkânlar
 • Türkiye’de yüksek masraflar yapıp maalesef alınamayan eğitimi Avrupa’nın devlet okullarında ücretsiz alma
 • Üniversite ve lisansüstü eğitiminde kaliteli ve zengin fırsatlar
 • İnsanları Türklere karşı güler yüzlü ve yardımsever olması
 • Trafik sorunu alt yapı yatırımlarla büyük ölçüde çözülmüş olması
 • Daha yavaş hayat ritmi ve stressiz bir yaşam

Avrupa Birliği üyesi olan Portekiz, çeşitliliği ve farklılığı sindirebilmiş arkadaş canlısı ve misafirperver bir topluma sahiptir. Türklere karşı hiçbir önyargının olmadığı bir ülke olup, günlük hayata pozitiflik ve hoşgörü hâkimdir. Portekiz’de Yaşam demek ailece Avrupa’da yüksek yaşam standardına sahip olmak demektir.

Portekiz’de eğitim standardı oldukça yüksektir, çocuğunuzu bir devlet okuluna ya da özel okula gönderebilirsiniz. Hangisini seçerseniz seçin, çocuğunuzun dünya çapında tanınan iyi bir eğitim almasını sağlarsınız.

Portekiz’de yaşamın size ve çocuklarınıza sunacağı faydalar:

 • Daha sakin ve stresten uzak bir yaşam
 • Çocuklarınıza daha iyi eğitim
 • Bireysel karar alma özgürlüğü
 • Güvenli bir ticaret hayatı

Avrupa Gayrimenkul yatırımında en kârlı ülkeler listesine giren Portekiz’den minimum 280.000 Euro üzerinde gayrimenkul veya net 350.000 Euro değerinde Portekiz yatırım fonu alarak Golden Visa başvurusu yapabilirisiniz.

Portekiz Golden Visa’nın Faydaları?

Portekiz Golden Visa’nın Faydaları

Portekiz, dünya standartlarında eğitim sunan okulları ve üniversiteleriyle herkesin yaşamak isteyeceği yerlerden biridir.

 1. Portekiz Golden Visa ile Avrupa’da Kariyer

Çocuklarınız Golden Visa ile Portekiz’de eğitim alıp, Avrupa’daki uluslararası kurumsal firmaların önemsediği bilgi, beceriye deneyime sahip olurlar. Avrupa, çocuklarınızın kariyerlerini inşa edebilmeleri için mükemmel bir seçenektir.

 1. Portekiz Golden Visa ile Dünya Standartlarında Ücretsiz Eğitim

Avrupa üniversitelerini farklı kılan faktörler arasında öğrencilerin gerçek potansiyellerine ulaştıracak şekilde yaratıcılığa, yenilikçiliğe ve desteğe yapılan vurgudur.

 1. Eğitimde güçlü bütçe desteği

Portekiz üniversiteleri, çocuklarınızın kendini mutlu ve güvende hissedecekleri faaliyet imkânları sağlar. Portekiz, yaşamak için mükemmel bir yerdir.

 1. Renkli kültürlerle deneyim

Portekiz’de eğitim sadece derslerden ibaret değildir aynı zamanda, yeni kültürleri keşfetmek ve çocuklarınızın gelişimi için fırsatlar sunar.

 1. Çeşitlilik

Portekiz’de eğitimin en güzel tarafı çocuklarınıza birçok seçenek sunabilmesidir. Dünya standartlarındaki üniversiteleriyle Portekiz, çocuklarınıza yeteneklerine uygun olan en iyi bölümleri seçebilirsiniz.

 1. Yabancı dil seçiminde zenginlik

Avrupa Birliği’nde 24 tane farklı resmî dil mevcuttur. Portekiz’de İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca, İtalyanca dil öğrenebilmek son derece kolaydır.

EUPorto’nun Golden Visa ekibi, başvuru için Portekiz Vizesi hazırlamanıza ve başvurunuzu göndermenize yardımcı olacaktır.

Portekiz Güvenli Bir Ülke mi?

Portekiz 2021 Küresel Barış Endeksine göre, İzlanda, Yeni Zelanda ve Danimarka’dan sonra dünyanın en güvenli dördüncü ülkesidir. Avrupa Birliği ülkeleri arasında da ikinci sıradadır.

Portekiz Güvenli Bir Ülke mi?

Portekiz’in dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olması, Golden Visa yatırımcıları açısından diğer Avrupa ülkelerine göre rekabet avantajı sunar.

