2022’de Yatırımla Vatandaşlık Veren Ülkeler

Portekiz 

Kasım 2012’de başlatılan Portekiz Golden Visa programı, performansına bakıldığında Avrupa’nın en popüler yatırımla vatandaşlık programıdır. Mart 2021 itibariyle Avrupa Birliği Vatandaşlığı için Türkiye’den Portekiz Golden Visa’ya başvuranların sayısı 461’ dir.
Avrupa Vatandaşlığı için Portekiz’de en çok tercih edilen yatırım seçenekleri şunlardır:

 • Kentsel dönüşüm ruhsatı olan ve en az 30 yaşında olan bir yenileme projesinden minimum 350.000 Euro değerinde gayrimenkul alımı yaparak. Nüfus yoğunluğu düşük olan bölgelerde bu rakam 280.000 Euro’dur.
 • Portekiz’in herhangi bir yerinden minimum 500.000 Euro değerinde gayrimenkul alımı yaparak. Nüfus yoğunluğu düşük olan bölgelerde bu rakam 400.000 Euro’dur.
 • Net 350.000 Euro yatırım fonu alarak,

Portekiz Golden Visa ile Edinilen AB Vatandaşlığı Avantajları

 • Portekiz Golden Visa
  Portekiz Golden Visa

  Ailece Portekiz’de yaşayabilme, okuyabilme, çalışabilme hakkı ve çifte vatandaşlık veren ülkeler listesinde en popüler olan Portekiz Golden Visa kartınızla herhangi bir Avrupa ülkesinde 6 ay içinde 3 aya kadar yaşayabilirsiniz.

 • Ailece Schengen Bölgesi’nde vizesiz seyahat edebilirsiniz.
 • Avrupa Vatandaşlığı nasıl alınır diye düşünenlerdenseniz Portekiz Golden Visa’ya başvurarak en güvenli ve avantajlı bir yoldan AB vatandaşlığına sahip olabilirsiniz.
 • Aile birleşimi yoluyla aile fertlerinizi de Golden Visa yani Avrupa Vatandaşlık işlemleri programına dâhil edebilirsiniz.
 • 7 gün ile yılda minimum kalış şartı ile Türkiye’deki iş ve aile düzeninizi sarsmadan Dünya Vatandaşlığı başvurusu. Diğer vatandaşlık veren ülkeler yılda minimum 6 aylık ikamet şartı istemektedirler.
 • Yaşam koşulları en uygun Avrupa ülkesinde ailece bir B planına sahip olma. Avrupa vatandaşlık programı size ve ailenize dünyanın tüm kapılarını açacaktır.
 • Uygun fiyatlı gayrimenkul piyasasıyla fiyat artış potansiyeline sahip bir AB ülkesinde Euro cinsinden bir yatırım yapma fırsatı
 • Beşinci yılda vatandaşlığınızı aldıktan sonra gayrimenkulünüzü satıp, paranızı Türkiye’ye veya dilediğiniz ülkeye gönderebilirsiniz.

Kolay vatandaşlık veren ülkeler listesinin başında yer alan Portekiz, Golden Visa programında 2021 Pandemi döneminde tapu devriniz veya fon satın alımınız 2 ay içinde, SEF’ten (Göçmenlik bürosu) ön onayınızın alımı 3 ay içinde gerçekleşmektedir. Parmak izi randevunuzun alınması ise 3-4 ayı bulabilmektedir.

İspanya

İspanya’da Golden Visa programı 2013’te başlatıldı. İspanya Golden Visa programında İspanyol vatandaşlığına başvurulabilmesi için 10 yıl İspanya’da yaşama zorunluluğu bulunmaktadır. Bu şart, düzeni Türkiye’de kurulu olan aileler için bir dezavantaj teşkil etmektedir.
İspanya Golden Visa yatırım seçenekleri şunlardır:

 • İspanya’da minimum 500.000 Euro tutarında gayrimenkul satın alınması,
 • İspanya’ya 1.000.000 Euro’luk sermaye transferi
 • İspanya’da bir şirkete 1.000.000 Euro’luk yatırım
 • İspanya’da 2.000.000 Euro değerinde hazine bonosu alımı.

