2022 Portekiz Ekonomisi Nasıl?

COVID-19 salgınından Portekiz ekonomisinin nasıl etkilediğini bu yazımızda bulabilirsiniz.
IMF’ye göre 2020 yılında, %10’luk bir daralma sonrasında Portekiz GSMH (Gayri Safi Milli Hasılası)  231 mia USD’ye gerilemiştir. 2021’de toparlanmanın yüzde 6,5’a 2022’de ise yüzde 4,8’e ulaşacağı tahmin edilmektedir.  Tabii ki tahminin gerçekleşmesi salgın sonrası küresel ekonomideki toparlanmaya bağlıdır.

Portekiz para birimi Euro olup, 2021 yılı için Portekiz’de asgari ücret 775,8 € olarak belirlenmiştir. Avupa’nın diğer ülkeleriyle karşılaştırıldığında düşük görülse de Portekiz yaşam koşulları göz önüne alındığında Portekiz’de asgari ücret, çalışanların yaşam giderlerini rahatlıkla karşılamaktadır.

Avrupa Komisyonu’nun bu konudaki açıklamalarına bakıldığında Portekiz’de iç talebin ancak 2022’nin sonuna doğru salgın öncesi seviyelere geri döneceği ancak bu süre zarfında Portekiz ekonomisinin temelini oluşturan turizm sektörünün sıkıntılı bir süreçten geçeceği belirtilmektedir.

Portekiz Ekonomisi ve Sektörleri

Portekiz Ekonomisi ve Portekiz Tarım sektörü

Portekiz gayri safi milli hasılası 2020 itibariyle 231,5 mia USD’dir. Portekiz tarım sektörü bunun yaklaşık %2,1’ini oluşturur.  Nüfusu 10,3 milyon olan Portekiz’de tarım sektöründe aktif çalışan nüfus 620.000 ile toplam nüfusun %6’sını oluşturur. 2020’de Portekiz, 580 milyon Euro hacmi ile dünyanın dokuzuncu en büyük şarap ihracatçısıdır. Madencilik sektöründe bakır, kalay ve mermer Portekiz ekonomisinin önemli bir kısmını temsil eder. Portekiz, ağaçların kabuğundan elde ettiği mantarla dünyanın en büyük üreticilerindendir.

Portekiz Ekonomisi ve Portekiz Sanayi Sektörü

İşgücünün %25’ini istihdam eden sanayi sektörü, Portekiz’in GSMH’sının yaklaşık %19’una katkı sağlar. Portekiz, Avrupa otomobil sektörüne mükemmel kalıp üretim altyapısıyla destek verir. Portekiz sanayi sektörünün COVID nedeniyle krizden büyük ölçüde etkilenmesiyle, endüstriyel üretim 2020’de yaklaşık yüzde 28 oranında geriledi.

Portekiz Ekonomisi ve Portekiz Turizm Sektörü

Portekiz ekonomisinde hizmet sektörü GSMH’nın yaklaşık yüzde 65’ini oluşturur ve oran 10 milyonluk Portekiz nüfusunun yaklaşık %70’ine denk gelir.  Turizm, Portekiz ekonomisinin en önemli itici gücüdür. 2019 yılında 27 milyon turist çeken Portekiz, 4,28 milyar Euro’luk gelir elde etmiştir. Pandemi nedeniyle 2020 yılında ise yaklaşık %65 düşüşle en çok zarar gören sektör olmuştur.

Ekonomik Faaliyetin Sektöre Göre Dağılımı Tarım Sektörü Sanayi Sektörü Hizmet Sektörü
İstihdam içerisindeki % payı 5,6 24,6 69,8
GSMH içerisindeki % payı 2,1 18,9 65,5

Kaynak: Dünya Bankası

EUPorto, uzun yıllar Avrupa’da finans ve gayrimenkul sektöründe deneyimli Portekizli ve Türk danışmanlarıyla Portekiz Golden Visa alanında butik bir hizmet sunar.
Portekiz Golden Visa ile Portekiz vatandaşlığı hakkında daha fazla bilgi için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

Neden Portekiz'e Yatırım Yapmalı?

Portekiz’e Neden Yatırım Yapmalı?

Yatırımlarınızda Neden Portekiz Golden Visa‘yı Tercih Etmelisiniz? 1990-2019 yılları arasında gayrimenkul piyasasında yıllık büyüme oranı %3.7’dir.…
Detaylı Bilgi Alın.