Portekiz’in sunduğu bu güven ortamı ekonomik kalkınmayı beraberinde getirmektedir.

Portekiz’de Günlük Hayat Nasıl?

Portekiz’de kişi başı gelir diğer Batı Avrupa ülkelerinden daha az olsa da yaşam maliyeti oldukça düşüktür.

Portekiz'de Günlük Hayat Nasıl?

Portekiz’de aile başına harcanabilir gelir yaklaşık 18.000 Euro olup, OECD ortalamasından daha düşüktür. Lizbon’da bir kişi ayda yaklaşık 2.000 € ile çok rahat yaşarken, 4 kişilik bir aile ayda yaklaşık 5.000 € ile ideal bir hayat sürebilir.

Portekiz nüfusunun yaklaşık %20’si, Avrupa Birliği’nin ortalamasının altında bir gelire sahiptir.

 

Diğer şehirlerle karşılaştırıldığında Lizbon’da yaşamanın maliyeti:

New York’tan %57 daha ucuz

 

Münih’ten %32 daha ucuz

 

Madrid’den %6 daha ucuz

 

Brüksel’den %22 daha ucuz

 

Paris’ten %38 daha ucuz

 

Londra’dan %46 daha ucuz

 

 

Diğer şehirlerle karşılaştırıldığında Porto’da yaşamanın maliyeti:

New York’tan %62 daha ucuz

 

Münih’ten %40 daha ucuz

 

Madrid’den %18 daha ucuz

 

Brüksel’den %31 daha ucuz

 

Paris’ten %45 daha ucuz

 

Londra’dan %52 daha ucuz

 

 

Portekiz’de yaşamanın maliyeti: Coimbra

Diğer şehirlerle karşılaştırıldığında üniversite şehri Coimra’da yaşamanın maliyeti:

New York’tan %52 daha ucuz

 

Münih’ten %48 daha ucuz

 

Madrid’den %29 daha ucuz

 

Brüksel’den %41 daha ucuz

 

Paris’ten %53 daha ucuz

 

Londra’dan %59 daha ucuz

 

Portekiz'de Yaşamanın Maliyeti

Portekiz’de maaşlar

Portekiz’deki yıllık ortalama ücret 24.521 Euro civarındadır.

Portekiz’de emlak fiyatları

Lizbon, Avrupa’da bir ev satın almak için Brüksel’den sonra ikinci en uygun başkenttir. Portekiz Lizbon merkezde ortalama bir ev 250.000 Euro’dur. Şehir merkezinde konut fiyatları metrekare başına 4.700 Euro iken, çevre semtlerde ortalama metrekare fiyatı 2.000 Euro civarındadır.

Portekiz'de Emlak Fiyatları

Portekiz’de aylık elektrik ve su giderleri

Portekiz ılıman bir iklime sahip olduğundan 80 metrekarelik bir dairenin aylık elektrik ve su maliyeti ortalama 50 Euro’dur.

Portekiz’de internet ve telefon giderleri

Portekiz çok iyi bir internet alt yapısına sahiptir. Birçok internet ve telefon şirketi vardır. İnternet ve televizyon için aylık abonmanlık maliyeti 30 Euro’dan başlar.

EUPorto ile Portekiz Vatandaşlık başvurularında butik hizmet anlayışı:

Önceliğimiz Portekiz Golden Vize yatırımcılarının beklentilerini doğru şekilde analiz ederek, ihtiyaçlarına en uygun yatırım seçeneklerini sunmak ve en güvenli olanlarıyla karşılık verebilmektir. Aynı zamanda Portekiz’de gayrimenkul ve Portekiz Yatırım fonu alanında gelişmeleri ve değişiklikleri yakından takip ederek Golden Visa yatırımcıları ile birlikte ilerler.

Portekiz Golden Visa (Altın Vize) kapsamında en verimli Portekiz Yatırım Fonları ve Gayrimenkul yatırım seçenekleri için Euporto Golden Visa danışmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Instagram ve Facebook sayfasından euportocom’u takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

Neden Portekiz'e Yatırım Yapmalı?

Portekiz’e Neden Yatırım Yapmalı?

Yatırımlarınızda Neden Portekiz Golden Visa‘yı Tercih Etmelisiniz? 1990-2019 yılları arasında gayrimenkul piyasasında yıllık büyüme oranı %3.7’dir.…
Detaylı Bilgi Alın.