İspanya Golden Visa Programının Avantajları

 • Oturum kartı için ailece yılda en az bir kez İspanya’ya giriş yapmanız gerekli, ancak İspanya vatandaşlığı için İspanya’da 10 yıl yaşama zorunluluğu vardır.
 • Schengen Bölgesi’nde vizesiz yolculuk yapabilirsiniz.
 • İspanya’da yaşayabilme, çalışabilme ve eğitim alabilme imkânından faydalanabilirsiniz.
 • Programa ailenizi dâhil edebilmeniz mümkündür.

 

Yunanistan

Yunanistan’da Golden Visa programı Temmuz 2013’te başlatıldı. Minimum yatırım şartı 250.000 Euro olan Yunanistan Golden Visa programında başvuruda bulunanlara 5 yıllık oturum kartı verilir. Yunanistan Golden Visa programında Yunan vatandaşlığına başvurulabilmesi için 7 yıl Yunanistan’da yaşama zorunluluğu bulunmaktadır. Bu şart, düzeni Türkiye’de kurulu olan aileler için bir dezavantaj teşkil etmektedir. Oturum kartlarınızın geçerli olabilmesi için gayrimenkulünüzü satmamanız gerekir, ayrıca Yunanistan’da erkeklerin askerlik şartı bulunmaktadır. Vatandaşlık torunlarınıza geçen bir haktır, bir Türk olarak torunlarınızın Yunanistan’da askerlik yapmakla mükellef olacakları gerçeğini Yunanistan Golden Visa başvurusunda bulunmadan önce dikkate almanızı öneririz.

Yunanistan Golden Visa Programının Avantajları

 • Yunanistan vatandaşlığı için Yunanistan’da 7 yıl yaşama zorunluluğu vardır.
 • Schengen Bölgesi’nde vizesiz yolculuk yapabilirsiniz.
 • Yunanistan’da yaşayabilirsiniz yalnız Golden Visa kartınızla Yunanistan’da şirket kuramaz ve çalışamazsınız.
 • Programa ailenizi dâhil edebilmeniz mümkündür.

 

Malta

Malta Golden Visa Programında Malta ulusal kalkınma fonuna minimum 750.000 Euro katkıda bulunulması gerekmektedir. Bununla birlikte, başvuru sahibinin devlet onaylı finansman ürünlerine 150.000 Euro yatırması ve ayrıca Malta’da minimum 350.000 Euro değerinde bir gayrimenkul alması gerekmektedir. Malta vatandaşlığı için Malta’da yaşama zorunluluğu vardır

Kıbrıs

Kıbrıs Golden Visa programı 2020 sonunda durdurulmuştur.  Tekrar başlatılıp başlatılmayacağı belli değildir.

St. Kitts ve Nevis

St. Kitts ve Nevis Golden Visa programında gayrimenkul yatırımı yapmalı veya bağışta bulunmanız gerekir.  Gayrimenkul yatımı için minimum tutar 400.000 USD’dir. Bağış tutarı ise 150.000 USD’dir.

Antigua ve Barbuda 

Antigua ve Barbuda Golden Visa programında gayrimenkul yatırımı yapmalı veya bağışta bulunmanız gerekir.  Gayrimenkul yatımı için minimum tutar 400.000 USD’dir. Bağış tutarı ise 100.000 USD’dir. Yılda 5 gün ikamet şartı bulunmaktadır.

Dominika

Dominika Golden Visa programında gayrimenkul yatırımı yapmalı veya bağışta bulunmanız gerekir.  Gayrimenkul yatımı için minimum tutar 100.000 USD’dir. Bağış tutarı ise 100.000 USD’dir.
EUPorto, sadece Portekiz Golden Visa (Altın Vize) alanında hizmet verir, Portekiz’in tüm bölgelerindeki zengin portföyü ve en güvenilir Portekiz yatırım fonu seçenekleriyle seçimlerinizde AB Vatandaşlığı isteyen yatırımcılara yardımcı olur.
Portekiz yatırım seçenekleri için EUPorto danışmanlarıyla iletişime geçebilir, ücretsiz profesyonel destek alabilirsiniz. Bilgi için: euporto.com/etkinliklerimiz
Instagram ve Facebook sayfasından euportocom’u takip edebilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

Neden Portekiz'e Yatırım Yapmalı?

Portekiz’e Neden Yatırım Yapmalı?

Yatırımlarınızda Neden Portekiz Golden Visa‘yı Tercih Etmelisiniz? 1990-2019 yılları arasında gayrimenkul piyasasında yıllık büyüme oranı %3.7’dir.…
Detaylı Bilgi Alın.